• USD 36.6
  • EUR 38.3
  • GBP 44.2
Спецпроєкти

Скатертина-самобранка. Чим небезпечна Чорна п'ятниця

Дня подяки в країні немає, а традиційні американські розпродажі ніби як є
Реклама на dsnews.ua

"Неймовірні знижки", "Сама чорна п'ятниця", "Дешевше нікуди", - з року в рік в кінці листопада продавці найрізноманітніших товарів і послуг зазивають покупців на розпродажі. Нерухомість, авіаквитки, побутова техніка, білизна, продукти харчування і сфера послуг - здається, немає жодної області, де в Чорну п'ятницю не пропонують знижки. У Сполучених Штатах, звідки прийшло це віяння, Чорна п'ятниця відкриває сезон різдвяних розпродажів, попутно дозволяючи продавцям позбутися залежалих товарів. Розпродажі після Дня подяки (він припадає на четвертий четвер листопада) почали влаштовувати ще в XIX ст. - "чорною п'ятницею" їх почали називати тільки в 60-х роках минулого століття, коли з-за напливу відвідувачів у торгові центри американські міста почали зупинятися в пробках.

Між тим, в американської Чорної п'ятниці сьогодні з'являються серйозні конкуренти - Кибепонедельник і День холостяка, який влаштовується китайської онлайн-майданчиком Ali Express. День холостяка - альтернатива західному Дня Валентина - відзначають 11 листопада. У минулому році перший мільярд доларів на розпродажі з нагоди цього свята заробили за півтори хвилини після старту продажів. А всього за день на майданчику наторгували на 30 млрд дол. При цьому ні намети під торговими центрами розбивати не треба, ні в черзі стояти.

Втім, експерти відзначають, що у Чорної п'ятниці швидше психологічна, ніж раціональна підґрунтя. Недарма українські продавці часто вказують звичайну ціну на товар як акційну, формуючи у покупця відчуття, що йому казково пощастило знайти таку вигідну пропозицію. А можливість "урвати" що-то зі знижкою часто залишає за дужками питання, чи дійсно покупцю потрібен цей товар. Принцип "Купи, щоб було, і нехай валяється" як ніколи актуальний в Чорну п'ятницю.

Маркетолог, головний редактор спільнот "Шо-та у Ашота" Юлія Шмакова каже, що виною всьому радісна спрага "добра нізвідки": "Феноменальний успіх традиційних американських розпродажів до Дня подяки в країні, де про День подяки не чули взагалі. Зате святкуємо повсюдно. ТРЦ "Котигорошко" запрошує вас на казкову розпродаж".

Райан Хоуелл, професор психології Університету штату Каліфорнія в Сан-Франциско, стверджує, що схильність до необдуманих покупок частково закладена в нашій генетичній пам'яті: за часів мисливства та збиральництва люди запасалися харчами чи якимись предметами навіть у тому випадку, якщо в них не було особливої необхідності. Просто тому, що можливість зустріти їх на своєму шляху знову не могла появитися. "Коли ми знаходимо щось, що здається нам вигідною операцією, інстинкти акумулюються і змушують зробити покупку. Значок "-50%" гарантовано підвищує в людині слиновиділення. Будь-яка можливість придбати що-небудь сприймається нами як вигідна угода, навіть якщо річ не буде використано жодного разу", - зазначає Юлія Шмакова.

Між тим імпульсивний шопінг приносить задоволення тільки в ті хвилини, поки покупець розплачується на касі. А потім багато речей просто не використовуються. У Штатах після завершення сезону розпродажів у магазини починають масово повертати куплені в пориві шаленого шопінгу речі. У нас їх спершу дбайливо зберігають, а потім викидають.

Реклама на dsnews.ua

Щоб не витратити зайвого експерти радять ретельно продумати, які речі дійсно потрібні, та вивчити пропозиції ще до початку розпродажів. Не варто піддаватися спокусі зробити імпульсивну покупку: приємно купити в мас-маркеті річ зі знижкою до 80%, але прослужить вона напевно менше, ніж продукція невеликого бренду, який і розпродажі не влаштовує.

Власне, питання терміну служби речі, а також її утилізації - одні з головних, які в сезон розпродажів піднімають прихильники принципу свідомого споживання. "Те, що дешево вам, дорого для планети, - говорить Юлія Шмакова. - Поліестер, виробництво якого і так пов'язане з ударом по екології, розкладається 400 років, а при його пранні ваша пральна машина викидає у водойми 2000 частинок микропластика. Так-так, ваша. Дніпро цвіте, тому що ви випрали". І таких прикладів можна навести безліч - від упаковки товарів до засобів для догляду і подальшої утилізації речей.

Ось уже кілька років в противагу Чорної п'ятниці у багатьох країнах світу влаштовують День без покупок. Юлія Шмакова вважає, що єдина можливість позбавити себе усіляких "зайвих" витрат і не випасти при цьому з соціуму - прийти до ідеї свідомого споживання самостійно. Не в якості протесту культурі надмірного споживання, а розуміючи, скільки речей потрібно для того, щоб відчувати себе комфортно. "Купуй менше, вибирай ретельніше", - саме такої концепції дотримуються прихильники усвідомленого споживання . "Мені дозволяє зовсім не виходити за покупками грамотно побудований базовий гардероб і групи спільноти "Шо-та у Ашота" в Facebook, таргетовано працює маркетплейс, де учасники - не торгові фірми, а приватні особі. Одяг та взуття, дитячі книги та іграшки, меблі та інтер'єрні рішення (люди при переїздах весь будинок, трапляється, продають), я знаходжу в співтоваристві. Вторинний ринок вже через 10 років буде превалювати над первинним саме через усвідомлення людиною тієї шкоди, яку завдає нам самим перевиробництво і надспоживання", - впевнена Шмакова.

Текст опубліковано 23 листопада 2018

    Реклама на dsnews.ua