• USD 28.2
  • EUR 32.9
  • GBP 36
Спецпроєкти

Чому 15 серпня збирали польові квіти і посилено косили траву

Реклама на dsnews.ua
У церкві 15 серпня вшановується пам'ять святого Степана (Стефана) - мученика, який був прихильником християнського вчення і походив з єврейської діаспори

Згідно з переказами, разом з шістьма одновірцями саме Степан був обраний з дияконів апостолами і повинен був підтримувати порядок, справедливість серед населення, пише Depo.ua.

Крім цього, Степан також проповідував віру в Христа в Єрусалимі. Одного разу в синагозі він посперечався з приводу однієї з промов, після чого був викликаний на суд. Невідомо, чи загинув Степан внаслідок вироку, або ж його забили камінням до смерті вже після визволення - у будь-якому випадку, він помер мученицькою смертю. Під час мук він просив Ісуса прийняти його на небо і молився про помилування вбивць.

15 серпня відзначається перенесення мощів мученика Стефана з Єрусалиму в Константинополь.

У слов'янській традиції Степана називали Сінником - в честь закінчення сінокісних робіт. Всією сім'єю 15 серпня збирали квіти, з яких потрібно було сплести так званий Степанов вінок. Його зазвичай вішали в будинку на розі, і коли згодом хтось хворів, то відривали пучок трав, а потім заварювали їх, вважаючи, що дух річного луки здатний відігнати всі недуги. Вірили, що сила вінка зберігається аж до наступної весни - до самого Ілларіонова дня, який відзначається 10 квітня.

Був поширений звичай 15 серпня напувати коней через шапку, яку потім клали срібну монету і ховали у стайні (зазвичай під яслами). Вірили, що це допомагає зробити коней більш поступливими, а сама скотина не боїться нечистої сили. Монета, яку використовували в обряді, часто переходила від батька до сина.

Говорили, що 15 серпня селянам слід завершити всі роботи, пов'язані з сінокосом. Виростала трава, тому потрібно було її прибрати. Люди спостерігали за природними явищами, прикметами і аналізували їх, оскільки таким чином можна було передбачити, якою буде погода у період з 15 по 19 вересня.

Це день покосу трави, яка вже відросла. Про цей день говорили: "Який Степан, такий і вересень".

Дізнатися все про народних традиція на 14 серпня можна тут.

    Реклама на dsnews.ua