• USD 27.7
  • EUR 32.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Наша з вами ж*па. Як Зеленський народ їздив

Після року у влади Зеленський вважає, що в Україні – ж*па. Сперечатися з ним важко
Фото: Офіс президента
Фото: Офіс президента
Реклама на dsnews.ua

Необхідні уточнення

Ця стаття про те, що приніс і що ще принесе Україні президент Володимир Зеленський, тобто про гроші, світі, права українців і чому іншому, в цілому ж про все хороше і його достатку або, навпаки, нестачі. Головною дійовою особою в ній буде ж*па. Але це слово не прийнято вживати в ЗМІ. Звичайно, Ярослав Гашек стверджував, що правильно вихована людина може без шкоди для себе і оточуючих "читати все". "Всі" у даному контексті означає взагалі все, включаючи (наприклад) обіцянки Володимира Зеленського та його партії або (знову ж, наприклад) написи на стінах дерев'яного, а краще поштукатуреної клозету. Сучасний кахель для цього майже не підходить, чому народне самовираження шукає і часто знаходить інші способи проявити себе (наприклад, біля виборчої урни).

Але якщо навіть Гашек прав чи багато у нас в процентному відношенні правильно вихованих людей? Як визначити їх число? Ми (наприклад) точно знаємо, що за президента Зеленського проголосувало 73% виборців, що дійшли до урни, і це безперечний факт. Ми також знаємо, що, судячи за даними опитування соціологічної групи "Рейтинг" від 12-13 травня, якби українцям сьогодні, через рік, знову довелося вибирати між Зеленським і Порошенка у другому турі президентських виборів, то 75% з них підтримали б Зеленського, а 25% - Порошенко. Це говорить про стабільність симпатій до Зеленському, але разом з тим дані "Рейтингу" побудовані на вибірці опитаних, до того ж обіцяти - не означає одружитися.

А ось за даними опитування Київського міжнародного інституту соціології, якби вибори відбулися зараз, то підтримка Зеленського була б на рівні 28,9-40,9% (друга цифра - підтримка серед твердо визначилися з вибором), Порошенко - 11,1-15,7%.

Розкид цифр, як бачите, досить великий. Але навіть тут, у всякому разі, ясно хоча б те, що Зеленський - лідер симпатій українців. А як накажете визначати відсоток правильно вихованих людей?

З іншого боку, заперечувати існування ж*пи вже неможливо. Вона стала настільки велика і всеохоплююча, що її наявність бачить навіть чинний гарант.

З питання про те, кому вона належить, існують розбіжності. З одного боку, Володимир Зеленський, очевидно, не визнає її своєю. З іншого - він вже рік знаходиться у влади, а існування безпритульною ж*пи, за зростання якої ніхто не несе відповідальності, тривожить.

Реклама на dsnews.ua

Досить виразно, хоч і різко, висловився з цього приводу Петро Порошенко (якому, зрозуміло, зовсім не тому в ГБР спробували нахрапом вручити підозра). "Дуже ганебна практика, яка була притаманна Януковичу і Азарову, коли намагалися кивати на попередників. За п'ять років мого президентства я жодного разу не дозволив собі використовувати цей прийом, незважаючи на те, що ми прийняли країну в жахливому стані і це був один з найважчих в історії сучасної України періодів", - сказав він. П'ятий президент України зазначив, що "перші два кварталу, коли ще була моя каденція, зростання економіки України перевищував 4%". Профіцит бюджету становив 20 млрд грн за підсумками першого півріччя, але вже до початку 2020 р. тільки по митниці недобір досяг 39 млрд, а тютюнова промисловість взагалі опинилася в руїнах.

Не варто, зрозуміло, поспішати з висновками - слід вислухати і доводи Володимира Зеленського. Наприклад, пошукати їх в обширному звіті УП, що оповідає про поїздку кореспондентів з Володимиром Зеленським. З одного боку, звіт рясніє описами інтер'єрів і деталей президентського побуту, що прикрашає його, але одночасно веде увагу читача в бік. З іншого - його вже розібрали на окремі цитати практично всі українські ЗМІ. Спробуємо вибрати з матеріалу УП найбільш важливі теми.

Про що розповів президент: цитати і коментарі

З матеріалу УП: За кілька днів до другого туру виборів в 2019-му Володимир Зеленський заявляв: треба "продати до чортової матері" президентські літаки. Але, несподівано ставши біля керма країни, зрозумів - на велосипеді у відрядження не поїздиш.

- Раніше взагалі був капець, - діляться з УП знаючі люди. - Ми і так скоротили кількість людей, хоча все одно багато. У Петрика (Петра Порошенка. - УП) дофіга літали, особливо в міжнародні поїздки. Президент спочатку взагалі обурювався, типу "Якого х * ра в літаку стільки летить?" Ми йому пояснили: "Ось це, це і це - так і набирається компашка".

