• USD 27.5
  • EUR 32.4
  • GBP 35.8
Спецпроєкти

Народні прикмети на Демʼяна і Кузьми, 14 липня

Реклама на dsnews.ua

Віряни 14 липня традиційно відзначають день памʼяті святих безсрібників і чудотворців Даміана і Косми (Демʼяна і Кузьми), які жили в Римі і загинули 284 році

Даміан і Косма були рідними братами і відомими лікарями. Вони мали дар зцілення, чим і прославилися в народі. Допомагали брати людям абсолютно безкоштовно, тому й отримали прізвиська безсрібників. Проповідували віру в Ісуса Христа, пише Depo.ua.

Під час гонінь, організованих щодо християн, братів заарештували й віддали до суду, де вони намагалися довести, що не займаються чарами і чаклунством, нікого не обманюють. Тим часом важко захворів імператор Карина, і братів привели до нього, сказавши, щоб вони продемонстрували свій дар. Після цього Даміан і Косма були відпущені на волю. Однак жив в цьому місті лікар-наставник братів, який позаздрив славі братів. Старий покликав братів в гори, нібито для збору цілющих трав, де вбив їх, кинувши тіла в річку.

На Кузьму і Демʼяна збирали ягоди — малину й аґрус, з яких варили варення, робили компоти. До речі, малинове варення, зварене в цей день, виходить особливо смачним. Аґрус використовували для приготування других страв: з ним, наприклад, тушкували курчат.

У цей день селяни прополювали городи, щоб уникнути появи бурʼянів. Також був період сінокосу, тому люди не сиділи вдома, а працювали в полях. Прийнято було 14 липня збирати рослини, які підходять для фарбування тканин.

Вважалося, що в цей день самі святі покровителі спускалися на землю і допомагали селянам лагодити старі коси і граблі.

Незважаючи на спекотні жнива, жінки в цей день встигали не тільки попрацювати, але і відзначити своє свято — Літні Кузьминки. Жінки і дівчата збиралися на бенкети, варили збірну кашу (в котел потрапляло все, що кожен приніс: хто крупу, хто борошно, хто молоко, яйця), пили пиво. Застілля супроводжувалося піснями, обміном корисними порадами і розмовами.

Народні прикмети на 14 липня:

Якщо в цей день прополоти город, то бурʼянів не буде

Чути співи соловʼя після Петрового дня (12 липня) — значить, зима, за прикметами, настане лише через 30-40 хвилин після свята Покрови, а весь цей час буде досить тепло

Зірки дуже яскраво мерехтять 14 липня на нічному небі, а вранці видно хмари — буде сильна гроза

Кузьма-Демʼян ні світ ні зоря встають, баб на покіс ведуть

Кузьма і Демʼян прийшли, на косовицю пішли

В день Кузьми і Демʼяна косити не рано.

З народними прикметами на 13 липня можна ознайомитися тут.

    Реклама на dsnews.ua