• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Перший український. Як Каденюк став легендою

Щоб стати льотчиком, Каденюк приписав собі зайвий рік
Реклама на dsnews.ua

У середу, 31 січня, на 68-му році життя помер Леонід Каденюк — перший космонавт незалежної України, льотчик-випробувач, генерал-майор ВВС України, Герой України. Смерть була швидкою — Каденюк помер під час ранкової пробіжки. За словами родичів, у нього стався серцевий напад, медики допомогти не встигли.

"Про космосі я можу говорити годинами, але все одно не можу знайти слова, щоб описати ті емоції, які я пережив", — так Каденюк розповідав про свою участь в космічному польоті на американському МТКК "Колумбія" місії STS-87.

Хлопчик з невеликого села Клішківці Чернівецької області завжди мріяв літати. Щоб вступити в льотне училище приписав собі рік, оскільки туди приймали з 17, а Каденюк закінчив школу в 16. Закінчив, до речі, з срібною медаллю — іспит з української склав на четвірку.

Під час проходження комісії в райцентрі Каденюк зізнався, що йому немає 17, але так умовляв комісара, що той подзвонив в загс і попросив виписати нову метрику. "Може бути, коли-то ми будемо зустрічати його на космодромі з квітами", — сказав тоді комісар у трубку. Сам Каденюк говорив, що з дитинства хотів побувати в космосі: "Мрія народилася 12 квітня 1961-го, а я полетів у 1997-му, через 36 років. Коли я зустрічаюся зі школярами та студентами, то завжди підкреслюю, що життя людини має починатися з мрії. Необов'язково мріяти стати космонавтом, можна мріяти стати вчителем, лікарем, бізнесменом, ким завгодно. Але мрія повинна бути, вона дисциплінує людину".

У 1976 р. Каденюк потрапив у загін космонавтів в групу космічної системи "Буран". Таких щасливчиків виявилося дев'ять — їх відбирали з декількох тисяч бажаючих протягом двох місяців випробувань. Через рік Каденюк закінчив навчання в центрі підготовки льотчиків-випробувачів, а з 1979-го до цієї кваліфікації додався і "космонавт-випробувач". До речі, з загону космонавтів Каденюка в 1983-му відрахували через розлучення з дружиною. У 1990-1992 рр. пройшов інженерну та льотну підготовку як командир транспортного корабля "Союз-ТМ". У Каденюка була підготовка з проведення наукових експериментів на борту космічних літальних апаратів в області біології, медицини, метрології, екології, астрономії. Він вивчав радянські і американські космічні кораблі, літав більш ніж на 50 типах та модифікаціях літаків. І не залишав мрію побувати в космосі.

У 1995-му Леоніда Каденюка відібрали в групу космонавтів Національного космічного агентства України. Тоді ж він змінив російське громадянство на українське. Каденюк пройшов підготовку до космічного польоту в NASA на американському космічному кораблі багаторазового використання як фахівець з корисного навантаження. І в 1997-му таки потрапив у космос.

Реклама на dsnews.ua

"Я був вражений тим, як виглядає Земля з космосу. Це було просто неймовірно. До речі, інформативність телевізійного зображення Землі з космосу або будь-якої фотографії складає не більше 10-15% того, що ми можемо побачити самі", — говорив Каденюк після польоту.

Він відправився в космос 19 листопада 1997-го на американському багаторазовому транспортному космічному кораблі "Колумбія" місії STS-87 у складі міжнародного екіпажу. Політ, що тривав 15 діб 16 годин 35 хвилин 1 секунду, Каденюк виконував біологічні експерименти з трьома видами рослин — ріпою, соєю і мохом.

"Я узяв з собою в політ українську символіку: прапор, тризуб, друковане видання "Кобзаря" і кілька особистих фотографій. Коли нам запропонували самостійно вибрати музику на пробудження, я попросив ставити гімн України. Інші члени екіпажу не були проти, навпаки, говорили, що наш гімн бадьорий, а от від їх гімнів ще більше спати хочеться. Багато хто навіть зацікавилися вивченням української мови", — розповідав Каденюк після польоту.

У грудні 1999-го Каденюк отримав звання Героя України, разом з яким йому вручили орден "Золота Зірка". З лютого 2006-го Леонід Каденюк був членом комісії з питань космічної діяльності, а з січня 2011-го — радником прем'єр-міністра України з питань авіації і космонавтики.

У першого українського космонавта безліч нагород, він автор п'яти наукових праць та художньо-публіцистичної книги "Місія — космос".

"Історія мого членства в екіпажі місії STS-87 космічного корабля "Колумбія" ще раз підтверджує, що потрібно бути наполегливим у досягненні своєї мети. І тоді, здавалося б, самі недосяжні мрії стануть реальністю", — говорив перший український космонавт.

    Реклама на dsnews.ua