• USD 27
  • EUR 31.8
  • GBP 37.2
Спецпроєкти

Правозахисниця розповіла, що робити переселенцям, чиї квартири на Донбасі визнали "безхазяйними"

Переселенцям, чиї квартири на Донбасі визнали "безхазяйними", потрібно звертатися в правоохоронні органи на території України

Донецьк
Донецьк
Реклама на dsnews.ua

Про це розповіла координаторка з адвокації благодійного фонду «Право на захист» Еліна Шишкіна, передає "ДС" із посиланням на телеканал «Дом».

Згідно з українським законодавством, люди, майно яких залишилося на тимчасово непідконтрольних територіях, усе одно є його власниками, пояснює правозахисниця.

«Це майно в контексті так званих "законів" окупаційної влади чомусь вважається нічийним. Ясна річ — люди, втікаючи від війни, кинули житло, виїхали на підконтрольну Україні територію. Але в контексті українського закону це майно безхазяйним не є. У нього є власники», — підкреслює Еліна Шишкіна.

За її словами, виняток становлять лише ті випадки, коли власник сам зробив якісь юридичні дії щодо свого житла — продав його, передав або обміняв. При цьому договір, наприклад, купівлі-продажу повинен бути зареєстрований на підконтрольній українському уряду території.

«Якщо по відношенню до цього майна здійснюються протиправні, незаконні дії — а такими якраз і є експропріація і ті всі документи, які видає окупаційна влада, — то власники мають право звертатися до правоохоронних органів із заявами про злочин і надавати факти і докази, які свідчать про те, що їхнє майно було експропрійовано», — каже координаторка з адвокації БФ «Право на захист».

Вона зазначила, що зібрані факти про незаконне заволодіння майном Україна використовуватиме як підтвердження незаконних дій Росії в міжнародних судах.

Також звернення в правоохоронні органи дасть можливість повернути своє житло після деокупації непідконтрольних Україні територій. При цьому люди, які на той момент, можливо, будуть проживати у відібраних будинках або квартирах, будуть змушені їх залишити.

«Ці люди повинні усвідомлювати, що коли повернуться реальні власники, вони повинні будуть звільнити це майно. Якщо буде шкода, наприклад, пошкоджено майно, можливо, потрібно буде ще компенсувати власнику збитки», — додала Шишкіна.

Нагадаємо, в квітні ватажок "ДНР" Денис Пушилін підписав "указ", згідно з яким в ОРДО затверджено "типовий порядок виявлення, обліку та прийняття в муніципальну власність безхазяйних нерухомих речей".

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua