• USD 28.4
  • EUR 33.6
  • GBP 37
Спецпроєкти

Нове відкриття вчених. Як динозаври прийшли до влади

Стрімкому розвитку і розселенню динозаврів по всій планеті могли допомогти масштабні виверження вулканів

Динозаври могли з'явитися через виверження вулканів
Динозаври могли з'явитися через виверження вулканів / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Автор Popular Science Рейчел Зіск в своєму матеріалі розповідає про нове дослідження вчених, яке передбачає, що епоха динозаврів стала можливою завдяки масовому вимиранню морських видів.

За останні пів мільярда років на Землі відбулося п'ять загальновизнаних масових вимирань видів, проте автори нового дослідження, опублікованого нещодавно в Science Advances, припускають, що могло трапитися ще одне — те, яке дозволило динозаврам захопити весь світ.

Згідно з дослідженням в результаті масового вимирання видів, що отримало назву "Карнійська плювіальна подія" (CPE), про яке стало відомо відносно недавно і яке відбулося приблизно 233 млн років тому, зникли 33% морських видів. Це вимирання, ймовірно, спровокували масштабні виверження вулканів на заході сучасної Канади, які супроводжувалися величезним викидом парникових газів, що, в свою чергу, призвело до глобального потепління і збільшення кількості опадів протягом приблизно 1 млн років. Після цього клімат дуже швидко змінився — з дощового на посушливий, що в поєднанні з активним ростом рослин в цей період зумовило створення теплої, багатої киснем екосистеми, що ідеально підходить для процвітання динозаврів.

Досить складно отримати достатній обсяг даних, які дозволили б точно визначити, що масове вимирання було дійсно масовим. Таким воно є, коли протягом відносно короткого періоду часу (з геологічної точки зору, це кілька тисяч років) вимирає 75% всіх видів, проте складно напевно встановити, яка частина флори і фауни вимерла в конкретний період. За останні 545 млн років відбулося як мінімум п'ять таких катастроф. Велика частина була викликана масштабними виверженнями вулканів. Крім того, на Землі траплялися і не масові вимирання, коли зникали близько 20-40% видів.

Геолог Університету Нью-Йорка доктор Майкл Рампіно, який опублікував в минулому році статтю про інше потенційне масове вимирання, що трапилося 260 млн років тому, вважає, що CPE не в повному обсязі відповідає критеріям такої катастрофи. За його словами, 33% зниклих морських видів — це багато, але ця цифра не досягає 75-90%, а тільки в такому випадку можна говорити про масове вимирання.

Рампіно зазначає, що зникнення видів через CPE не було такою ж катастрофою, яка сталася між крейдяним і третинним періодами, коли вимерли всі непташині динозаври; проте досить відчутним для того, щоб палеонтологи, вивчивши дані, могли констатувати вимирання великої кількості видів.

Правда, виключити CPE зі списку випадків масових вимирань може бути поспішним рішенням. У своїй статті вчені визнали, що у них немає достатньо точних дат, щоб з'ясувати, скільки конкретно видів, особливо тварин і рослин, вимерли в досліджуваний ними період. Зникнути могло набагато більше видів і, щоб знати напевно, потрібні більш точні механізми датування.

Реклама на dsnews.ua

Але те, що вимирання під час CPE було не таким масштабним, як інші п'ять випадків, не означає, що воно не було несуттєвим. Вимирання знищує види, що процвітали в старій екосистемі, тим самим вони поступаються місцем іншим видам, які розвиваються і розселяються по всьому світу після таких катастроф.

"Це спосіб перезавантаження еволюції або основних гравців в різних екосистемах, які постраждали в ході вимирання", — говорить Рампіно.

Незалежно від того, чи буде ця подія включена в перелік визнаних масових вимирань разом з відомими п'ятьма, вона виразно заклала основу для диверсифікації видів, що призвело до появи сучасних екосистем, зокрема, еволюції перших ссавців і більш сучасним видам коралів, планктону і рептилій .

"Це схоже на те, як ви вирощуєте кущ, ви підрізаєте його гілки, і він знову зростає, — зазначає Рампіно. — І, можливо, ті гілки, які росли не дуже добре, будуть рости краще, а інші просто зникнуть". Виверження вулкана і раптова зміна клімату були катастрофою для багатьох видів, але, врешті-решт, дозволяли ще більшій кількості видів вижити і процвітати.

    Реклама на dsnews.ua