• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 44.9
Спецпроєкти

"Омікрон" атакує. Що відомо про новий штам коронавірусу і чому у світі б'ють на сполох

У світі починає поширюватися новий штам коронавірусу – ботсванський, який ВООЗ назвала грецькою літерою "омікрон". "ДС" розповідає, що про нього відомо, які побоювання ця мутація викликає у медиків і як із нею планують боротися.

У світі поширюється новий штам коронавірусу — "омікрон"
У світі поширюється новий штам коронавірусу — "омікрон"
Реклама на dsnews.ua

З головного — на цей момент відомо, що "омікрон" має 32 мутації, стійкий до вакцин і, можливо, розвинувся у тілі пацієнта з ВІЛ. Голова Всесвітньої медичної асоціації (WMA) Франк Ульріх Монтгомері в одному з інтерв'ю порівняв омікрон-штам коронавірусу з Еболою. "Найбільше я побоююся, що цей штам може стати таким же заразним, як "дельта", і таким самим небезпечним, як Ебола", — заявив чиновник.

Зараз зафіксовано понад 100 випадків захворювання на новий штам коронавірусу, більшість з них у Ботсвані, країнах Південної Африки та Гонконгу, поодинокі випадки зафіксовані в деяких європейських країнах – у Німеччині, Італії, Британії, Нідерландах у Бельгії та Австрії. Крім того, про заражених "омікроном" на своїй території повідомила влада Ізраїлю.

Великобританія, Швейцарія, Німеччина та Чехія скасували авіасполучення з шістьма африканськими країнами — ПАР, Ботсваною, Намібією, Лесото, Зімбабве та Есватині. У США обмежили в'їзд для мешканців восьми країн Африки, включаючи ПАР. В Україні сьогодні на урядовому рівні ухвалено рішення, що мандрівники, які провели у країнах Південної Африки, де зафіксували новий штам коронавірусу, понад 7 днів за останні два тижні, мають пройти 14-денну самоізоляцію. І лише Ізраїль пішов на безпрецедентні заходи – повністю закрив свої кордони всім іноземців.

Найголовніше питання сьогодні — наскільки швидко "омікрон" зможе поширюватися по світу.

Чому "омікрон" і куди поділися дві літери

Поки новий штам вірусу поширювався планетою, The New York Post провела ціле розслідування про те, чому ВООЗ пропустила дві літери грецького алфавіту при виборі назви для нового штаму вірусу SARS-CoV-2. За логікою після "лямбда" має йти "ню" (англійською мовою — nu) або "ксі" (xi). Проте ВООЗ вирішила інакше. Британський журналіст Пол Нукі стверджує, що від першого варіанта відмовилися, щоб не плутати назву штаму зі словом "новий" (new), а від "ксі" — щоб уникнути "стигматизації регіону". Імовірно, це пов'язано з письмовою схожістю з ім'ям китайського лідера Сі Цзіньпіна. Судячи з офіційної заяви представника ВООЗ Маргарет Харріс, припущення журналіста цілком обґрунтовані. "Ми домовилися про правила іменування, які повинні уникати використання географічних назв, імен людей, назв тварин і так далі, щоб уникнути стигматизації", — сказала Харріс.

Що відомо про новий штам

Реклама на dsnews.ua

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) 28 листопада випустила заяву, в якій виклала всі останні дані про новий штам коронавірусу — B.1.1.529 або "омікрон". У ній сказано, що є попередні дані, які вказують на можливий підвищений ризик зараження "омікроном" серед людей, у яких раніше був COVID-19.

Також у заяві зазначено, що "омікрон" може вплинути на розвиток пандемії. Згідно з цим документом, загальний ризик, пов'язаний із новим варіантом коронавірусу, оцінюється як дуже високий.

Побоювання пов'язані з тим, що у омікрон-штаму зафіксовано "безпрецедентну" кількість мутацій у спайковому білку. Саме із цього білка утворюються шипи на поверхні коронавірусу, за допомогою яких він прикріплюється до рецепторів здорових клітин. За попередніми даними, цей штам може бути заразнішим за своїх попередників. Тому у ВООЗ вважають, якщо станеться ще один великий сплеск COVID-19, спричинений штамом "омікрон", наслідки можуть бути тяжкими. "Збільшення числа хворих незалежно від того, чи посилиться тяжкість захворювання, може призвести до високого навантаження на системи охорони здоров'я та викликати збільшення показників захворюваності та смертності", — йдеться у доповіді.

