• USD 29
  • EUR 32.3
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Нові дуремары. Чому сучасній медицині без п'явок ніяк

Пластичні хірурги активно використовують п'явок, якщо потрібно врятувати пришиті пальці або вуха
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Автор Popular Science Маріон Рено у своїй статті "Сучасна медицина, як і раніше, потребує це" на пальцях пояснює, чому це не Середньовіччя і чому ці істоти можуть бути корисні.

Чорна, склизкая, спрагла вашої крові п'явка, выуженная пінцетом з контейнера з родичами і поміщена вам на шкіру, - це навряд чи та терапія, на яку ви розраховували прийшовши в лікарню.

Але в деяких випадках, і до страху пацієнтів, п'явки - дійсно те, що доктор прописав.

"У нас п'явки завжди під рукою", - каже Вишал Таник, пластичний хірург нью-йоркській лікарні Bellevue та медичного центру Langone при Нью-Йоркському університеті. "Якщо ви коли-небудь бачили п'явку, то знаєте, що вона виглядає моторошнувато. І їх досить складно використовувати, не маючи відповідного досвіду... Ніби ви опинилися в далекому минулому", - додав він.

У черв'яків-вампірів є своє місце в історії медицини. Перші випадки їх застосування в терапії зафіксовані в Стародавньому Єгипті, де такими методами лікували кровотеча з носа і подагру. Згадки п'явок містяться в медичних працях китайською, арабською, давньогрецькій і латинській мовах. У наступні століття лікарі застосовували п'явок, щоб лікувати все - від геморою до головного болю, від депресії і до глухоти. У XIX ст. в Європі медична п'явка Hirudo medicinalis була настільки популярна, що опинилася на межі вимирання. Але як тільки в медицині відмовилися від концепції, що більшість хвороб викликані надлишком крові (теорія, на яку спиралися лікарі та їх помічники при призначенні кровопускання), гірудотерапія втратила популярність.

Незважаючи на те що п'явок історично пов'язують з шарлатанством, вони зайняли своє законне місце в сучасній медицині в якості інструменту для зворотного переливання крові при порушеннях кровообігу. Якщо раніше лікарі вважали, що п'явки можуть вилікувати епілепсію та навіть серйозні травми, сьогодні п'явок в основному використовують хірургії, які пришивають пальці, вуха, губи, носи або навіть частини скальпа.

Один з перших випадків такого використання п'явок стався в 1985 р. - у п'ятирічної дитини, чиє вухо відкусив собака. Як пише The New York Times, через кілька днів після того, як хірурги пришили вухо, "він став чорнувато-синім від скопилася крові". Після ряду невдалих спроб дренувати наповнене кров'ю вухо з допомогою антисвертывающих коштів і невеликих розрізів, лікар з Гарварду Джозеф Аптон посадив двох п'явок, і вухо відразу прийшло в норму. Двадцять років тому, у 2005 р., Управління по санітарному нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) внесло п'явок в список медичних засобів в області пластичної хірургії. Вони опинилися в одному ряду з личинками мух - першою живою істотою, на клінічне застосування якого дало добро це відомство.

Реклама на dsnews.ua

Статистичних даних про застосування п'явок в медицині у США не так вже багато, однак пластичні хірурги стверджують, що у цієї процедури є незаперечні переваги. Правда, після того, як персонал лікарні та пацієнти подолають відраза перед кровоссальними тварюками.

"Пацієнти, як правило, спочатку в шоці", - зазначив Патрік Ріві, доцент кафедри пластичної хірургії в Медичному центрі Університету Рочестера в Нью-Йорку. "Не сказав би, що я гидливий, але все ж п'явка трохи лякає. П'явка - це досить незвично, знаєте", - додав він.

За словами доцента кафедри пластичної та реконструктивної хірургії в Єльської школи медицини Аднана Прсика, більшість лікарів, навіть з числа тих, хто регулярно проводить реконструктивні операції, за такою методикою не стикаються, а ось пластичні хірурги, принаймні, навчені використовувати п'явок у певних ситуаціях.

"Наша спеціальність - напевно, єдина, де в хірургії застосовуються п'явки. І ми використовуємо їх вже досить давно", - додав Прсик.

На відміну від трансплантації шкіри, коли хірург переносить тонкий шар епітелію з однієї частини тіла на іншу, такі реконструктивні процедури дозволяють з допомогою мікроскопа повторно перенести декількох шарів тканини і з'єднати кровоносні судини товщиною від 1 до 3 мм швами тонше волосся.

"Це дійсно тонка робота", - підтвердила Рейчел Лефев, хірург-ортопед і доцент в Медичній школі Кеку Університету Південної Каліфорнії.

Приміром, щоб пришити відсічений палець, хірург з'єднує кістки, сухожилля і нерви, відновлює кровообіг і зшиває шкіру. Однак у ряді випадків за зшитим артеріях в палець надходять об'єми крові, з якими зшиті вени тимчасово не можуть впоратися. Що призводить до набрякання пальців. Такий дисбаланс в кровотоці загрожує нормальному відновленню пальця, а в деяких випадках і зовсім може не дати йому прижитися.

"Необхідно будь-якими способами відкачати кров з цього пальця. І п'явки чудово з цим справляються", - підкреслив Ріві.

Тоді, відзначає Таник, хірурги та медсестри поміщають п'явку на переповнений кров'ю палець. І зазвичай проводять цю процедуру, закривши палець, щоб не лякати пацієнта, додав Таник.

