• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Як уникнути вигоряння на роботі під час пандемії. Три поради від Harvard Business Review

Через пандемії Covid-19 багато хто був змушений почати працювати віддалено, що лише збільшує навантаження

Дистанційна робота може призвести до вигоряння
Дистанційна робота може призвести до вигоряння / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Наукова співробітниця Лондонської школи бізнесу Лаура Джердж та доцент кафедри організаційної поведінки в Школі виробничих і трудових відносин Корнельського університету Ванесса Бонс в статті для Harvard Business Review наполегливо рекомендують людям, які працюють вдома через Covid-19, чітко розмежувати роботу й особисте життя.

Через пандемії Covid-19 мільйонам людей у всьому світі раптом довелося перейти на віддалений формат роботи. Не дивно, що роботодавці занепокоїлися необхідністю підтримувати продуктивність праці своїх співробітників. Однак в даній безпрецедентній ситуації насправді їм слід тривожиться про більш довгограючі ризики — вигоряння співробітників.

А ризик чималий. Зараз кордон між роботою і неработой стирається незвичайним чином. Багато співробітників, які до цього віддалено не працювали, швидше за все будуть намагатися зберегти нормальні кордони між своїм професійним і особистим життям. І щоб продемонструвати лояльність, відданість і продуктивність, вони можуть вирішити, що повинні працювати постійно. Післяобідній час буде перетікати в вечір; будні — у вихідні; і на відпочинок майже не залишиться часу. Цілком ймовірно, що деякі з них попросять продовжувати працювати віддалено ще кілька місяців.

У багатьох дослідженнях говориться, що для нашого психічного здоровʼя вкрай важливо визначити межі між нашим професійним і особистим життям. Але це досить складно навіть в більш сприятливій ситуації. Неабиякою мірою це обумовлено тим, що економіка знань радикально змінила розуміння того, що таке "ідеальний працівник".

Згідно з нашим дослідженням працівники часто ненавмисно створюють проблеми для дотримання меж їх начальниками і колегами. Один із прикладів — відправка листа з робочим питанням в неробочий час. В ході пʼяти досліджень, в яких брали участь більше 2 тис. повнолітніх працівників, ми виявили, що відправники електронних листів в неробочий час не усвідомлюють, наскільки сильно одержувач відчуває себе зобовʼязаним відповісти негайно, навіть якщо такі листи і не є терміновими.

Covid-19 ще більше може посилити такого роду тиск. Навіть для працівників, які в принципі прагнуть розділяти свою роботу і особисте життя, поточні обставини можуть не дозволити їм це зробити. Сьогодні більшість шкіл закриті, а няня для дитини — не дуже робочий варіант, тому турбота про дітей стає додатковим тягарем для працюючих людей і працівників з низькими доходами. У компаніях, які заохочують співробітників працювати вдома, зіткнуться з необхідністю якось підтримувати працівників, для яких робота на дому, де також постійно знаходиться їхня сімʼя, стане причиною безлічі труднощів.

Отже, як же працівники можуть і далі розділяти свою роботу і особисте життя, з огляду на надзвичайну ситуацію, в якій багато хто з нас знаходяться сьогодні? Як ми можемо "залишити свою роботу за дверима", якщо ми більше за ці двері і не виходимо? Що можуть зробити роботодавці, менеджери і колеги, щоб допомогти один одному впоратися з ситуацією?

Реклама на dsnews.ua

Ось кілька рекомендацій, заснованих на наших дослідженнях і науковій літературі:

Підтримуйте фізичні та соціальні кордони

У своїй статті Блейк Ешфорт з Університету штату Арізона описав способи, за допомогою яких люди проводять кордони між роботою та особистим життя за допомогою "дій щодо подолання кордонів". Одягти робочий одяг, поїхати на роботу — це все фізичні і соціальні індикатори того, що щось змінилося. Ви перейшли зі стану "ви вдома" в стан "ви на роботі".

