• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Колоти чи не колоти. Варто дітям без щеплень забороняти ходити в школу

У Моз намагаються підвищити популярність вакцинації всіма доступними засобами
Реклама на dsnews.ua

В. о. міністра охорони здоров'я України розіслала місцевим адміністраціям лист з вказівками щодо заходів з охопленням вакцинацією дітей дошкільного та шкільного віку. Крім усього іншого, документ містить цікаву деталь: адміністрації повинні вжити заходів щодо недопущення невакцинованих дітей у дитячі дошкільні навчальні заклади та школи. Уляна Супрун ні від кого, втім, і не приховувала: вона збирається піднімати рівень вакцинації будь-якими доступними методами. І про школах вона, до речі, вже теж неодноразово попереджала. Хто не уколовся - вона не винна.

На тлі епідемії кору і обіцяної на найближче майбутнє епідемії дифтерії дійсно ніякі заходи не здаються зайвими. Однак ця конкретна міра - не допускати невакцинованих дітей в навчальні заклади за велінням в. о. міністра, м'яко кажучи, не бездоганна. Не кажучи вже про те, що вона навряд чи знайде підтримку у мас, які вважають за краще прислухатися швидше до всякого роду "неформалам", до яких відносяться і антипрививочники, ніж довіряти держструктурам взагалі і медичним зокрема.

В ідеалі, звичайно, так і повинно бути: вакцинація може і повинна перебувати під пильною увагою держави. Тому що це один з факторів "загального блага", а також один з випадків конфлікту особистого (побоювання ускладнення) та громадської (колективний імунітет).

Дуже до речі, що є досвід західних країн, в яких вакцинація обов'язкова, а відмова може спричинити за собою штраф і виключення з школи. Але з західним досвідом завжди одні і ті ж проблеми: він, по-перше, неоднорідний, а по-друге, не завжди застосуємо до наших пострадянських умов

У списку 10 країн з обов'язковою вакцинацією, на який посилається в. о. міністра. - Франція, Італія, Німеччина, Бельгія, Румунія, Словенія, Латвія, Австралія, Канада, США. Не так вже багато, але зате переважно країни-лідери. До речі, список зовсім нещодавно поповнився ще і Молдовою. У випадку деяких з цих країн закон дійсно працює. Наприклад, у Словенії - країні з найбільш суворим законом про обов'язкову вакцинацію - щепленнями (дев'ять прищепних позицій) охоплено 95% населення. Також досить непохитна у питаннях вакцинації дітей Німеччина - за відмову від вакцинації за новим законом, прийнятим на хвилі епідемії кору, призначений штраф в 2,5 тис. євро.

А от у Бельгії обов'язкове щеплення тільки одна - від поліомієліту. У Латвії вакцинація обов'язкова тільки для окремих груп, зокрема, для держслужбовців. У США, де щеплення обов'язкові для відвідування школи, від них можна відмовитися за релігійних або світоглядних міркувань. Подібна ситуація в Австралії, де необхідні щеплення дітям, які відвідують дитячі садки, також вакцинація - необхідна умова для отримання виплат на дитину і пільг на страхування, але з релігійних міркувань від щеплень можна відмовитися. В Італії також щеплення (12 позицій) для відвідування дошкільних установ. Але відмовитися, за новими законами, можна не тільки з релігійних міркувань, але і просто "за переконання". Тобто фактично щеплення просто не є обов'язковою. У Румунії тільки в цьому році вирішили ввести обов'язкову вакцинацію - після того, як країна опинилася в числі лідерів по захворюваності на кір. У Канаді, де антипрививочники не набули великої популярності, охоплення дітей щепленнями досить великий, але обов'язковою вакцинація є тільки в трьох провінціях, причому список обов'язкових щеплень досить невеликий - від однієї (кір) до шести (поліомієліт, дифтерія, правець, кір, краснуха, паротит).

У більшості випадків, як ще недавно у нас, у країнах з обов'язковою вакцинацією обмежується присутність нещеплених дітей у дошкільних установах. На школи така практика поширюється в дуже рідкісних випадках. Втім, дошкільна щабель у багатьох країнах є обов'язковим етапом повчання освіти, тому в школі питання про щеплення просто не виникає.

Реклама на dsnews.ua

Є і ще один нюанс: у більшості випадків всі обмеження стосуються державних шкіл. Отримувати освіту дитина може не тільки в державних школах, але і в приватних, а також вдома. Втім, деякі приватні школи в питаннях вакцинації іноді виявляються навіть принциповіше, ніж державні, і вимагають крім "загального списку" додаткові щеплення (наприклад, у Бельгії франкомовні школи вимагають додатково щеплення від коклюшу).

Загалом, світовий досвід обов'язкової вакцинації різноманітний. Це, з одного боку, добре, бо є з чого вибрати нам. Але з іншого - у цих країн дещо інший історичний анамнез. Наприклад, там навряд чи прийде комусь в голову просто купити довідку про щеплення або, в крайньому випадку, про медотводе. А у нас ще зовсім недавно, коли дітей без щеплень у дитсадок не брали, проблема вирішилася саме так. Якщо норму про обов'язкові щеплення знову введуть, боюся, відповідь на ці "поліцейські заходи" буде точно такий же - стрибок рівня корупції.

