• USD 41.3
  • EUR 45
  • GBP 53.4
Спецпроєкти

Від дифтерії до правця. Чого чекати після кору

Низький рівень вакцинації загрожує відродженням забутих хвороб
Реклама на dsnews.ua

"Кір вже тут. Тепер чекаємо на дифтерію!" - заявив днями відомий український дитячий лікар Євген Комаровський. "Найстрашніше, що слідом за кором на порозі стоїть дифтерія, смертність від якої сягає 50%, якщо вчасно не ввести протидифтерійну сироватку, якої в Україні немає взагалі. Тому з дифтерією так швидко створити імунітет не вийде", - вважає Комаровський. На думку лікаря, найстрашніше, коли суспільство приймає рішення робити щеплення, а половина населення цього не робить.

І хоча доктор і про кору, і про дифтерії говорить не перший рік, саме зараз його слова блискавично розлетілися по ЗМІ і соціальних мереж. Просто тому, що кір дійсно прийшла і викликала мало не паніку серед населення. Паніку, слід зазначити, запізнілу, оскільки українські лікарі останні десять років говорять про те, що українці відмовляються робити щеплення самі і вакцинувати своїх дітей, а це значить, що колективного імунітету у населення просто нема.

Недарма Центр з контролю і запобігання хвороб США рекомендував подорожуючим в Україну американцям уникати контактів з хворими, а також переконатися у наявності необхідної вакцинації. Раніше в Росії повідомили про посилення санітарного контролю на кордоні з-за спалаху кору в Україні. З'явилася й інформація про українців, хворих на кір у Польщі.

Але кір дійсно може бути лише квіточками. Адже, здавалося б, забуті хвороби мають властивість повертатися.

17 липня в Женеві Всесвітня організація охорони здоров'я та міжнародна організація Дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ (англ. UNICEF - United Nations International children's Emergency Fund) випустили спільний звіт по імунізації дітей грудного віку за 2016 р. Простіше кажучи, відрапортували про те, як у світі йдуть справи з найважливішими дитячими щепленнями. В основному під цю категорію потрапили вакцини від кашлюку, дифтерії, правця (КДС), а також кору. В даний час вони щорічно дозволяють запобігати 2-3 млн випадків смерті. Особливо критичною ситуація виглядає в країнах, де життєво важливою вакцинацією охоплено менше 50% дітей. Це Сирійська Арабська Республіка, Нігерія, Сомалі, Південний Судан, Центральноафриканська Республіка, Екваторіальна Гвінея і Україна.

Реклама на dsnews.ua

За даними, опублікованими нардепом Ольгою Богомолець, комплексне щеплення АКДП (адсорбована коклюшно-дифтерійно-правцева щеплення) в 2008 р. отримали 90,5%, через п'ять років цей показник зменшився до 69,4%, в 2014-му - до 38,4%, а в 2015-му і зовсім до 26,5%. У 2017 р. за станом на 1 грудня прищепилися 47,5% маленьких українців. А для ефективного протистояння хвороби необхідно, щоб вакцинацією були охоплені як мінімум 90% населення.

Між тим при захворюванні на дифтерію шанси на життя оцінюються як 50 на 50. Гарантію порятунку забезпечує лише щеплення. У 1901-му Еміль Берінг "за роботу із сироваткової терапії, переважно за її застосування при лікуванні дифтерії, що відкрило нові шляхи в медичній науці і дало в руки лікарів звитяжну зброю проти хвороби і смерті", став першим лауреатом Нобелівської премії в області медицини і фізіології.

Що стосується правця, то історії про те, як хтось наступив на іржавий цвях і помер, - зовсім не фантазійні страшилки. До того ж навіть самої великої порції токсину Clostridium tetani, яку зміг пережити людина, недостатньо для вироблення специфічного імунітету. Запобігти хвороба, яка за летальності поступається лише сказу і легеневу чуму, може лише вакцинація.

