• USD 39.6
  • EUR 42.3
  • GBP 49.4
Спецпроєкти

Паралельне православ'я. Коли Московський патріархат оголосить себе вселенським

Раз у грецькому світі "більше немає істинної церкви", треба терміново рятувати вірних Христових, надавати їм майданчика "істинного православ'я"
Реклама на dsnews.ua

Процес визнання Православної церкви України, набирає обороти в "грецькому світі, викликав деяке замішання в Російській православній церкві. Там, судячи з усього, не заготовили гідної відповіді на таку "канонічну зраду". Але вони, звичайно, цього так не залишать.

Повний розрив спілкування зі Вселенським патріархатом. Персональні санкції проти грецьких архієреїв і парафій, які визнають ПЦУ. Розрив - також, швидше за все, повний - з Олександрійським патріархатом. Все це виглядає як догляд в глухий захист (хтось скаже - ізоляцію), а це тактика, негідна служителів культу перемоги. Це тільки перший крок, за якою повинен послідувати наступальний хід.

З усіх можливих "канонічних ответок" найбільш вірогідним експерти вважають формування паралельних православних юрисдикцій на канонічних територіях "розкольників". Це можуть бути як локальні розколи - тактика, яку передбачається застосувати в Елладської церкви, - при яких використовуються протиріччя, існуючі в єпископаті помісної церкви. Ці протиріччя поглиблюються і підтримуються всіма способами - пропагандою, грошима, інформаційними інтервенціями - до самого справжнього внутрішнього розколу. У Росії це вміють робити, і досить непогано - ефективно і дешево. Ці методи регульованого хаосу прекрасно працюють в США у відношенні різних соціальних груп. Чому б не застосувати їх у церкві? Власне, швидше за все, це вже робиться.

Зручний в адмініструванні, але, ймовірно, менш ефективна стратегія формування паралельної православної реальності на чужих канонічних територіях - безпосереднє відкриття парафій РПЦ. Радикали в РПЦ закликає керівництво негайно починати.

Не тільки радикали, втім, - офіційний речник РПЦ Валерій Легойда на своєму Телеграм-каналі також заявив, що церкви слід поспішити з відкриттям власних парафій в Африці. Поки що тільки для опіки росіян, що живуть на Чорному континенті. Радикали, зрозуміло, далі йдуть - вони вважають, що РПЦ слід вступити в конкурентну боротьбу і, в ідеалі, повністю перехопити місіонерську ініціативу на канонічних територіях "грецьких розкольників". Раз у грецькому світі "більше немає істинної церкви" - вона "заразилася" від українців і сама "захворіла" розколом, треба терміново рятувати вірних Христових, надавати їм майданчика "істинного православ'я". Тобто формувати не гібридну, а справжню паралельну церковну структуру. І таким чином ставити Московський патріархат на чолі цього нового, паралельного світового православ'я.

Очолити - хоч що-небудь! - дуже телегеничная ідея для Росії. Вона настільки добре виглядає, що навіть той факт, що це успіх в паралельної (щоб не сказати - альтернативною) реальності, витісняється на периферію зору.

Керівництво РПЦ, втім, не поспішає давати відмашку на створення паралельних світів. Ідея вести гібридну війну більш співзвучна політичного стилю нинішніх кремлівських еліт - вони мислять категоріями швидше спецоперацій, ніж відкритої війни.

Реклама на dsnews.ua

У повсюдному відкриття російських парафій є своя привабливість. По-перше, це розширить структуру РПЦ. По-друге, це будуть структурні одиниці РПЦ, тобто повністю підлеглі центру. Але тут принади закінчуються і починаються проблеми. Далеко не в будь-якій країні православного світу можна запросто відкрити парафії "чужий" церкви. Це навряд чи запросто можливо навіть в демократичній Греції або дружньої Туреччини. Що ж до Африки, то це може виявитися можливим тільки під прикриттям - або кремлівської політики, або кремлівських грошей, або стовбурів ПВК "Вагнер".

Загалом, якщо Кремль подарує патріарху Московському таку можливість, він зможе відкрити в Африці парафії РПЦ. Але немає і не може бути якоїсь власної політики або навіть місії РПЦ в Африці. Втім, РПЦ не звикати - точно так само 100-150 років тому на багнетах імперії встановлювалася її гегемонія в православному світі. Ось тільки імперія з тих пір кілька облізла. А багнети... Їх там немає, ви ж знаєте.

Є й інша небезпека подібних місій: навіть коли вони робляться абсолютно чесно і цілком успішно, вони в якийсь момент перестають бути суто російськими. Їх російськість на перевірку не означає, що вони віддані Москві або тим більше готові підтримувати її політику. Успіх таких російських місій, як Сурожськая єпархія Антонія Блума або - зовсім інший випадок - Архиєпископія руських парафій за кордоном, полегла нещодавно в сутичці двох церковних імперій, показують, як російське може виявитися хоч і важливим, але все ж тільки прикметником при іменнику церква. Коли іменник з прикметником вступають у протиріччя, залученим доводиться пережити досить болюче розкол. Не тільки церковне, але навіть більш грунтовний - граматичний. Втім, при цьому вибір між іменником і прикметником для багатьох очевидний - його диктує невблаганна логіка мови.