Особливо серйозну загрозу новий штам становить для громадян із груп ризику – літніх та хворих хронічними захворюваннями, особливо в країнах, де поки що недостатньо високий рівень вакцинації населення. Тому експерти ВООЗ рекомендують звертати увагу на всі ознаки можливих спалахів омікрон-штаму — це різкі сплески захворюваності, зокрема серед вже імунізованих груп населення. Про випадки виявлення "омікрону" держави-члени повинні інформувати ВООЗ. Особливу увагу при зборі даних про хворих рекомендується приділяти тому, чи були вони вакциновані та чи хворіли на COVID-19 раніше.

З добрих новин — у ВООЗ заявили, що існуючі ПЛР-тести розпізнають "омікрон".

У Євросоюзі слідом за Всесвітньою організацією охорони здоров'я також оприлюднили перелік рекомендацій, як вже зараз протистояти цьому штаму. Радять продовжувати вакцинацію проти коронавірусу, бути готовими продовжити карантинні заходи, проводити регулярне тестування на коронавірус, здійснювати секвенування геному, аби розуміти, який штам циркулює у регіоні. На детальне вивчення небезпеки від штаму вченим знадобиться кілька тижнів, щоб достеменно з'ясувати, чи ефективні проти нього вакцини. Якщо ні, то компанія Pfizer матиме 100 днів на вдосконалення вакцини для ЄС.

Чим може бути небезпечний "омікрон"

Британські вчені повідомляють, що новий штам містить понад тридцять мутацій. Це у кілька разів більше, ніж в інших різновидів. Для порівняння, у дельта-варіанту лише дві мутації, у бета-варіанту – три. Крім того, новий варіант, зважаючи на все, навчився обходити деякі механізми імунної системи людини, які ще недавно досить легко розпізнавали вірус. На думку вчених, такий рівень мутацій міг бути спровокований в організмі одного пацієнта з ослабленим імунітетом, який не зміг подолати вірус.

Які симптоми штаму "омікрон"

Медики з ПАР назвали нетипові симптоми нового омікрон-штаму коронавірусу. Вони відзначають, що при зараженні новим варіантом COVID-19 не пропадають нюх та смак, відзначається лише підвищення температури та занепад сил. Крім того, у більшості пацієнтів також зафіксовано прискорений пульс. Попередньо експерти констатують, що цей варіант поширюється переважно серед молодих людей. І може створювати велике навантаження на імунну систему.

Поки неясно, як поведеться новий варіант коронавірусу в країнах з високим відсотком вакцинації. Як неясно і те, наскільки легше чи важче протікає захворювання, викликане новим варіантом коронавірусу, у порівнянні з тією ж "дельтою".

Що відбувається в Україні

За заявами міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка, штам "омікрон" у нашій країні поки не виявлено. На брифінгу глава МОЗ наголосив, що в Україні діє система моніторингу поширення штамів COVID-19. "Основна маса нових штамів з'являється у країнах з низьким рівнем доходу та вакцинації", — сказав міністр.

Інфекціоніст Ольга Голубовська на своїй сторінці фейсбук закликала українців не панікувати. "Поки незрозуміло, чи викликає "омікрон" більш тяжкий перебіг хвороби у порівнянні з іншими варіантами, включаючи "дельту". Зараз немає інформації, що дозволяє припустити, що симптоми, пов'язані з "омікроном", відрізняються від симптомів інших варіантів. Для розуміння ступеня тяжкості хвороби, викликаної цим варіантом, знадобиться від кількох днів до кількох тижнів Від себе хочу додати — який би не був варіант, принципи терапії COVID-19 залишаються колишніми: рання противірусна терапія, рання госпіталізація при прогресуванні хвороби й тільки тоді швидке і своєчасне призначення ГКС та інших імуномодуляторів… Друзі, зберігайте спокій і бадьорість духу. Не журіться, навіть якщо ви захворіли. Не думайте про варіанти, їх буде багато", — написала Голубовська.

Поки дослідження "омікрону" триває, нам залишається сподівається, що він не дістанеться України найближчими днями чи тижнями. Адже тільки пішла на спад четверта хвиля коронавірусу, викликана штамом "дельта", і більшість областей вийшли з "червоної" зони.

    Реклама на dsnews.ua