• USD 27.4
  • EUR 32.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Всі неідеально. Як перфекціоністи гроблять свій бізнес

Вироблені перфекціоністами моделі поведінки можуть в кінцевому підсумку заважати їм виконувати поставлені цілі
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Доктор філософії, психолог Еліс Бойес на сторінках Harvard Business Review дає поради перфекціоністів, як не допустити зниження власної продуктивності.

Продуктивність - це не значить робити більше. Це про те, що ви вже зробили. Ось три аспекти перфекціонізму, які можуть перешкодити вам правильно розставити пріоритети для виконання найбільш важливих завдань.

1. Ви з небажанням відносите завдання до "неважливих".

Щодо не мають величезного значення завдань вам слід винести швидке рішення, або передати це завдання на виконання кому-небудь ще.

Однак перфекціоністів складно віднести будь-які завдання до "неважливих". Вони хочуть контролювати. Чому? Тому що недосконалість турбує їх більше, ніж інших. Якщо щось піде не так, перфекціоністи можуть випробувати сильне розчарування чи роздратування, яке їм буде складно ігнорувати, а тому вони й не хочуть так ризикувати.

Перфекціоністи настільки звикли до микроконтролю, що їм навіть не приходить в голову, що яка-небудь задача може бути незначною. Вони цього не помічають. Найчастіше вони автоматично визначають як вимагає зусиль.

Вихід: в наш час приймати такі рішення може бути вкрай виснажливо. Перфекціоніст зможе навчитися відмовлятися від контролю в деяких питаннях, якщо усвідомлює, яке задоволення приносить відмова від тягаря прийняття рішень. Задійте евристику для швидкого прийняття рішення або передачі його іншим з розумінням того, що рішення задач, нехай і не буде ідеальним, але буде досить непоганим і стане здійснюватися швидше. Наприклад: Якщо я вирішила виконати що-небудь тричі, я займуся цим і зроблю це без найменших вагань.

Реклама на dsnews.ua

2. Ви відчуваєте себе морально зобов'язаними бути сверхпродуктивными.

Позиція, що вам потрібно в будь-якій ситуації перевершити всі очікування, може знаходити вираз у декількох своїх проявах.

Припустимо, хтось пропонує заплатити вам $1 тис. за певну послугу. Якщо ви перфекціоніст, вам може здатися, що роботи на $1 тис. недостатньо. І ви можете вирішити, що потрібно дати те, за що ваші конкуренти взяли б $1,5 тис., і все тому, що ви хочете завжди перемагати. На вашу думку: "Якщо я не перероблю, то я недоработаю".

Або, наприклад, ви вважаєте, що 24 години - це цілком нормальний термін для відповіді колеги на ваш електронний лист, але власну планку можна опустити до шести годин. Ключовим моментом є те, що, на вашу думку, моменти, в цілому, розумні вам не належать, а ось ваші особисті стандарти повинні сильно відрізнятися.

Часом такий підхід формується з-за вашого бажання мати серйозну "подушку безпеки". Наприклад, ви думаєте: "Якщо я доб'юся підвищення вартості моїх послуг в півтора чи два рази, то не виправдовував надій". Що може бути викликано занепокоєнням, невпевненістю або синдромом самозванця. Наприклад, ви вирішуєте, що єдиний спосіб не допустити розчарування у вас або невдоволення вами - це завжди перевершувати очікування. Перфекціоністи інколи вважають, що якщо не перероблять, станеться катастрофа. Ну, наприклад, вони бояться, що клієнт не захоче з ними співпрацювати, якщо вони вб'ють цілий день на відповідь на його лист електронкою, навіть якщо це далеко не термінові питання, а клієнт в цілому всім іншим задоволений.

Вихід: Продумайте в деталях, як ви все виправите, якщо раптом помітите у себе такі розумові патерни. Усвідомте, яка ціна постійного прагнення до успіху. На що вам постійно не вистачає часу, сил, уваги і сили волі? Може бути, на ваше здоров'я, більш важливі ваші цілі або на вашу сім'ю. Якщо зрозумієте, що надмірні зусилля, спробуйте створити емпіричні правила на випадок сильного завантаження. Наприклад, можна вирішити для себе, що в трьох з десяти випадків, коли ви хочете зробити щось конкретне, ви це зробите, а в решті семи - ні.

Вироблені під конкретні ситуації звички можуть дуже сильно допомогти. Так, якщо журналіст надсилає мені більше шести питань по своїй статті, я часто докладно відповідаю на шість або близько того запитань, а на інші - або коротко, або ігнорують їх. І, можливо, мої відповіді якісніше завдяки такій моделі, оскільки я зосереджуюсь на тих областях, де мені є що сказати.

3. Ви дуже сильно роздратовані, коли на 100% не засвоюєте деякі непогані звички.

Перфекціоністів в ситуації, коли вони хочуть сформувати деякі нові звички, як правило, можна розділити на три категорії. Одні відкушують більше, ніж можуть переварити, і їм стає складно реалізувати свої плани; інші відмовляються від нових звичок, якщо не впевнені на 100%, що щодня зможуть добиватися своїх цілей; або ж вони формують тільки ті звички, які зможуть дотримуватися всупереч всьому.

Гнучкість - характерна риса психологічного здоров'я. Ви повинні дозволяти собі не піти в тренажерний зал, якщо захворіли або прилетіли пізно рейсом, навіть якщо це означає, що вам доведеться порушити свій графік. Вам також слід бути готовими відмовитися від звичок, які колись мали величезне значення для ваших продуктивності і розвитку, але які ви вже давно переросли. Нехай, як початківець блогер, ви коли-то заприсяглися собі завжди щотижня публікувати три пости, але тепер вас це вже стомлює; або ви, як початківець інвестор в нерухомість регулярно відвідували семінари, але тепер вони вже мало що дають.

Може здатися, що самодисципліна з відмовою від усталеної звички або моделі поведінки не є такою. Але коли самодисципліна перетворюється в примус, вона може, навпаки, стримувати перфекціоніста.

Вихід: створити механізм перевірки на випадок, якщо ви не дотримуєтеся звички тільки з тієї причини, що моліться біля вівтаря самодисципліни. Якщо ви ніколи за два роки не пропустили жодного тренування (те ж стосується і інших звичок), цілком імовірно, що були дні, коли виконання цього завдання не було оптимальним використанням вашого часу. Регулярно визначайте побічну ціну будь-яких старанно виконуваних вами дій, щоб упевнитися в тому, що тут і зараз вони стоять ваших фізичних і розумових зусиль.

Перфекціоністом часто рухає прагнення до досконалості, але він же може саботувати сам себе, якщо наслідком цього прагнення є неоптимальна діяльність, така як вже давно шкідливі звички, несвоєчасна та надмірна втома або постійна оцінка кожного прийнятого вами рішення.

    Реклама на dsnews.ua