• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

В'язниця як нагорода. Психологічний портрет Надії Савченко

Феномен Савченко став відображенням нашої власної незрілості
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

В останні дні про Савченко і трансформації її образу з полум'яного бійця в не менш активного терориста говорили багато. Багато намагалися знайти відповіді на питання, як і чому Герой України за два роки перетворився в змовника? Товариство дрейфує від сарказму з приводу звинувачень до жаху від усвідомлення аморальності змови. Можна пояснити сьогоднішню ситуацію з Савченко психологічним зомбуванням або хитромудрим законспірованим змовою?

Без розуміння нюансів психологічного портрета Надії Савченко це навряд чи можливо. Спробуємо зафіксувати найбільш показові риси особистості і зрозуміти - чи дійсно Савченко змовник, чи вірні твердження в її неадекватності і чого нам чекати від неї в подальшому.

Первинні якості

Твердість та стійкість характеру. Можливо це не сподобається тим, хто хотів би лінчувати Савченко за зв'язки з Захарченка та підготовку теракту, але сила волі у неї є. І характер далеко не з слабких. Навіть якщо припустити, що перебування в полоні і голодування - це всього лише інсценування, все одно залишається маса свідчень ще довоєнного життя, які доводять, що в критичній ситуації Надія робила вибір на користь силового протистояння. І часто вигравала його. Надходження в інститут повітряних сил, відновлення в ньому після дворазового відрахування, служба за контрактом в Іраку, відхід в "Айдар". Все це зовсім не жіночі рішення. Про наявність наполегливості та сили волі говорить і невербальне поведінка - напружений погляд, різкі і гучні інтонації, агресивні висловлювання, різкі і напружені рухи тіла і жести. Все це ознаки високого тонусу і готовності до протидії. Ну і, звичайно ж, варто відзначити, що, вислухавши звинувачення генерального прокурора і позбувся депутатської недоторканності, вона не вибрала для себе шлях "картатого ковдри".

Таке твердження не сподобається вже протилежній групі - прихильникам Савченко. Це твердження полягає в тому, що Савченко володіє дуже невисоким інтелектом. Характер висловлювань, мовні помилки, спрощений характер побудови фраз і низька кількість використовуваної мови термінології, не кажучи вже про відсутність культури у поведінці, вказують на низький соціальний інтелект.

Сильна, але нестійка нервова система. Такий тип часто називають холеричним темпераментом. Для Савченко характерна висока ступінь збудливості, готовність діяти миттєво, миттєво приймати рішення, швидко реагувати на зміну обставин. Але при цьому вона демонструє нездатність до планомірної роботи, посидючості, готовності гальмувати свої імпульси і керувати ними.

Реклама на dsnews.ua

Емоційна незрілість, інфантилізм. Це позначається і на емоційній, і на інтелектуальному житті. Інфантильні особистості живуть у світі ілюзій, у світі суб'єктивного уявлення про навколишній світ, яке абсолютно щиро вважається єдино правильним. І при цьому чинять опір спробам змінити свій погляд, зробити його більш наближеним до реальності. Їм властиво спрощене і контрастне сприйняття життя, ділення навколишнього виключно на чорне і біле, виключення півтонів, проміжних думок, несприйнятливість до компромісного поведінки. Можна сказати, що вона перебуває в стані підлітка, максималізм якого змушує йти на конфлікти з батьками, ігнорувати будь-які вимоги, що йдуть ззовні, доводити своє право на самостійне і часто безвідповідальна поведінка.

Низький рівень розвитку емоційного інтелекту. Демонстровані Надією Савченко емоції досить однотипні. В основному це дуже сильні негативні переживання - гнів, обурення, відраза. Позитивні емоції носять фрагментарний характер. Гумор як такий є хіба що у формі сарказму. Все це ставить хрест на конспірологічній теорії про те, що Савченко хороша актриса. Я б сказав, що Савченко відноситься до категорії акторів однієї ролі. Вона здатна дуже добре показати гнів, агресію, презирство до ворога. Але на щось більше вона не здатна.

