• USD 27.9
  • EUR 33.2
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

Крок у порожнечу. Чи варто робити щеплення російським "Супутником V"

Хоча Москва піарить свою вакцину по всьому світу, в Росії нею прищепилося не більше 12 тис. чоловік. Можливо, вибираючи між коронавірусом і вакциною, росіяни вважають за краще коронавірус. А можливо, у них просто немає вибору

Російська вакцина «Гам-COVID-Vac», також відома як «Супутник V»
Російська вакцина «Гам-COVID-Vac», також відома як «Супутник V» / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов, виступаючи в ефірі NewsOne, припустив, що Україна могла б закупити російську вакцину від коронавірусу, обмовившись, щоправда, що це було б можливо лише тоді, коли вона була б сертифікована Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Чого, як відомо, немає, і в найближчому майбутньому не очікується.

Вакцина як політичний інструмент

Швидше за все, заява Степанова була політичним кроком, зробленим у відповідь на електоральний хід ОПЗЖ. Її лідер, Віктор Медведчук, у ході зустрічі з Путіним заявив, що вже зробив собі, дружині і синові щеплення від коронавірусу російською вакциною "Супутник V". Після цього Медведчук запропонував розглянути можливість поставок вакцини в Україну, на що Путін відповів, що це можливо, якщо Київ офіційно попросить Москву. Так привид російської вакцини, яку не допускають до українців виключно тому, що уряд і президент не звернулися до Москви із запитом, активно включився у виборчу кампанію.

Днем раніше кардіохірург Борис Тодуров повідомив в ефірі телеканалу "Україна 24", що російську вакцину від коронавірусу масово завозять з Росії, і нею вакцинуються цілі сім'ї. Тодуров не знайшов в цьому нічого поганого, сказавши, що відгуки інфекціоністів з Росії "в цілому дуже хороші", що "російські вірусологи і бактеріологи — одна з найпотужніших шкіл в світі", що нова вакцина, яку розробляють в Новосибірську, буде ще кращою за нинішню, розроблену в центрі Гамалії, а то, що вакцина центру Гамалії не пройшла повного циклу клінічних випробувань — справа житейська, і завжди є надія, що рано чи пізно вона його пройде. Загалом, коліться, громадяни, не сумнівайтеся. Було схоже, що кардіохірург вліз в область медицини, в якій не цілком орієнтується, і почав переказувати інформацію, злиту йому з неперевірених джерел.

Менш оптимістичні новини прийшли з окупованих територій. Там Росія випробовує свій "Супутник V" на членах місцевих незаконних збройних формувань, виходячи, ймовірно, з того, що ті все одно не "жильці". Повідомляється, що у багатьох щеплених спостерігається погіршення зору і функцій опорно-рухового апарату, болі в суглобах і загострення хронічних хвороб.

Що ж насправді відбувається з російською вакциною і навколо неї?

Пісня про віщу вакцину

Перше, що звертає на себе увагу, — це незначна кількість щеплених росіян. Як повідомила Газета.ру, за станом на 12.10 гамаліївським "Супутником V" їх прищепилося тільки 12 тис. — при тому, що захворюваність і смертність від коронавірусу тримаються по Росії на високому рівні. Пояснень тут можливо два: або росіяни знають щось, чого не знаємо ми, або достатньої кількості вакцини просто немає в наявності. Але те, що жителям Росії можуть бути доступні якісь таємні знання про нову вакцину, видається сумнівним. Російська влада повністю контролює інформаційне поле всередині країни і здатна, при бажанні, створити зі щеплення ажіотаж, заодно змусивши росіян оплатити його з власної кишені.

Залишається єдине пояснення: вакцини як такої у великій кількості немає. Є експериментальні партії невеликого обсягу, що проходять випробування на тих групах населення, яких Москві не шкода. Зокрема на "ополченцях" в ОРДЛО і жителях окупованого Криму, де, за словами Медведчука, вакцинувався і він з сім'єю. Якась кількість доз може при цьому різними, але, очевидно, нелегальними шляхами потрапляти і в Україну. Навряд чи це масове явище, як стверджував Тодоров, але якщо комусь дуже вже сильно хочеться виступити в ролі піддослідного кролика, він, ймовірно, зможе придбати вакцину або те, що йому продадуть під її виглядом, з-під поли. Вам не здається, що міфологія, яка утворюється навколо вакцини в поєднанні з її непередбачуваною дією, чимось сильно нагадує сюжет «Пісні про віщого Олега»?

Чи можна купувати російське?

Взагалі кажучи, весь досвід спілкування з радянськими, а потім і з російськими виробниками однозначно говорить: краще не треба. Все, що зроблено в Росії, незмінно зроблено з неприємним підступом, і найрозумніше не зв'язуватися з творіннями російського генія взагалі. Тим більше, якщо мова йде про вакцинацію — серйозне втручання в роботу свого організму, з численними і тривалими наслідками.

Про те, чому від російської вакцини потрібно триматися подалі, докладно написала в ФБ і Уляна Супрун.

Доводи Супрун у короткому викладі зводяться до того, що з трьох обов'язкових фаз клінічних випробувань російська вакцина пройшла тільки дві. Результати перших двох фаз розробники опублікували в журналі The Lancet на початку вересня. Але заява Путіна про наявність у Росії ефективної вакцини була зроблена задовго до публікації — 11 серпня.

Далі, згідно зі звітом, опублікованим в The Lancet, в дослідженні взяли участь 76 добровольців (звичайне ж число добровольців у третій фазі, від якої Росія ухилилася, — від 30 000 і більше). При цьому результати випробування викликали сумніви в їх достовірності. Попросту кажучи, росіян запідозрили в прямій фальсифікації, вказавши на ряд невідповідностей у наведених ними даних. Кілька десятків вчених з університетів Італії, США, Франції, Німеччини, Великобританії та інших країн підписали відкритого листа, висловивши недовіру до результатів дослідження і попрохавши у розробників додаткову інформацію. Автори публікації нервово огризнулися, що все необхідне для розуміння результатів знаходиться в дослідженні, і додаткових даних очікувано не надали.

Тим часом, використовуючи коронавірусний ажіотаж, Росія, не чекаючи третьої фази випробувань, продала права на виробництво обмежених партій своєї вакцини в Індію, Бразилію і Мексику. Крім того, вона спробувала привернути ряд країн до проведення третьої фази випробувань, але звідусіль пішли відмови.

Зате піар нової вакцини йде повним ходом. Її офіційний сайт декларує "боротьбу з дезінформаційною кампанією, яку почали проти вакцини міжнародні медіа", а в мультиплікаційному ролику російський супутник облітає планету, знищуючи вірус SARS-CoV-2. Ось тільки такі презентації повноцінних клінічних досліджень замінити не можуть. Російська розробка залишається неперевіреною, і в силу цього небезпечною, а невідповідність, виявлена в звіті про другу фазу випробувань, викликає обґрунтовані підозри в тому, що "Супутник V" — лише пропагандистський міф. Вказує на це і те, що "російське все" Володимир Путін досі офіційно не вакцинований, вважаючи за краще добровільне ув'язнення рятівному, нібито, уколу.

    Реклама на dsnews.ua