• USD 28.6
  • EUR 34.2
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

Підсумки першого року дії Кодексу з процедур банкрутства підбили на VI Форумі з конкурсного права

Минув рік з моменту історичної події — вступу в дію Кодексу з процедур банкрутства. Вже практичні підсумки року, що минув, очікування та реальність, поточний стан справ арбітражних керуючих та їх СРО обговорили на святковому VI Форумі з конкурсного права від Асоціації правників України. На його завершення відбулося нагородження найкращих команд і персоналій сфери

VI Форум по конкурсному праву від Асоціації правників України
VI Форум по конкурсному праву від Асоціації правників України
Реклама на dsnews.ua

Більше про підсумки першого року дії Кодексу з процедур банкрутства: погляд зсередини

Розпочала дайджест підсумками виконавча директорка Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова. За її словами, показник врегулювання неплатоспроможності в рейтингу Doing Business наразі не надто втішний: поки що Україна залишається на низькому рівні — 146 місці зі 190 країн. Серед причин такої позиції: 1) надто тривала процедура банкрутства, 2) висока вартість процедур, 3) низька їх ефективність:

"Кодекс, безперечно, є прогресивним кроком, та чи всі задуми вдалося втілити? Переконана, що 1 року для цього замало". Водночас, експертка розповіла, що кількість банкрутств під час карантину зменшилася в 4 рази. Це сильно турбує представників сфери, адже інтереси кредиторів, особливо заставних, зараз захищені неналежним чином.

А от щодо співвідношення наявних проблем і переваг суддя ВС Сергій Жуков зауважив, що позитиву все ж значно більше, а набутий негативний досвід є доволі якісним і глибоким, що сприятиме й напрацюванню більш якісної практики: "Вже варто розуміти Кодекс не буквально, а застосовувати його разом із ГПК та іншими, постійно видозмінюваними нормами".

Для підготовки якісної касаційної скарги пан Жуков радить адвокатам дійти до загального розуміння регулювання кожного з інститутів Кодексу та постійно враховувати актуальну практику ВС щотижня.

Вже наявні базові кейси: спори про право, на що звертати увагу в їх перебігу, механізм дії боржника — значна кількість нагальних питань вже висвітлена в практиці ВС.

Продовжуючи тези судді, Микола Лукашук, Голова НААКУ, розповів про вплив Кодексу на діяльність арбітражних керуючих, зазначивши, що:

По-перше, завдяки Кодексу все ж було створено НААКУ, що є справді значним кроком вперед.

По-друге, він істотно змінив життя профспільноти, напрацьовується відповідна практика. Створені 22 регіональні ради арбітражних керуючих, які регулярно вносять пропозиції до законодавства, надають висновки по законопроєктах.

По-третє, затверджено порядок контролю за діяльністю арбітражних керуючих та розроблюється професійний стандарт роботи.

По-четверте, сформувався якісний діалог і співпраця з Мін’юстом — вже скоро питання підвищення кваліфікації буде повністю передано НААКУ.

Повністю підтримала тези спікера Валерія Коломієць, заступниця Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції, підкресливши наявність вже усталених рівних партнерських відносин Мін’юсту та Асоціації і позитивно оцінивши діяльність останньої.

Також вона розповіла про законопроєкт № 3322 про внесення змін до Кодексу з процедур банкрутства, згадавши про створену Робочу групу для моніторингу документів і усунення законодавчого спаму. Так, з першого дня група виступала проти законопроєкту через наявність у ньому небезпечних недоліків: пропозицій продовження на 90 днів строків для окремих процедур та введення мораторію на відкриття справ про банкрутство з боку кредиторів. Крім того, на думку пані Коломієць, згаданий законопроєкт був лобійований бізнес-структурами. Попри відгуки гравців ринку, він все ж був прийнятий та підписаний Президентом.

Цей документ, як і законопроєкт № 2276, Микола Ковальчук, старший партнер L.I.Group, адвокат, арбітражний керуючий, назвав значним відкатом назад і нівелюванням напрацювань.

А от щодо питання цифровізації заступниця Міністра зазначила: веб-портал з питань банкрутства проходить завершальну стадію розробки, вже навесні 2021 року платформа має запрацювати. Народний депутат України Тарас Тарасенко розповів, що наразі триває активна робота над координуванням електронної взаємодії, наголосивши: цифровізованим має бути весь документообіг. Крім того, він підкреслив необхідність запровадження електронного судочинства (ЄСІТС).

Нагадаємо, що АПУ неодноразово наголошувала на необхідності якнайшвидшого впровадження ЄСІТС і надавала відповідні рекомендації.

Про підсумки першого року існування інституту неплатоспроможності фізосіб

Про підсумки першого року запровадження механізму розповів Юліан Хорунжий,член Правління АПУ, керівник Проєкту "Надання консультацій з питань відновлення платоспроможності фізосіб". Так, він зазначив про практично повну зупинку інтересу людей до питань реструктуризації: судової чи позасудової. Така тенденція встановилася з початку серпня, після продовження строку дії мораторію на задоволення вимог кредиторів з валютно-іпотечними кредитами. Через очевидну правову невизначеність позичальники зрозуміли, що грошові зобов’язання можна не виконувати, санкцій не буде, а мораторій триватиме.

Серед проблем, що перешкоджають позасудовій реструктуризації, він назвав: 1) небажання банків іти назустріч позичальникам; 2) щодо значної кількості позичальників уже проведені процедури стягнення на предмет іпотеки; 3) нечітко прописані норми Податкового кодексу.

Кодекс & суди

Модератор обговорення практики застосування Кодексу за рік його існування Олександр Удовиченко, радник ADER HABER, адвокат, навів статистику щодо розглянутих справ про банкрутство. Так, порівняно з 2019 роком їх кількість у місцевих судах зменшилася на 8,5%:

"Попри наші очікування, що Кодекс надасть потужний поштовх щодо процедур, тренд наразі зворотній — на пониження".

Його тезу підтримав і Антон Молчанов, радник Arzinger, зазначивши: дива не відбулося. Він переконаний, що наявність періоду перехідного двовладдя, коли частина проваджень продовжує здійснюватися за старим НПА, а нові — за новим, переможним рішенням назвати не можна. Крім того, досі не вирішено проблему спрощеної судової ліквідації, а для підприємців досі не визначений правовий статус у процедурі банкрутства.

А директор ДП "ProZorro.Продажі" Олексій Соболєв, говорячи про реалізацію майна банкрутів і перші результати після введення в дію Кодексу, зазначив про їх позитивність:

"Ми перейшли на виключно електронні торги. Як показала коронакриза, це було вдале та вчасне рішення. Так, наразі 47 млн грн пройшло через систему — це й аукціони, і викуп. Понад 200 арбітражних керуючих зареєстровані та вже реалізовують аукціони в системі. Загалом вдалося втілити понад 700 успішних аукціонів. Середнє зростання ціни при цьому — близько 30%. Це нормальний середній показник".

"Визнання року — 2020"

На завершення форуму відбулося традиційне вручення подяк за вагомий внесок у розвиток конкурсного права та нагородження найкращих фірм і персоналій.

Так, переможцем у номінації "Юридична фірма" стала ЮА "Абсолют". Переможець в номінації "Арбітражний керуючий" — Денис Ткаченко. Чемпіоном номінації "Суддя" став Сергій Жуков.

    Реклама на dsnews.ua