• USD 28.2
  • EUR 33.2
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Медовий Спас: історія свята і народні прикмети

Реклама на dsnews.ua

Сьогодні, 14 серпня, християни східного обряду святкують Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього або Перший або Медовий Спас. У народі цей день також називають Маковея

Свято було встановлене в Константинополі в ІХ столітті спочатку як місцеве, але вже в ХІІ-ХІV ст. відзначалося в усіх православних церквах. На Русі воно затвердилося з кінця ХІV століття, повідомляє "ДС".

Історія виникнення цього свята у Константинополі пов’язана передусім з тим, що на спекотний серпень припадав пік епідемій. З метою запобігання хворобам і людським смертям установився звичай здійснювати хресну ходу, освячуючи вулиці й дороги Хрестом Господнім – священною реліквією, яку заради цього виносили з царської скарбниці.

Нині під час церковного богослужіння хрест виноситься на середину храму, де відбувається поклоніння йому, пише Укрінформ.

Цього дня православна і католицька церква згадує також сім мучеників Маккавеїв: Авіма, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Аліма і Маркела, їхню матір Соломію та їхнього вчителя Єлеазара, які в 166 р. до н. е., за часів царя Антіоха Єпіфана, були страчені за відмову вклонятися язичницьким богам. Мученицька смерть братів Маккавеїв згодом надихнула Він на повстання проти жорстокого правителя. Іуда Маккавей переміг Антіоха й очистив Єрусалимський храм від грецьких ідолів.

У народі мученики Маккавеї трансформувалися на Маковія. У давнину на Маковія припадав останній день колективних толок. На честь свята у церквах відправляли пообідню службу, святили воду, мед, мак, васильки і чорнобривці. З Маковія починався двотижневий Успенський піст – Спасівка, який закінчувався одним із найбільших свят серпня – Успінням Пресвятої Богородиці.

Свято Маковея є першим осіннім святом, з яким пов’язують закінчення літа. На Маковія починали відлітати у вирій ранні птахи, бо вже "Святий Спас приготував усього про запас" – і дощ, і вітер, і холод, і тепло.

Народні приказки та прикмети на Медовий Спас (Маковія):

На Маковія літо закінчується, осінь починається.

На Перший Спас і жебрак медку спробує.

Медовий Спас нові колодязі освячує.

У перший Спас будь-який бабин гріх проститься.

Після першого Спаса в воду не заходять.

Після Першого Спаса коней в річці не купають.

Тим, хто побоюється відьом: в цей день потрібно зібрати насіння дикого маку і обсипати ними будинок – жодна відьма в будинок не проникне.

    Реклама на dsnews.ua