Намагайтеся зберігати ці кордони і на віддалену роботу. У короткостроковій перспективі це може принести вам довгоочікувані зміни в житті. Наприклад, не потрібно рано вранці їхати в метро або можна цілий день провести в піжамі. Однак дії, що дозволяють перетнути кордону, можуть бути корисні, тому не відмовляйтеся від них. Одягайте робочий одяг щоранку: пʼятничний варіант робочого одягу зійде, але не розслабляйтеся. І розгляньте варіант із заміною ранкової поїздки на роботу прогулянкою в найближчий парк або навіть просто по квартирі, перш ніж взятися на роботу. Деякі працівники вже придумали креативні і нескладні способи зберегти свій звичайний робочий розпорядок.

Максимально зберігайте часові межі

Збереження часових меж має вирішальне значення для вашого благополуччя і трудової зайнятості. Що особливо актуально для багатьох працівників, які зараз стикаються з проблемою пошуку часу на виконання обовʼязків по догляду за дітьми або літніми людьми в робочий час. Це непросто навіть для тих, у кого дітей або інших сімейних обовʼязків немає, але у яких є мобільні гаджети, що дозволяють їм працювати весь час.

Може здатися, що дотримуватися робочого графіка "з девʼяти до пʼяти" нереально. Працівникам слід визначити найбільш підходящий для них бюджет часу. Їм також слід зрозуміти і прийняти те, що інші можуть працювати не в той же час, що і вони. У деяких в цей час буде спати дитина, у інших — партнер готує вечерю. Працюючі люди з дітьми або без них можуть самі створювати бюджети робочого часу, повідомляючи колег повідомленням "немає на роботі" в певні години дня. Що дозволяє зосередитися на роботі. Можна відповісти і не так різко, наприклад, просто повідомити колегам, що ви може відповідати повільніше, ніж зазвичай, завдяки чому колеги не так сильно будуть чекати від вас відповіді.

Формування чітких часових меж часто залежить від здатності координувати свій час з іншими. Тому начальникам потрібна допомога підлеглих в структуруванні, координації і управлінні темпами роботи. Це може виражатися в регулярному проведенні віртуальних зустрічей з колегами та надання їм можливості влаштувати віртуальний кава-брейк. Головне зберегти відчуття нормального життя.

Зосередьтеся на найважливішій роботі

Зараз не час для наднапруженої роботи. Працівники повинні віддавати свої сили рішенням першочергових завдань.

Працюючи з дому, співробітники дуже часто відчувають, що повинні проектувати видимість продуктивності, але це може спонукати їх працювати над невідкладними, але не більше важливими завданнями — тенденція, яка, як показують дослідження, в довгостроковій перспективі є контрпродуктивною, навіть якщо вона корисна в короткостроковій перспективі. Працівникам, особливо тим, у кого через суміщення сімейних і робочих обовʼязків зросло навантаження, слід приділяти більше уваги саме важливим завданням.

Але і постійна робота тільки над важливими завданнями — не панацея. За деякими даними, працівник розумової праці продуктивний в середньому всього три години на день, і в ці години не повинно бути ніяких перерв або багатозадачності. Навіть до Covid-19 працівникам було досить складно виділити ці самі три години виконання суто ключових завдань. А після того, як кордони між роботою і будинком стерлися, робочий час став ще більш фрагментованим.

Ті працівники, які постійно відчувають себе "включеними в роботу", стикаються з більш великим ризиком вигорання, працюючи з дому, ніж в офісі. У довгостроковій перспективі кожна спроба повернутися до роботи і відповідей на електронні листи, коли зʼявляється вільна хвилинка — вночі, у вихідні дні або просто натиснувши паузу під час перегляду фільму ввечері, — це не тільки контрпродуктивно, але і завдає нам збитків. Потрібно нам усім виробити нові способи і допомогти іншим з цим, чітко визначити неробочий час і ментальний простір.

Це всього лише кілька рекомендацій, які можуть допомогти працівникам зберегти кордон між роботою та особистим життям і тим самим уникнути вигоряння. Їм доведеться проявити певну гнучкість, щоб виробити способи змусити обставини працювати на них в настільки непередбачуваний час.

Фото: Depositphotos

    Реклама на dsnews.ua