Заперечення провини. За весь період перебування Савченко в інформаційному полі, вона жодного разу не продемонструвала готовність брати на себе відповідальність за прорахунки або провину за свої помилки. Завжди винен хтось інший. Завжди відповідальність лежить на комусь іншому. Це Путін, Порошенко, продажні депутати, недосконала система обрання влади, убоге законодавство, боягузливе населення тощо, Але при цьому жодного разу Надія Савченко не взяла на себе провину. Навіть за самовільний відхід з частини влітку 2014 р., в результаті якого вона і потрапила у полон. І байдуже, якими мотивами продиктований сам вчинок, якщо він не передбачає моральну відповідальність.

Вторинні якості

Перерахований вище набір далеко не вичерпний, але його цілком достатньо для розуміння інших, "гібридних" поведінкових утворень, які і формують психологічний портрет.

Нестійкість нервової системи, пов'язана з силою характеру та непосидючістю формують проактивну позицію. Людина з нездатністю до методичної планомірної роботи, але володіє високою здатністю до мобілізації душевних і фізичних сил, приречений на активне життя. Заперечення провини призводить до формування комплексу самовиправдання та віру у власну непогрішимість.

Інфантилізм і низький інтелект призводять до спрощення морально-етичних норм і прагнення уникати складних висновків і рішень. Така людина стає сприйнятливим до спрощених морально-етичних кодексів поведінки. Для Савченко таким кодексом стало власне уявлення про офіцерської честі, якої вона, з її точки зору, має повною мірою. Звідси й твердження, що "своїх не кидають", і готовність брати на поруки Рубана, і бажання йти на безневинні жертви, і саму себе принести в жертву. Жертовність, до речі, ще одна риса максималізму, притаманного інфантильним особам. Ця готовність до самопожертви виявляється і в здібності відмовитися від реалізації нижчих потреб в догоду реалізації вищим потребам. Такі люди часто проявляють небачену силу волі, вимогливість до себе, готові голодувати заради досягнення вищої мети, готові терпіти позбавлення заради принципового питання. Загалом, це дуже небезпечні противники.

У сукупності з чорно-білим сприйняттям, максималізмом і вірою у власну непогрішність з'являється переконання в праві на осуд і покарання оточуючих. Право судити виходить із сфери морально-етичних установок, які в даному випадку носять досить спрощений характер.

В результаті ми отримуємо особистість, яка здатна розкритися і самореалізуватися лише в умовах активного протистояння. Такого полум'яному бійцеві потрібен суперник, потрібна ситуація конфлікту, потрібен глибокий криза, потрібна можливість для принесення в жертву чогось дуже важливого і дорогого (здоров'я, життєвих планів, ресурсів та багато іншого). І чим більше можна принести в жертву - тим краще. Можна сказати, що перебування Савченко в полоні стало кращим часом в її житті. Це був час її персонального екзистенціального рівноваги. З одного боку, вона терпить нестатки, її несправедливо засуджують, позбавляють свободи, змушують з допомогою голодування доводити своє право на власну думку. Але при цьому вона отримує постійне підтвердження від багатьох мільйонів людей, що вона все робить правильно. У неї всесвітня популярність і визнання. Такі миті часто оспівують інфантильні поети і письменники. І не кожному таке випадає в житті.

Але постає головне питання - а що робити після щасливого кінця? Коли полон закінчено і повернення на батьківщину стало реальністю, на перше місце вийшла необхідність "ходити на роботу", що для таких особистостей є абсолютно протипоказано. Персональна я-концепція такої особистості виглядає наступним чином - "Я ХОРОШИЙ, СВІТ - ПОГАНИЙ!". Отже, потрібно змінити світ. І чим вищою буде ціна зміни, тим краще, тим більш обґрунтованим і цікавим стає сам процес зміни.

Коли така людина "прагне бурі", а бурі немає, то він починає створювати її на порожньому місці. Тут дуже добре підходять внутрішні вороги. І чим довше не було реальної небезпеки та реальної протидії, тим активніше Савченко готова була включитися в процес створення образу внутрішнього ворога. Тим більшу ціну вона готова була заплатити. Чим більше довіри своїм (згадуємо про бажання ділити всіх на чорних і білих, на відверто своїх і відверто чужих), тим вище ненависть до чужих, тим вища готовність приносити жертви, тим неразборчивее стають методи і контакти.

