• USD 41.3
  • EUR 45
  • GBP 53.4
Спецпроєкти

Нова епідемія? Коли починати панікувати через дифтерії

За останній тиждень в Україні зафіксовано більше двох десятків хворих
Фото: politeka.net
Фото: politeka.net
Реклама на dsnews.ua

"ДС" дізналася у головного позаштатного інфекціоніста Моз України, професора Ольги Голубовської про те, чи загрожує нам епідемія дифтерії.

Два роки тому Всесвітня організація охорони здоров'я внесла Україну до топ-8 країн із найменшим рівнем вакцинації дітей. В цьому списку ми опинилися між Чадом і Сомалі. На сьогодні ситуація не покращилася. В минулому році наша країна опинилася на другому місці в світі по захворюваності на кір. В цьому році до кору може додатися дифтерія.

Згідно з даними, опублікованими Центром громадського здоров'я Моз, за перші дев'ять місяців 2019 р. в Україні були щеплені від дифтерії 52% дорослих та 59% дітей віком до року. "Це жахлива ситуація, - каже Ольга Голубовська. - У нас зараз неймовірно низький рівень колективного імунітету, що неминуче веде до спалаху будь-яких вакциноуправляемых інфекцій. На даний момент ми вже маємо неоголошену епідемію кору. Слава богу, епідемії дифтерії поки немає. Зараз ми просто переживаємо сезонний сплеск захворювання і кількість інфікованих не критично".

Нагадаємо, що дифтерія - гостре інфекційне захворювання, що характеризується місцевим запаленням переважно слизових оболонок і явищами загальної інтоксикації з подальшим ураженням серцево-судинної і нервової систем організму. Від хворої людини до здорової вона передається повітряно-крапельним шляхом, також це може статися через посуд, іграшки і навіть гроші. Дифтерійна паличка зберігається у зовнішньому середовищі до 15 днів.

Що робити і як себе убезпечити?

Реклама на dsnews.ua

За словами професора Голубовської, перше, що треба знати, - дифтерія не настільки заразна, як кір. З 10 контактують з інфікованим заразитися можуть один-два людини. Однак захиститися від цієї хвороби можна тільки за допомогою щеплення. "При вакцинації виробляється імунітет проти дифтерійного токсину, який накопичується в організмі в ході хвороби і за своєю силою прирівнюється до бактеріологічної зброї. Страшніше тільки ботулінічний і правцевий токсин", - зазначає експерт.

Якщо ви дотримувалися календар щеплень, то панікувати не варто. "Як правило, у всіх дорослих, які проходили коли-небудь вакцинацію проти дифтерії, сформований імунітет. Щоб підтвердити або спростувати це, досить здати аналіз на наявність антитіл противодифтерійного токсину. Якщо вони присутні в достатній кількості, то робити не треба. Якщо їх мало або немає взагалі, то йдіть на щеплення. Імунітет після вакцинації формується протягом місяця", - каже професор.
Однак, за словами інфекціоніста, навіть наявність щеплення не гарантує повного захисту від хвороби: "В дуже рідкісних випадках інфекція не призводить до формування захисного імунітету. Як правило, після перенесеного захворювання або вакцинації формується достатньо стійкий антитоксичний імунітет, але можливі повторні випадки захворювання на дифтерію. Правда, при цьому хвороба протікає без особливих ускладнень".

Починаємо панікувати: лікуватися нічим

Перші симптоми дифтерії можуть нагадувати звичайну ангіну: загальне погіршення самопочуття, біль у горлі, підвищення температури. При цьому при дифтерії на мигдалинах чи інших уражених інфекцією органах з'являється сіро-білий наліт. Коли хворий видаляє наліт, то рана починає кровоточити, через деякий час знову утворюється наліт, уражене місце може набрякати. Також при дифтерії з'являється специфічний солодкуватий запах з рота. Ольга Голубовська рекомендує при перших же подібних ознаках звертатися до сімейного лікаря, який, у разі підтвердження діагнозу, зобов'язаний тут же госпіталізувати хворого.

"Головне лікування при дифтерії - введення в організм протидифтерійної сироватки. Вона діє на токсин, що циркулює в крові, і не дає йому потрапити всередину клітин. Від своєчасного застосування сироватки залежить, наскільки важко буде протікати хвороба і з'являться ускладнення. Дозу визначають залежно від тяжкості стану хворого. Найвища ефективність сироватки - в перші три доби після встановлення діагнозу. Для одного дорослого необхідно в середньому п'ять флаконів препарату", - стверджує професор.

За словами директора Центру громадського здоров'я Володимира Курпіта, на 1 жовтня 2019 р. в Україні було всього лише 192 флакона протидифтерійної сироватки, які як могли розподілили по областях. Закарпатської області у зв'язку зі спалахом захворювання серед студентів з Індії в Ужгородському університеті виділили 16 флаконів, по три віддали Львівській і Чернівецькій областях, два пішли в Івано-Франківську. Наприкінці минулого тижня ще 100 флаконів для своїх земляків екстрено закупило посольство Індії - зараз їх перевіряють і 30 жовтня обіцяють переправити літаком в Ужгород.

Проте вже зараз зрозуміло, що в арсеналі українських лікарів-інфекціоністів немає достатньої кількості сироватки. І навіть якщо приплюсувати до 192 флаконам ще 100 куплених Індією, то цієї кількості вистачить на лікування всього лише п'яти десятків хворих. Між тим протидифтерійної сироватки немає навіть на чорному ринку.

"В інфекційній патології у всьому світі є поняття готовності. І благополучні країни є такими, тому що системно підходять до питання своєї біобезпеки. А ми, якщо не налагодимо злагоджену роботу всіх відповідальних органів, просто захлинемося у інфекціях. Це може серйозно вдарити по іміджу країни", - вважає професор Ольга Голубовська.

    Реклама на dsnews.ua