• USD 27.9
  • EUR 33.3
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

Коронавірус і грип. Як відрізнити і чи допоможе вакцина

Медики прогнозують, що прийдешній епідеміологічний сезон буде дуже важким

Віруси грипу та COVID-19 мають схожу клінічну картину / Shutterstock
Зміст

Що спільного у грипі та коронавірусі?

Віруси грипу та COVID-19 мають схожу клінічну картину: розвивається респіраторне захворювання, яке може надбати важкої форми (найчастіше мова про пневмонію) і навіть привести до смерті. Симптоми обох хвороб дуже схожі, хіба що у випадку з коронавірусов хворі скаржаться на те, що перестають відчувати запахи і смак.

Коронавірус і віруси грипу передаються крапельним шляхом, тому в обох випадках основні методи профілактики — миття рук і дотримання дистанції.

Симптоми COVID-19, грипу та застуди
Симптоми COVID-19, грипу та застуди

У чому відмінність коронавірусу від грипу?

У грипі менший інкубаційний період (час, який проходить від моменту зараження до появи симптомів), а також інтервал, який проходить між випадками хвороби. Це означає, що грип може поширюватися швидше, ніж коронавірусна хвороба. Тим часом коронавірус частіше призводить до розвитку ускладнень і летального результату.

Розвиток грипу можна попередити за допомогою вакцинації, тоді як проти коронавірусу вакцина все ще розробляється. Специфічного лікування коронавірусної хвороби немає. Вважається, що єдиний препарат, який допомагає при грипі, — осельтамевір (відомий у нас як «таміфлю»), проте багато медиків скептично ставляться до його ефективності.

Чи можна підхопити грип та COVID-19 одночасно?

Так. Причому, за даними дослідження, опублікованого Департаментом охорони здоров'я та соцзабезпечення Англії, інфікування грипом і коронавірусом удвічі підвищує ризик смерті в порівнянні з ситуацією, коли у людини тільки коронавірусна хвороба.

При цьому лікарі зазначають, що у людини з грипом результати ПЛР-тестів на COVID-19 можуть бути помилково-негативними. Тому лікарі закликають вакцинуватися, щоб захистити себе від ситуації, коли людина одночасно буде хворіти на грип та коронавирусну хворобу.

Різниця між грипом і коронавірусом
Різниця між грипом і коронавірусом

Чи можна захворіти після вакцинації?

Будь-яка вакцинація не гарантує, що людина не захворіє. Однак у разі, якщо хвороба розвинеться, вона буде протікати легше, ніж у невакцинованої людини. За даними експертів, імунітет після щеплення від грипу виникає практично у 100% щеплених і зберігається від пів року до року. Тому щеплюватися рекомендують щорічно перед початком епідемічного сезону — щороку Всесвітня організація охорони здоров'я змінює склад вакцин з урахуванням найбільш ймовірних збудників хвороби.

Чи є в Україні вакцина від коронавірусу?

Сьогодні в світі є одна вакцина проти коронавірусу — російський «Супутник В»(?), однак багато експертів указують на те, що ця вакцина була запущена в продаж без належних клінічних досліджень. Українська влада підкреслює, що не має наміру закуповувати російську вакцину, однак директор Центру серця Борис Тодуров заявив, що російську вакцину вже можна знайти в Україні.

Робота над вакциною, яку ведуть американські та європейські вчені, ще триває — за припущенням Всесвітньої організації охорони здоров'я, вона повинна вийти на ринок у кінці 2020-го. На думку експертів, українці зможуть отримати цю вакцину до другого півріччя 2021-го, причому мова йде в першу чергу про людей з груп ризику. Разом з тим поки невідомо, наскільки стійким буде імунітет після щеплення, оскільки для таких даних необхідні тривалі спостереження.

Де вакцинуватися від грипу?

За даними Центру громадського здоров'я, всього на початок епідсезону 2020-2021 рр. буде поставлено 665 тис. доз вакцини. За тиждень з 28 вересня по 4 жовтня вакцинувались всього дві осіби — перші партії вакцин,які ефективні проти штамів грипу цього року, тільки почали надходити в країну. За бюджетні кошти Міністерство охорони здоров'я має намір вакцинувати людей з групи ризику — медичних працівників, працівників сфери освіти, працівників поліції та прикордонної служби. З цією метою відомство має намір закупити 1,41 млн доз вакцини від грипу. Решта українців можуть зробити щеплення за власні кошти. Вартість вакцинації в приватній клініці — 200-500 грн.

Чи безпечна вакцина від грипу?

За інформацією Міністерства охорони здоров'я, всі вакцини, які поставляються в Україну, пройшли прекваліфікацію Всесвітньої організації охорони здоров'я та підтвердили свою безпеку. Українці зможуть зробити щеплення від грипу вакцинами, зробленими у Франції, Нідерландах і Південній Кореї.

    Реклама на dsnews.ua