Втім, у XXI ст., коли Ілон Маск збирається будувати колонію на Марсі, а віртуальна реальність стає звичною справою, українців підстерігають не тільки кір і дифтерія, але і безліч інших, здавалося б, забутих хвороб. Наприклад, поліомієліт. Ще в 2008-му були щеплені 90,9% дітей. 2017-го, без урахування грудня, вакциновані 47,4%. До середини ХХ ст. поліомієліт був воістину дитячим бичем: 10% хворих його паралітичною формою вмирали з-за розвитку дихальної недостатності, а 40% ставали інвалідами. У 1988-му була створена міждержавна Глобальна ініціатива з ліквідації поліомієліту - за даними ВООЗ, завдяки цій ініціативі число випадків захворювання на поліомієліт у всьому світі скоротилося більш ніж на 99%. Якщо в 1990-му параліч щодня вражав 1000 дітей, то в 2010-му жертвами важкої хвороби стали 1349 дітей.

У вересні 2015-го в Україні сталася надзвичайна подія світового масштабу: на Закарпатті було зафіксовано два випадки захворювання на поліомієліт. Розслідування фахівців ВООЗ показало: ситуація спровокована грубими порушеннями правил імунізації. Поряд з Нігерією, Мадагаскаром, Лаосом і Новою Гвінеєю Україна опинилась у списку країн, перед в'їздом в які рекомендовано робити щеплення від поліомієліту.

Але, мабуть, найбільш красномовний приклад перемоги вакцинації над хворобою - натуральна віспа. Це поки єдина з особливо небезпечних вірусних інфекцій, повністю переможених людиною. Останнім хворим віспу став житель сомалійського міста Марка в 1977-м. А в 1980-му на Асамблеї Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) прозвучало офіційне оголошення про повне викорінення Variola vera - натуральній (або чорної) віспи. Відповідно, була припинена і обов'язкова противооспенная вакцинація.

Незважаючи на те, що ВООЗ заявила про перемогу над вірусом, його збудники зберігаються як мінімум у двох лабораторіях - США та Росії. До речі, в 2014-му забуту коробку з пробірками з віспою виявили на складі кампусу інституту охорони здоров'я в Меріленді. Де ще може зберігатися небезпечний вірус, можна тільки здогадуватися. Є в лабораторіях і запаси сибірської виразки, а холера, приміром, цілком непогано почуває себе в самих звичайних водоймах.

Холера у більшості українців з сучасністю ніяк не асоціюється. Між тим в результаті моніторингу протягом усіх років нашої незалежності в басейнах Дніпра, Дністра, Південного Бугу, Азовського і Чорного морів стабільно виявляються холерні вібріони. Щорічно холера забирає у всьому світі від 28 000 до 142 000 життів. В Україні спалаху зустрічаються нечасто, але це зовсім не привід розслаблятися. Так, у 1995-му епідемія холери в Миколаєві призвела до смерті 30 людей, кілька сотень були у важкому стані. Для профілактики холери, до речі, існують вакцини.

Не застраховані українці і від малярії. Зараз ризику піддаються малярії 3,2 млрд чоловік - близько половини населення планети. При цьому з початку ХХІ ст. ряд лікарів з тривогою відзначають зростання захворюваності малярією українців - станом на кінець серпня 2017-го в нашій країні було зареєстровано 29 завезених випадків малярії, троє хворих померли.

Ще одна хвороба, яку вважають пережитком минулого, - сифіліс. Після розвалу Радянського Союзу захворюваність на сифіліс в Україні почала різко зростати. У 2007-му захворюваність цим "пережитком минулого" в країні склала 13 910 випадків, а в 2013-му тільки серед дітей до 17 років рівень захворюваності становив 1,55 на 100 тис. У минулому році в країні було зафіксовано більше трьох випадків захворювань сифілісом.

До речі, випадків гонореї в Україні в 2016-му було більше п'яти тисяч. А здавалося б - ХХІ ст. на дворі.

    Реклама на dsnews.ua