• USD 28.1
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Купити мем. Як блокчейн дозволив продавати твіти

NFT-токени дозволили купувати право власності на цифрові об'єкти і створили унікальну бізнес-нішу

NFT-токени дозволили перетворити елементи цифрового світу в товари
NFT-токени дозволили перетворити елементи цифрового світу в товари
Реклама на dsnews.ua

5 березня засновник і керівник компанії Twitter Джек Дорсі повідомив про те, що він продає свій перший твіт, розміщений на цій платформі 21 березня 2006 року. На даний момент максимальна вартість, яку покупці готові віддати за цей цифровий актив, склала $2,5 млн, і не виключено, що ця ціна виросте в майбутньому. Оголошення про твіт Джека Дорсі розміщено на платформі Valuables, на якій можна знайти і інші пропозиції щодо купівлі твітів.

Перетворити елементи цифрового світу в товари і таким чином створити унікальне поняття права власності на цифрові об'єкти, які теоретично може просто зберегти на свій комп'ютер будь-яка людина, дозволили технологія блокчейн і NFT-токени.

Що таке NFT-токени

NFT-токен — це абревіатура від non-fungible token, що перекладається як «невзаємозамінний токен». Суть невзаємозамінності полягає в тому, що кожен токен є унікальним і його не можна замінити іншим, рівним йому за цінністю. Точно також його не можна розбити на частини або підробити.

Наприклад, купюра в умовні $100 повністю замінна. Еквівалентом кожної такої купюри є вартість в $100 — у вигляді однієї або декількох купюр. Відповідно, при оплаті за товар або послугу вартістю $100 можна використовувати будь-яку купюру. У той же час об'єкти мистецтва — невзаємозамінні, цінність оригіналу «Мони Лізи» непорівнянна з цінністю навіть найточнішої її копії. Відповідно, якщо людина віддала борг $100, то вона має право повернути собі будь-яку купюру того ж номіналу — на основі їх взаємозамінності. У той же час, якщо музей надає для виїзної виставки оригінал картини да Вінчі, то назад він повинен отримати його ж, а не копію.

Головна особливість NFT-токена, так само як і його сфера застосування, полягає в тому, що він може підтверджувати право володіння на цифрові об'єкти. За допомогою NFT-токена можна заявити про право власності на ігровий об'єкт, твори цифрового мистецтва або просто елемент цифрового середовища (як то перший твіт Джека Дорсі). Інформація про цю приналежность записується в блокчейн-сховище. А властивості будь-якого сховища даних, що працює на блокчейні, полягає в тому, що його елементи не можуть бути підроблені.

Вперше угоди за участю NFT-токенів були проведені в січні 2017 року. Однак новим етапом у розвитку і популяризації NFT-токенів стала поява гри CryptoKitties.

Реклама на dsnews.ua

Гравці могли купувати кріптокотят — об'єктів гри CryptoKitties, а право володіння вони доводили за допомогою NFT-токенів. Аналогічний принцип використовували і творці інших ігор, наприклад CryptoCelebrities і Gods Unchained.

Власне, право володіння ігровими персонажами стало особливо затребуваним товаром, продаваним за NFT-токени. Геймери, які заплатили за свого ігрового персонажа або ігрові артефакти, наприклад, особливо рідкісний вид зброї, можуть бути впевнені, що ці об'єкти залишаться з ними назавжди в первозданному вигляді. Саме тому на геймерську індустрію припадає значна частка угод з використанням NFT-токенів.

Також NFT-токени вже використовувалися для оплати за колекційні товари, наприклад, унікальні вина, дизайнерський одяг чи посуд. Шоу-бізнес теж розглядали потенціал NFT-токенів і став використовувати їх для оплати за власний контент. Та й сам токен може розглядатися як цифровий аналог автографа, дійсно отриманого у відомої людини.

Ринок NFT-токенів

Для продажу NFT-токени в Мережі існує кілька платформ, найбільш популярна — OpenSea. Оборот платформи OpenSea за останні два місяці зріс в 10 разів — з $8 млн в січні до $86 млн в лютому.

Компанія Nonfungible проаналізувала обсяг угод з NFT-токенами за 2020 рік і прийшла до висновку, що розмір ринку за останні два роки зріс майже в 10 разів — з $40 млн до $338 млн. При цьому 23% угод з використанням NFT-токенів в минулому році довелося на ігрові об'єкти, а 24% — на об'єкти мистецтва.

За даними дослідження Nonfungible і L'Atelier, кількість транзакцій з цими токенами перевищило $250 млн, а кількість цифрових гаманців, які беруть участь в NFT-торгівлі, перевищило 220 тис.

Статистика торгів за допомогою NFT-токенів демонструє стабільно зростаючий інтерес до цих активів.