Потім п'явка занурює свої 300 зубів у плоть і приймається за їжу. За 40 хвилин вона може переварити близько 15 мл (приблизно столову ложку) крові. Наситившись, п'явки відвалюються, розповідає Лефев.

"Багатьох п'явки трохи лякають. Я ж вважаю їх приголомшливими", - говорить вона.

Однак терапія п'явками є не тільки суто процедурою кровопускання. У слині п'явки містяться різноманітні біологічно активні сполуки, включаючи антикоагулянти, анестетики, антигістамінні препарати і розширювачі судин. "Вони виділяють речовини схоже медпрепаратів", - сказав Прсик.

Завдяки цим секрециям будь-яку тварину, до якого присмокталася п'явка, навіть не відчує укусу, і тому п'явка може поглинати кров дуже довго. Така особливість дуже зручна для використання в медицині.

"Пацієнтам, навіть якщо вони хвилюються, зазвичай не боляче", - сказала Лефев, додавши, що деякі з її пацієнтів навіть дають імена своїм п'явок, щоб їм було комфортніше в компанії зі своїми новими сусідами-симбиотами.

"Люди чекають, що п'явка зараз вип'є тонну крові і це буде жахливо боляче. Вони відразу згадують про середньовічній медицині. Але з еволюцією не посперечаєшся - п'явки еволюціонували, щоб робити настільки специфічну роботу, і вони чертовски в цьому хороші", - зазначив Ріві.

Правда, існують і певні ризики в їх застосуванні.

Так, чим довше використовуються п'явки, тим вище небезпека, що вам знадобиться переливання крові. Адже переварити п'явкам кров бактерії допомагають в їх кишечнику, а значить, люди, яких лікують п'явками, можуть заразитися бактеріальною інфекцією. В деяких недавніх дослідженнях повідомлялося про підвищення стійкості до антибіотиків у Aeromonas hydrophila, однією з бактерій, яку знайшли у п'явок. І вона є найпоширенішою причиною інфекції. Згідно з одним дослідженням, опублікованим п'ять років тому, вчені з'ясували, що такі інфекції зустрічаються приблизно у 4% людей, яких лікували п'явками. Переважна більшість з приблизно 20 побічних ефектів, що виникають при лікуванні п'явками, про які повідомляло FDA, так чи інакше пов'язані з інфекціями або стійкими до антибіотиків Aeromonas, яких медики знаходили в своїх це.

Ризик інфікування є однією з причин, по якій фахівці зазвичай разом з п'явочної терапією пацієнтам призначають антибіотики в якості профілактичного заходу. Бо як ви не можете стерилізувати п'явок як скальпель або крапельницю.

У травні 2019 р. Таник і його колеги з медичного центру Langone при Нью-Йоркському університеті опублікували дослідження, в якому детально викладаються інші способи застосування п'явок в реконструктивної хірургії. Вони вивчили випадки пришивання пальців, всього 201, за останні вісім років. Проаналізувавши результати, вони з'ясували, що п'ятий день (4,5 дня після операції) - найбільш сприятливий час для лікування п'явками, і запропонували колегам дотримуватися правила "п'яти днів".

Їх робота - одна з кількох наукових статей, в яких описані дослідження, проведені за останні роки в прагненні стандартизувати терапію п'явками. В даний час у медичного співтовариства немає єдиної думки щодо тривалості застосування п'явок або їх кількості при лікуванні.

"Ось та інформація, якої у нас немає: ми ретельно не вивчаємо це питання. Такі операції не випадково, тому ми виходимо з наявних у нас фактів", - зазначив Прсик.

Таник ж сподівається, що його стаття допоможе лікарям змоделювати ситуації, в яких піявочна терапія може виявитися корисною, нехай вона і не традиційна.

Сьогодні п'явок здебільшого використовують у клінічних лікарнях і травматологічних центрах, таких як Bellevue, де реплантація і реконструктивні операції проводяться куди частіше, ніж в інших медустановах. За даними дослідження, проведеного Мічиганським університетом в 2018 році, співробітники якого вивчили випадки близько 15 тис. осіб, що залишилися без пальців у період з 2001 по 2014 рр., все частіше такі операції проводять саме міські клінічні лікарні. Шанс, що палець пришиють назад, в таких лікарнях вище в два рази - в середньому приблизно в 80% випадків. В роботі також повідомляється, що реплантація пальців частіше проводилася у людей з приватної страховкою або високим рівнем доходів.

Крім того, також в 2018 р. Ріві, Таник і їх колеги проаналізували інформацію з баз даних лікарень про десятки тисяч випадків ампутації пальців у період з 2000 по 2011 рр. Вони з'ясували, що за ці роки в більшості лікарень пальці в середньому в рік пришивалися лише один раз. І кількість лікарень, де проводяться такі операції, знизилася з 120 до 80 десятиліття потому. Вони прийшли до висновку, що серед таких лікарень лише досить невелика їх кількість проводять більше 10 операцій по реплантації пальців.

"У багатьох лікарнях, судячи з усього, п'явки застосовуються один раз на рік або взагалі не використовуються", - додав Таник.

І навіть в тих лікарнях, де пластичні хірурги постійно вдаються до терапії п'явками, вони все ж використовують їх лише в останню чергу, щоб врятувати чийсь палець або вухо. Добре, звичайно, якщо до цього ніколи не дійде, але якщо все-таки доведеться, то п'явки - відмінний варіант, додала Лефев.

"Є хірургічна проблема, яку я вирішити не можу, і є створення, яке може. Якщо я зазнаю невдачі, то така терапія буде дуже елегантним рішенням", - сказала вона.

    Реклама на dsnews.ua