Втім, від "лідерів вакцинації" нас відрізняє не тільки це. На чолі з в. о. міністра ми пішли іншим шляхом - не прийняли спочатку закони, що встановлюють обов'язкову вакцинацію, не обумовили в них всі нюанси - від можливості відмови по тим чи іншим міркуваннями до розмірів штрафів та способів зниження корупційних ризиків. А просто взяли і вже розіслали на місця вказівку не приймати в школи і садки дітей, у яких немає всіх щеплень.

Питання, на якій підставі, зависає в повітрі поряд з питанням про те, як усе це узгоджується з Основним Законом, що гарантує право на освіту, і законами про обов'язкову середню освіту.

Я розумію розпач Моз - Україна в лідерах за кількістю хворих на кір в Європі, і епідемія триває. Якщо виправдаються всі похмурі прогнози, то нас чекає ще й подібний "захід" на дифтерію. Що вже зовсім сумно, тому що смертність при дифтерії вище, ніж при кору.

Як захистити дітей? І заодно репутацію - і відомства, і країни? Все-таки в ХХІ ст. показувати таку статистику захворювань, від яких можна вберегтися щепленнями, просто ніяково. Заходи треба приймати прямо зараз. Зрештою, якщо нещеплених дітей хоча б на час - до з'ясування обставин - видалити з дитячих колективів, це хоч скільки-небудь знизить захворюваність. Комусь, можливо, збереже життя. Та й батьків змусить подумати про те, як бути з щепленнями - адже далеко не всі відмовляються від щеплень "за свідомим причин". Багато хто просто "за облому". Якщо їх не налякала епідемія, може, їх налякає відмова шкіл приймати дітей?

Звичайно, якщо б з цього приводу був прийнятий закон, було б краще для всіх. В законі можна було б обумовити статус тих, хто відмовляється від вакцинації з різних причин, включаючи не тільки медичні, але й світоглядні. А також способи, якими вони можуть все-таки реалізувати своє конституційне право на отримання середньої освіти. Або, навпаки, закріпити законом неможливість відмови від вакцинації дітей світоглядних міркувань - взяли ж подібне положення щодо православних консерваторів, які відмовлялися отримувати ІПН.

Але будучи суворими практиками, як і личить медикам, Моз, по всій видимості, досить тверезо оцінюють перспективи такого законопроекту у Верховній Раді. Починаючи з тієї, м'яко скажемо, антипатії, яку відчуває голова профільного комітету Ольга Богомолець до в. о. міністра Уляні Супрун, закінчуючи тим, що щеплення - дуже вдячна грунт для самопіару популістів. Провести законопроект про обов'язкову вакцинацію через ВР буде справою нетривіальним. І затягнеться процес, видно, надовго. Згадайте, скільки часу тягнули з законом про трансплантацію. А адже на щеплення можна зіграти ще ефектніше. Причому популісти чомусь ніколи не грають на стороні медиків і щеплень, як і взагалі на стороні професіоналів і здорового глузду. Досить послатися - знову - на західний досвід: італійські популісти з "П'яти зірок" і "Ліги Півночі", прийшовши до влади, підтримали антипрививочные ініціативи і фактично зробили вакцинацію необов'язковою.

Точно так само наші нардепи з вилами кидаються захищати дітей від страшних тітоньок зі шприцами, до країв наповнені ртуттю. Це ж куди телегеничнее, ніж нудно пояснювати, чому щеплення необхідно. Фріки в мас-медіа майже завжди виглядають цікавіше професіоналів.

Власне, це одна з основних проблем вакцинації в наших палестинах - її непопулярність. З цим як можуть борються "на ентузіазмі" - лікар-медиазвезда Комаровський, лікарі - лідери думок на кшталт Поліни Дудченко або памфлетиста МедГоблина. Але інерцію мас і їх звичного недовіри не подолати силами окремих ентузіастів. Це повинна бути системна робота. Така, яка проводилася - і досягла відносного успіху - щодо грудного вигодовування, наприклад. Це не тільки стало "модним", але під цю ідеологію змусили "прогнутися" навіть виробників штучних сумішей, а сказати щось проти ГВ, означає накликати на себе цілий потік народного гніву. Коли щось подібне ми зможемо спостерігати щодо вакцинації, це буде перемога. Жодних куплених довідок, тільки задоволення від усвідомлення того, що ти робиш правильно і даєш своїй дитині лише найкраще.

До речі, ось моя маленька лепта. Американські дослідники, які вивчають діяльність російських ботів в американських інтернет-спільнотах, були здивовані тим, що боти особливо активно просувають американські маси антипрививочные ідеї. Подумайте про це: російські боти американцям хорошого не побажають. Подумайте про це не тільки тоді, коли постане питання - колоти чи не колоти. Але і тоді, коли у ВР все-таки надійде законопроект про обов'язкову вакцинацію.

    Реклама на dsnews.ua