• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Покрова Пресвятої Богородиці: традиції святкування та народні прикмети

Реклама на dsnews.ua

Сьогодні, 14 жовтня, православні християни і греко-католики відзначають свято Покрови Пресвятої Богородиці, яке міцно повʼязане з легендою про явлення Богородиці Андрію Юродивому — православному святому

За легендою, Андрій, який жив у Константинополі, побачив під час служби в храмі Богородицю, що йде над людьми, котрі молилися. Вона зняла з голови біле покривало і простягнула його над народом у знак свого заступництва, пише "ДС".

Народні традиції та прикмети

У свято Покрови дівчата традиційно моляться до Богородиці про заміжжя. За повірʼями, та з них, яка в церкву раніше всіх прийде свічку ставити, та й заміж швидше вийде. Існувала дівоча прикмета: якщо весело пройде цей день, то довгоочікуваний наречений обовʼязково зʼявиться. Напередодні Покрови дівчата ворожили.

Здавна вважалося, що Покрови це межа між весною і зимою, тому люди у цей день завершували всі польові роботи. Крім того, з цього дня всю худобу переводили на зимовий режим, тобто виводили востаннє на пасовище, згодовували "пожинальник" (останній стислий сніп) і заводили в сараї. Після чого поїли водою через решето. Наші предки вважали, що так можна було вберегти тварин від хвороб.

Саме на Покрову перший раз розпалювали піч. Обовʼязково треба було кинути в полумʼя хоча б одну гілку плодового дерева. Так залучали в дім достаток, багатство і хороший урожай.

За традицією на Покрову пекли млинці і чим більше, тим краще. Окремо пекли палянички або всілякі булочки, які потім роздавали сусідам і односельцям, приказуючи: "Бог дав мені, а я вам даю — на щастя, на злагоду, на здоровʼя". Все, що залишилося від цієї випічки, засушували і зберігали для великого посту.

У народній свідомості цей день, 14 жовтня, поєднався і з першим сніговим покривом землі: вважається, що сніг, який випав на Покрову, володіє особливою силою. Якщо вмитися ним – то примножиш красу, збережеш молодість.

Слід також зауважити, що в Україні щорічно 14 жовтня відзначається День українського козацтва, приурочений до свята Покрови Пресвятої Богородиці. А з 2015 року цей день став ще й офіційним вихідним на честь святкування Дня захисника України.

    Реклама на dsnews.ua