Угоди з використанням NFT

Особливу популярність NFT-токени отримали в останні місяці. Так 2 березня канадська співачка, відома під псевдонімом Граймс (і як мати сина Ілона Маска), продала за цифрові маркери колекцію об'єктів цифрового мистецтва WarNymph на аукціонної майданчика Nifty Gateway. Цими об'єктами були малюнки і відеоролики, за найдорожчий об'єкт — відео « Death of the Old» — покупці заплатили більше $380 тис. Загальна вартість всіх проданих за токени елементів перевищила $5 млн. Примітно, що платформу Nifty Gateway створили брати-близнюки Уінклвосс. Ці підприємці, шо давно інвестують в криптовалюту, відомі тим, що вони були засновниками Facebook і потім довго судилися з Марком Цукербергом, якого вони звинувачували в крадіжці ідеї соцмережі.

Угоди за участю відомих людей, що продають свої об'єкти за NFT-токени, активізувалися в 2021 році. Наприклад, зірка НБА Міка Джонсон продав за NFT-токени створені ним предмети мистецтва.

Одним з об'єктів, що продаються за NFT-токени, стали меми. Наприклад, за відомий мем Nyan Cat в кінці лютого заплатили понад півмільйона доларів.

Однією з найбільших угод, укладених за допомогою NFT-токенів, може вважатися продаж за $6,6 млн 10-секундного відеоролика

Це відео колекціонер купив в жовтні 2020 року за $67 тис, що означає, що він його перепродав за ціною, що в 100 разів перевищує вартість покупки.

А найскандальнішою NFT-угодою можна назвати перетворення NFT-токена картини Бенксі. Компанія Injective Protocol заплатила $95 тис за малюнок Бенксі і в прямому ефірі спалила його, щоб створити віртуальну копію — еквівалент NFT-токена. Цей перформанс — перший в історії випадок, коли реально існуючий предмет мистецтва знищили, щоб перетворити його в цифровий об'єкт. У компанії Injective Protocol відзначають, що вони пішли на це, щоб змінити сучасний світ мистецтва і створити вічні копії художніх творів, володіння на які буде підтверджуватися NFT-токенами. Фірма готує ще кілька подібних акцій по трансформації фізичного мистецтва в цифрове.

Найприбутковішим на сьогоднішній день NFT-проектом є NBA Top Shot, в його рамках продажі перевищили $300 млн. Цей проект являє собою колекцію найцікавіших епізодів матчів НБА, за володіння якими фанати із задоволенням платять гроші. Вартість найпростіших наборів стартує з $9. Автори NBA Top Shot відмінно використовували Гейміфікацію, пропонуючи фанатам збирати певні колекції або епізоди за участю певного спортсмена. За рахунок такого підходу зростає вартість цифрових активів, адже якщо людині не вистачає 1-2 елементів до його колекції, він буде готовий переплачувати за них великі гроші.

Не тільки Національна баскетбольна асоціація працює в сегменті NFT. Свої NFT-токени розробляють такі відомі бренди, як Formula 1, Louis Vuitton, Samsung і Nike.

Значення NFT-токенів

Глобальне значення цієї технології полягає в тому, що вона дозволяє створити ринок цифрових товарів, присвоївши їм вартість.

Кількість угод з використанням NFT-токенів за останній рік і успішність цього формату для торгівлі цифровими об'єктами може трансформувати індустрію мистецтва. Деякі музиканти переходять на продаж результатів своєї творчості за NFT. Наприклад, група Kings of Leon оголосила про випуск нового альбому в форматі NFT. Більш того, музиканти вирішили виставити на продаж токени трьох видів. Серед них — версія альбому для скачування, доступна також на вінілі, і альбом разом з VIP-квитками на концерти майбутнього туру групи.

Приклад цих музикантів показує, як на основі NFT-токенів можна створити дорогі товари з реальною вартістю. У той же час покупці NFT-токенів платять великі гроші часто за факт символічного володіння, наприклад, за володіння мемом — об'єктом, для якого і автора знайти буває складно.

Однак такий підхід дозволяє вирішити величезну проблему монетизації цифрових творів мистецтва, «самі по собі NFT-токени дозволяють додати цінність цифрового мистецтва, що відкриває двері в море можливостей для середовища без фізичних обмежень», — цитує експерта Christie Ноа Девіса видання Wired.

NFT-токени створюють можливості для всіх видів творців і відкривають нові джерела доходів завдяки простій передачі і підтвердженню права власності. Популярність NFT-токенів пояснюється частково завдяки різноманітності активів, доступних для покупки і продажу, — від віртуальних колекційних предметів до квитків на заходи і різного роду сертифікатів. Співзасновник платформи WAX Вільям Куигли впевнений, що «NFT стоятимуть пліч-о-пліч з фільмами, музикою і відеоіграми в якості окремого формату розваг».

Одним з нинішніх бар'єрів на шляху масового впровадження NFT-токенів є відсутність прийняття технології блокчейн і криптовалюти в цілому. Почасти це пов'язано з їх складністю для широкої аудиторії. Якщо ця проблема буде вирішена, а блокчейн стане таким же звичним, яким стали, наприклад, онлайн-платежі, NFT-токени і оплата цифрових товарів можуть перетворитися в елемент повсякденного життя.

    Реклама на dsnews.ua