Коментар: Взагалі-то, підстав для розчулення тут немає ні найменших. Президенту було б непогано знати, як працює його апарат. І чому, приміром, потрібні саме президентські літаки, а не, скажімо, найманий чартер. Нарешті, хто, хоча б приблизно, входить в команду, супроводжуючу його в поїздці.

Втім, гаразд, спишемо це на прикру недосвідченість на початку першого року. Зараз-то Зеленський все це вже знає... напевно. Ось всякому разі президентські літаки продавати він роздумав.

З матеріалу УП - питання про відносини з місцевою владою: - Ви очікуєте конфлікти на місцевому рівні? Зараз всі мери налаштовані проти вас.

- Думаю, не все, - відповідає президент. - Вони налаштовані не проти нас, і це не пафос, а насамперед проти України. Вчора у мене була розмова з Леонідом Макаровичем Кравчуком... Не можуть мери бути проти президента, проти вертикалі влади. Це - проти держави. Це чистий сепаратизм, який вони прикривають децентралізацією.

Коментар: Цікаво, це Кравчук дає Зеленському такі поради або він сам дійшов до цих думок? Чи там хтось ще йому підказує? У будь-якому випадку це дуже тривожний дзвінок. Тому що мери обрані для того, щоб представляти інтереси городян і відстоювати їх. І, значить, вони не тільки можуть, але й повинні бути в опозиції президенту, якщо його курс вступає в суперечність із цими інтересами. Вони не повинні мислити геополітично. Не повинні роз'яснювати на місцях політику правлячої партії. Мери повинні представляти і захищати інтереси городян - точка. А те, що нарадив Зеленському Кравчук, увічнений в історії України кравчучкою, або те, що примарилося Зеленському без сторонньої допомоги, це взагалі ніякі не мери. Це призначені центральною владою воєводи, найкраще цей російський типаж описав Щедрін. Втім, краще вже тоді не градоначальники, а відразу військові коменданти. І при них обов'язково військово-польові суди, щоб не тягнути кота за хвіст, а відразу вирішувати всі питання радикально.

З матеріалу УП: - Влада засмоктує? - запитує президента журналіст.

- Ні, я спокійний, - відповідає він, дивлячись у вікно на місцеві краєвиди. - Дивись, я дуже спокійно до цього ставлюся. У мене немає такого "наркотику" - що я без цього не можу чи я цим дуже користуюся. У мене немає такого кайфу.

- Навіщо було йти у владу?

- Заради результату, заради перемоги. Заради того, щоб щось вирішувати, - пояснює Зеленський.

Коментар: Отже, Зеленський прийшов у владу заради результату. Відмінно, запам'ятаємо це.

З знову з матеріалу УП, тепер про самому головному: - Рік тому ви очолили країну. Що в країні відбувається? Що вас вразило?

- Перш за все ти бачиш, що зруйновано майже все...

- Простіше кажучи, в країні "ж*па"?

- Повна. Повна! - охоче погоджується президент з неполіткоректним визначенням. Він розповідає, що в Україні немає медицини, про проблеми з освітою, про дороги.

Коментар: Увагу, звідси стежимо за руками.

З матеріалу УП: - Ми побудуємо всі дороги, - обіцяє Зеленський, реагуючи на ямки, на які налітають колеса автобуса. - Вважаю, що у нас просто немає нормальних доріг в країні. ...Кошмар, а не дорога! Бачиш? - додає президент, поки Кирило Тимошенко щось пише у своєму телефоні.

- Все, нова траса буде в Хмельницькому, - повідомляє через кілька хвилин Тимошенко.

- Написав? - уточнює президент.

- Так, 350 кілометрів вони там вже...

- У нас Кубрак (Олександр Кубраков, голова Держагентства автомобільних доріг. - УП) відповідальна особа, - пояснює президент.

Тимошенко тут же дзвонить Кубракову: "Альо, ну, шукай бабки (сміється). Так, Житомир - Чернівці. Ну, тут реально жесть.

Коментар: Як мило. Злетів з небес, глянув орлом і сказав: "Нехай буде дорога, 350 км". І стала дорога. Ну як не проголосувати за такого хвата. А ось, до речі, не можна детальніше: а де дорога вже побудована таким от способом - прилетів, глянув і, як в оповіданні Аверченко, "все заверте...". Адже Зеленський вже рік при владі.

З матеріалу УП: - Ох, там Дніпро - Решетилівка буде дорога! - продовжує він [Зеленський. - ред.]. - Серйозна траса буде. А в Запоріжжі бачили, який міст? Буде офігенний міст. Його вже будують.

За словами Зеленського, він забрав би всі дороги з місцевих бюджетів на державний рівень.

- Але це буде війна, - припускає він.

Коментар: Ну ось і відмазка. Залізна відмазка. На всі випадки життя - "головне, щоб не було війни". А чому, власне, це головне, а не те, щоб Україна з усіх воєн виходила переможницею? Так не буває, щоб ніколи війни не було, якщо тільки не капітулювати завжди і відразу.