При цьому проактивна позиція, інфантильність і низькі здібності до співчуття та співпереживання створюють екологічну нішу для маніпуляторів. Сама Савченко дуже поганий маніпулятор. Для цього потрібна витримка, план, готовність чекати слушного моменту і раз за разом переробляти плани. Це можливо для сірого кардинала, а не для людей типу Савченко або Рубана. В цьому плані вони обидва лише виконавці. Добровільні та недалекоглядні виконавці.

У всій цій ситуації важливо не тільки зрозуміти суть поведінки людини, яку лише два роки тому носили на руках, а зараз укладають в слідчий ізолятор СБУ. Зараз важливо зрозуміти природу наших реакцій на таку людину і зробити відповідні висновки.

  • Феномен Савченко - це відображення нашої власної незрілості. Бажання вбити всіх негідників прямо в Раді і таким простим способом змінити світ - це незріла інфантильна реакція. І Надія Савченко своїм прикладом показує, наскільки такі бажання можуть бути згубними. І змушує нас внутрішньо дорослішати.
  • Ми отримуємо імунітет від зайвої довірливості. Якщо чотири роки тому статус комбата, добровольця або волонтера був перепусткою у Верховну Раду або навіть дозволяв проскочити на перші рядки партійних списків, то тепер вже не тільки суспільство, але і політичні сили поставляться акуратно до кандидатів у депутати, розуміючи, які репутаційні ризики може принести некерована особистість. З одного боку, це обмежує можливості для простих смертних увійти у велику політику, але з іншого - підвищує конкуренцію і зменшує шкоду від випадкових людей. Думаю, що в Раді наступного скликання тіхоні Гаврилюка, ні активного Парасюка в партійних списках вже не буде.
  • Савченко сформувала новий архетип політика: бездумна агресія, для якої головне - це руйнування норм поведінки, безглузда активність і схильність чужому впливу. І проти цього архетипу у нас вже є імунітет.
  • Частково завдано удару по любові до "страждальцям". Отримавши всенародну підтримку на тлі несправедливого засудження і голодування, Савченко швидко дискредитувала себе, і саме бажання в суспільстві довіряти "страждальцям". Тепер зв'язок між статусом жертви і преференцією у вигляді отримання державної посади має вже не таку явну зв'язок. І це ще одна ознака дорослішання самого суспільства.

А що стосується самої Савченко та її подальшої долі, то думаю, що в'язниця і голодування - це не той метод, яким владі варто діяти щодо таких осіб. Терорист, який одягає пояс шахіда і готовий вбивати невірних, не боїться смерті. Для нього смертний вирок - не покарання, а нагорода. Те ж саме значення має в'язниця для Савченко. Це лише підтвердження її "я-коцепции". Їй саме це, за великим рахунком, і потрібно. І якщо задовольнити саме це її бажання стати жертвою режиму, тільки на цей раз уже жертвою режиму Порошенко (київської хунти, західних запроданцев тощо), це викличе потік нових Савченко, нових Рубанов, нових анархістів, готових заради свого уявлення про справедливою Україні знести геть саму Україну. Ці настрої потрібно знешкодити. Інакше бомби уповільненої дії почнуть вибухати не тільки в урядовому кварталі, і не тільки в Києві.

Можливо, висловлю крамольну думку, але, на мою думку, найкращий вихід з цієї ситуації - це відпустити Савченко. Наприклад, в ЛНР - там її були готові прийняти. Це було б, з психологічної точки зору, саме зріле рішення. Дорослий не мстить підлітку за вчинок, який був відвернений. Підлітка виховує не покарання, а осуд. І в ролі підлітка тут виступає не Савченко, а наша особиста інфантильність, наше персональне бажання шукати прості рішення, уникати відповідальності, не думати про наслідки власних вчинків. Нам самим пора дорослішати. Тому Савченко в кожному з нас. І мене це не дуже радує.

    Реклама на dsnews.ua