• USD 27.2
  • EUR 32.4
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Міленіали вигадали радіо. Чому всі шукають запрошення у Clubhouse

Соціальна мережа Clubhouse стане такою ж популярною, як TikTok, якщо зможе подолати потенційну конкуренцію з боку Facebook

Логотип додатки Clubhouse на екрані смартфона
Логотип додатки Clubhouse на екрані смартфона / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Clubhouse: платформа, на якій спілкувалися Ілон Маск і Марк Цукерберг

Стартап Clubhouse — це один з найбільш обговорюваних проектів не тільки серед техноґіків і підприємців. Соціальна мережа, яка з'явилася в березні 2020 року, на початку 2021-го стала відомою і популярною — і серед користувачів, і серед інвесторів. Сьогодні аудиторія Clubhouse перевищила 5 млн осіб. І це з урахуванням того, що поки на сайті не відкрита вільна реєстрація. У кінці січня проект отримав інвестування приблизно в $1 млрд, іншими словами, маловідомий ще кілька місяців тому проект став «єдинорогом».

Хоча Clubhouse називають соціальною мережею, це трохи не те, що ми звикли називати цим терміном. Clubhouse — це платформа для голосового спілкування. У Clubhouse немає звичних текстових постів, фотографій або відео. Clubhouse — це виключно розмови в спеціальних віртуальних кімнатах. Користувачі Clubhouse можуть приєднуватися до цих кімнат і або просто слухати розмови інших, або стати учасником обговорення. Кімнати можуть бути тематичними або створеними для бесід з відомими людьми.

Поява в Clubhouse знаменитостей, серед яких Ілон Маск, Опра, Ештон Катчер і інші, привернуло увагу до проекту. У Clubhouse можна знайти бесіди, в яких імениті інвестори обговорюють перспективні стартапи або розмовляють про технології та маркетинг.

Своєрідними євангелістами соцмережі стали Ілон Маск і Марк Цукерберг. Перший ще в кінці січня розповідав на Clubhouse про проект Neuralink і обговорював майбутнє криптовалюти, в яку почала активно інвестувати Tesla. Ще одним цікавим діалогом стала розмова Маска з засновником Robinhood Владом Тіньовим про історію з акціями GameStop. Марк Цукерберг же, в свою чергу, на Clubhouse розповідав про віртуальну і доповнену реальності й роботу дослідницького підрозділу Facebook Reality Labs. Після появи Маска і Цукерберга на Clubhouse аудиторія сервісу почала стрімко зростати.

13 лютого Ілон Маск в своєму Twitter-акаунті запросив до розмови на Clubhouse Володимира Путіна. Навряд чи російський президент зареєструється в цій соцмережі і поговорить з відомим підприємцем, але цей факт напевно збільшить популярність проекту.

Платформа обмеженого доступу

Реклама на dsnews.ua

Поки скористатися сервісом можна тільки отримавши запрошення у одного з користувачів. А додаток для роботи з Clubhouse є тільки для мобільної платформи iOS.

Теоретично можна завантажити додаток для iOS і спробувати зареєструватися, після чого дочекатися дозволу на доступ до сервісу, але на практиці потрапити в Clubhouse можна, якщо кандидатуру схвалить хтось із знайомих. Clubhouse запитує доступ до телефонних контактів користувачів, тому сервіс все ж можна назвати соціальною мережею, а потрапивши в Clubhouse, можна одразу ж побачити своїх знайомих і підписатися на їхні розмови — створені ними або ті, до яких вони підключаються.

Система інвайтів у Clubhouse навіть сформувала спеціальний ринок — запрошення продаються через Twitter та інші соціальні сервіси, а на eBay вартість одного інвайта доходить до $800.

Clubhouse і захист даних

Хоча Clubhouse не дозволяє записувати розмови, вже кілька діалогів цієї соціальної платформи були розміщені в інтернеті, серед них — запис кімнати за участю Марка Цукерберга.

Незважаючи на популярність сервісу, його ще складно назвати глобальною платформою. Тим не менше, влада Китаю закрила доступ до Clubhouse. Головна причина блокування — на платформі могли обговорюватися теми, які не вітаються керівництвом країни, в деяких кімнатах йшлося про табори для уйгурів, обговорювалися незалежність Тайваню і закони Гонконгу.

Уже після блокування Clubhouse в Китаї з'явилася інформація про вразливість, яка могла б дозволити владі Китаю отримати доступ до даних користувачів цього проекту. Пролом у захисті даних виявили експерти Стенфордської інтернет-обсерваторії. Справа в тому, що Clubhouse використовував сервери стартапу з Шанхая, які розташовані на території КНР. Відсутність надійного шифрування робило дані, що обробляються цим сервером, доступними для перехоплення. Тому не виключено, що сервіс Clubhouse був заблокований у Китаї після отримання доступу влади країни до історії бесід на платформі.