Відкривати власні парафії на чужих територіях - справа витратна і досить ризикована, хоч і не позбавлене переваг. Але можна спробувати обійтися тим, що вже є, залишилося тільки привернути це на свою сторону. Вибір альтернатив дуже великий і залежить тільки від ідеологічних уподобань в самому широкому діапазоні: від крайніх консерваторів, які пропонують об'єднуватися зі старообрядцями (а їх можна знайти у всіх куточках православного світу), до крайніх секуляристів, які пропонують кріпити союз з Ватиканом.

Старовіри опинилися на мові першими, ледь тільки Вселенський патріарх дав зрозуміти, що Томос неминучий. "Негайно починати налагоджувати відносини зі старовірами Греції" - посипалися як з дірявого мішка. В МП, втім, зробили вигляд, що не розчули. І це зрозуміло: починати довелося б не з старовірів Греції, а з власних, руських. І, можливо, цей варіант розглядався - у всякому разі, президент Путін приблизно в цей час раптом вирішив зустрітися з російськими старовірами. У МП однак цю ініціативу кремлівського лідера зустріли гробовим мовчанням.

Але не старовірами єдиними. Є й інші цікаві пропозиції на світовому християнському ринку. Наприклад, давньосхідні дохалкидонские церкви - Коптська і Ефіопська. Якщо шукати альтернативу Олександрійської ПЦ, то нічого краще коптів не придумаєш. Що до Ефіопської церкви, то це найпомітніша східнохристиянська церква Африки південніше Сахари - трендовий регіон у нинішньої кремлівської геополітиці.

Принадність коптів в тому, що їх стан дуже драматично - це гнана частина населення арабського світу, центр гарячого релігійного конфлікту. А на таких речах Кремль дуже любить розігрувати свої геополітичні партії. "Захист гнаного меншини" - православного, російськомовного, ще якогось (за винятком сексуального, само собою) - завжди прекрасна грунт для дестабілізації ситуації і виправдання для прямого втручання.

Але самий радикальний варіант збереження за РПЦ жовтих трусів лідера на глобальній церковно-політичній арені належить головному російському дипломату Сергію Лаврову. Він, до речі, цілком солідарний з головними церковними дипломатами РПЦ - і минулого, і нинішнього - у схильності до Римсько-католицької церкви. Глава російського МЗС вважає, що РПЦ потрібно активізувати співпрацю з Ватиканом і об'єднувати зусилля з порятунку світу від чуми лібералізму. При всій політичній привабливості цієї пропозиції тут є кілька перешкод. Перше полягає в тому, що всередині РПЦ переважають антиекуменічні настрої - більшість не бажає мати справи ні з якими "християнськими альтернативами". Це проблема не тільки для об'єднання зусиль з Ватиканом, але і для інших проектів - старообрядців, коптів і всіх інших, у кого немає "канонічного патенту".

Друга проблема полягає в тому, що пропозиція об'єднуватися в ім'я протистояння всякої "ідеологічної чуми" робить церковну порядку денного цілком світській: протистояння лібералізму не є метою - ні прямої, ні навіть непрямої - церковної місії.

Цікаво, що в цій точці - секуляризації церковної порядку денного - збігаються і консерватори-радикали, і ліберали-реформатори. І ті й інші пропонують розглядати церковну місію саме в координатах протистояння ліберальної та консервативної ідеологій.

Як виходити з ситуації, коли лідерство поставлено під сумнів, коли карта православного світу перекроюється, і зовсім не так, як подобається Москві, в МП, судячи по всьому, ще не вирішили. Лідерство РПЦ - не де-юре, але де-факто - в православному світі завжди піддавалося сумнівам, але вже давно не піддавалася серйозним випробуванням. Пригнічена на кілька століть Візантійська імперія раптом прокинулася від сплячки, а почила на лаврах Російська імперія виявилася до цього не готова.

Світове православ'я перебуває у цікавій точці своєї історії - дві в реальності мертві імперії, що довго перебували в стані холодної війни, перейшли до активних бойових дій. Кордони імперій перекроюються у нас на очах, і можна припустити, що однією тільки Україною і Архієпіскопією руських парафій справа не закінчиться. Це тільки дебют нової партії на великій шахівниці, яка встигла припасти пилом після того, як закінчилася холодна війна супердержав. Їх партія була, звичайно, вельми драматичній - але досить короткою. Нинішня партія - продовження турніру, який триває вже кілька століть. І навіть мертва імперія на цій дошці може завдати удару у відповідь.

    Реклама на dsnews.ua