З матеріалу УП: Ну, г*вно - місцеві дороги! Що ж, я не розумію? Треба будувати. Треба весь час будувати і НЕ зупинятися. Весь час будувати, будувати, будувати! І це дасть свої плоди.

- Як залишатися оптимістом, бачачи, як живуть у глибинці?

- Знаєш: роби, що можеш, і будь що буде, - відповідає президент. - Бачиш, що погано - роби. Роби, роби! Поки не буде структурних, великих змін. Природно, складно. Але зараз навіть в ручному режимі можна щось робити. Все одно буде тренд. Люди побачать, що влада щось будує, щось рухається. З одним, другим, з десятьма урядами. Це все не важливо. Важливо, що всі ми - солдати. Потрібен тренд. А тренд - ми будуємо, робимо.

- Просто перший ефект буде десь в кінці року, - каже Кирило Тимошенко.

- Це йде, як сніжний ком, - більше, більше.

- Це буде ком, - погоджується Зеленський. - Цей ком буде, якщо ми, не дай бог, пробежим як-то економічна криза. Як-то пропетляем. Я в це вірю.

Коментар: Приголомшливо. Просто приголомшливо. Але все ж, куди поділи сніжний ком за перший рік? Чи всі сили пішли на изгрызание держбюджету, а останні були витрачені на зерно з Держрезерву?

З матеріалу УП: - Найчастіше згадують: ви назвали Україну "повією".

Володимир Зеленський, переодягнувшись, спускається з номера на вулицю. Сіра жіноча водолазка, підкреслює накачаний торс. Чорні джинси, зелені шкіряні кеди з білою підошвою - він дає інтерв'ю у неформальному вигляді.

- Володимире Володимировичу, ви - найкращий! - кричить жінка, переплутавши по батькові.

Коментар: Ну ось це нормально. Я їх теж іноді плутаю. І останнім часом все частіше.

Неприємні підсумки

Так, безсумнівно, це передвиборчий чес. Президент готується до місцевих виборів, вирішуючи проблеми своєї партії за бюджетний рахунок. Ось відео до матеріалу УП, подивіться самі (не пошкодуйте часу!) і самі зробіть висновок, так це чи не так.

Разом з тим положення Зеленського зараз досить міцно. Він добре засвоїв прості прийоми утримання популярності: образ "хлопця з народу", не гребує зайти у випадкову кав'ярню, широкі обіцянки і планів громаддя. Пам'ять у його електорату дуже коротка, і, якщо обіцяти нове до того, як старе остаточно забулося, не допускаючи пауз, підтримка більшості Зеленському забезпечена. Таке вже у нас більшість. Особливо гарна була фраза "з одним, другим, з десятьма урядами". Вся технологія обнулення відповідальності видно в ній як на долоні.

Дуже тривожна тенденція оголошувати ворогами держави всіх, хто не згоден з президентом. Особливо в поєднанні зі спробами переглянути люстрацію і амністію учасникам Майдану, з затаскиванием в Україну російської попси, з реальними посадками і кримінальними справами проти патріотів, які посіли щодо Зеленського критичну позицію.

Автори репортажу справедливо помітили, що Зеленський сильно змінився за останній рік, але обмежилися зовнішнім: "став набагато серйозніше, навчився говорити як політик: уникати гострих питань, зрізати кути, зміщувати акценти, інтригувати і недоговорювати". Але це не головне. Головне, що Зеленський явно увійшов у смак. Він вже всерйоз думає про другий термін. Він вже щиро вважає всіх незгодних з ним особисто ворогами держави. З клоуна, потакавшего примітивним смакам натовпу, спочатку вийшов ефективний маніпулятор, використав той же примітив для успіху в політиці, а зараз, слідом за маніпулятором, виразно вимальовується диктатор.

Боюся, що ми ще згадаємо Януковича, чиє великодушність залишився неоціненим. Хоча, можливо, і не великодушність, а обережність. Або навіть боягузтво. Назвіть це як завгодно, але я впевнений, що у Федоровича була можливість піти за російським сценарієм 1993 р.: посадити в танки найманців і намотати кишки Майдану на гусениці. Була, але він не ризикнув, то не встиг. Так ось, у мене немає впевненості, що Олександрович, опинившись на місці Федоровича, вчинить так само. Втім, поки це лише теорія. Санич все ще достатньо популярний у народі, хоча вже не проти пограти адміністративними м'язами. А що буде потім, через скільки-то термінів у президентському кріслі. хто знає і хто сьогодні скаже точно?

Зате з ж*співай вже є певна ясність. Вона виразно настає і росте, мало-помалу накриваючи собою всю Україну. Ризик прокинутися одного разу, виявивши себе живуть на ній і глибоко нею, і не виявивши України взагалі - ось, вчора ще була, а сьогодні залишилася тільки ж*опа, до самого горизонту, зростає день від дня. В українській історії це вже бувало. Голова, керуюча цієї ж*співай, незмінно виявлялася в Москві. В останній раз вона виявилася там при Януковичі. І схоже, що той раз був не останнім, а поки тільки крайнім.

    Реклама на dsnews.ua