Складнощі із захистом трафіку, які, ймовірно, призвели до блокування в Китаї і доступ до списку контактів — це тільки частина проблем Clubhouse із захистом даних, які можуть посилитися у міру того, як сервіс буде ставати популярним. А витоки бесід з платформи можна вважати передвісником майбутніх більш серйозних проблем.

Майбутнє Clubhouse

Clubhouse може перетворитися в відмінне місце для проведення віртуальних конференцій, тим більше, що за час пандемії людство вже навчилося вчитися, вести бізнес і проводити ділові зустрічі онлайн.

Можна припустити, що Clubhouse можна використовувати для онлайн-навчання. Якщо згадати про зростання популярності подкастів як формату, то можливо, що Clubhouse буде затребуваною платформою, адже тут можна не тільки слухати, але і брати участь в діалозі.

Хоча сама ідея Clubhouse і голосового спілкування давно лежала на поверхні, Clubhouse — це перший сервіс, який зумів в онлайн «упакувати» традиційне і навіть банальне FM-радіо на різні теми і з різними ведучими.

Соціальне аудіо як тренд

Clubhouse — тільки один з проектів соціального аудіо, тобто соціальних сервісів, побудованих на голосовому спілкуванні.

Для початку варто згадати, що в цьому напрямку давно вже працює Twitter. Ще влітку 2020 року компанія запустила голосові твіти тривалістю до 140 секунд. А в грудні 2020 року, до вибухової популярності Clubhouse, компанія Twitter почала бета-тестування голосових чатів Spaces всередині віртуальних кімнат. Компанія тестувала ці функції на обмеженому колі користувачів і поки не повідомила, коли ці можливості стануть доступними всім охочим. Ймовірно, популярність Clubhouse сприятиме більш швидкому запуску фінального релізу Twitter Spaces.

Ще одна голосова соціальна мережа отримала назву Stereo. Її опис багато в чому повторює функції Clubhouse, це програма, яка дозволяє брати участь в голосових чатах і слухати бесіди між іншими людьми і зі знаменитостями. Stereo — це каталог подкастів і стрімів, користувачі можуть підписуватися на користувачів і писати їм в особисті повідомлення (або відправляти особисті аудіофайли), в цьому полягає відмінність Stereo від Clubhouse. Автори Stereo інвестують в контент і платять премію в розмірі $ 25 тис тим користувачам, хто створює успішні і популярні розмови на Stereo.

Ще одна аудіо-новинка — проект Fireside, в який інвестував відомий американський інвестор Марк Кʼюбан. Сервіс описується як платформа, на якій творці зможуть транслювати, записувати і монетизувати розмови. Автори цього проекту пояснюють, що соціальні мережі створили «луна-камери і бізнес-моделі, які стимулюють поширення фейків». А їхній проект буде сприяти «цивільному інтелектуальному діалогу, обміну досвідом та віртуальній побудові справжніх відносин».

Але найцікавішою новиною, пов'язаної з Clubhouse і трендом на аудіоспілкування є чутки про те, що Facebook почав працювати над власним проектом соціального аудіо — сервісом, спілкування в якому здійснюється через аудіочати. Коли цей сервіс з'явиться хоча б у вигляді бета-версії, поки сказати складно. Ця новина цікава ще й тому, що Марк Цукерберг вже був гостем одного з Clubhouse-діалогів. Цукерберг відрізняється бізнес-чуттям і вміє розпізнати перспективний напрямок, адже саме так з'явилися «Сторіс» в Instagram, «запозичені» у Snapchat, так само як і Instagram Reels, бліда копія TikTok.

Clubhouse і проблеми зростання

Пересичення фото, відео та текстами вилилося в новий для соціальних платформ формат соціального аудіо. Яким буде його майбутнє — сказати складно, особливо з огляду на труднощі в модеруванні діалогів в режимі реального часу. Хоча записи розмов в Clubhouse не ведуться, вже зараз діалоги стали з'являтися в Мережі і доступні для скачування. Яким чином засновники проекту будуть боротися з цією проблемою, поки незрозуміло.

У Clubhouse можуть з'явитися і інші складності, зокрема, невідомо, як буде працювати проект, коли його засновники відмовляться від системи запрошень і сервіс стане по-справжньому відкритим для всіх охочих.

Ну і найголовніше — поява безлічі конкурентів для такого роду сервісів, зокрема, проектів від Twitter і Facebook з їхніми маркетинговими бюджетами та величезною аудиторією може серйозним чином вплинути на успішне майбутнє Clubhouse у віддаленій перспективі. Адже якщо зараз користувачі можуть балансувати між декількома соціальними мережами і бути більш-менш активними і в Twitter, і в Facebook, і в Instagram, то навряд чи таке розпорошення можливе для сервісів соціального аудіо: дуже складно залишатися в одному місці без можливості перегортати нецікаві теми, як банальні пости і картинки.

    Реклама на dsnews.ua