• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39
Спецпроєкти

Магія з машини. Як взаємодія з ШІ змінить людство

У протистояння науки, яка виросла із доктринальної релігії, і магії, заснованої на пошуках емпіричних зв'язків між різнорідними явищами, входить третя сила

Штучний інтелект здатний безпосередньо працювати з великими масивами даних, а людина — ні
Штучний інтелект здатний безпосередньо працювати з великими масивами даних, а людина — ні / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

З соціокультурної точки зору Середньовіччя було епохою боротьби за раціональну картину світу. Античний раціоналізм, що склався в Греції і підхоплений Римом, виявився втраченим при розширенні імперії через приплив чужорідного населення. Світ, що ускладнився, втратив колишню ясність і цілісність для древніх римлян — для нових же він ніколи її і не мав. І ergo ("отже") крок за кроком змінило non ("ні") між рost hoc ("після цього") і propter hoc ("внаслідок цього").

Сьогодні цей цикл повторюється на наших очах. Слідом за крахом мультикультуралізму нас накриває магічний ренесанс, ускладнений технічним прогресом. Формальне знання не допомагає, якщо картина світу розбивається на безліч не пов'язаних між собою осколків. Розгублені люди, які не вміють скласти їх докупи, здійснюють вчинки, навряд чи можливі в нормальній для них обстановці: від заряджання води біля телеекрану до вручення своєї долі в руки блазнів і психопатів, яких мучать підліткові комплекси і які прагнуть влади для їх компенсації.

Все це траплялося безліч разів, по всьому світу і в різні епохи, але зараз такі дії вже цілком однозначно і міцно здобули характер глобального тренду. Це і є повернення в Нове Середньовіччя.

Повернення магії

Першим дзвінком стала фентезі, що змінила наукову фантастику. Суспільство, яке втомилося від раціонального погляду в майбутнє і суворого сьогодення з вкрай обмеженими для середньої людини перспективами, сформувало попит на затишну віртуальну реальність, в той час ще чисто книжкову.

Як і всі культурні революції XX століття, цей процес почався з США відразу після закінчення "золотих п'ятдесятих", коли американська мрія стала втрачати грунт під ногами. Звичайно, ознаки втоми від реальності є завжди і в будь-якому суспільстві, але з середини 1960-х перегляд цінностей від раціонально-індивідуалістичних до первіснообщинних став входити на Заході в тренд. В решті частини світу переглядати було нічого, оскільки епоха Відродження їх не торкнулася. Ідеї Відродження на світовій периферії були переосмислені на доступному там рівні: так, вульгарний псевдомарксизм слаборозвинених країн, який протистоїть Заходу, — це всього лише карго-культ, породжений зіткненням первісного магічного мислення з незбагненною для нього європейською раціональністю.

Реклама на dsnews.ua

Глобалізація і породжена нею міграція великих мас напівдикого населення світової периферії в цивілізаційний центр укупі з ускладненням доктринального опису світу прискорили цей процес, надавши йому обвальний характер. Як і під кінець епохи Риму і з тих самих в цілому причин, світ вступив в початок нових Темних віків. Науки, що вивчають суспільство, в основному вже деградували до рівня культів, що оперують слабо пов'язаними між собою фрагментами реальності. Процес культурної деградації, запущений елітами для більш надійного контролю над масами, поступово веде і до деградації самих еліт.

Все це досить очевидно і чітко видно сьогодні. Але в новому циклі варварства з'явився і новий гравець — штучний інтелект. І, якщо раби в Стародавньому Римі брали на себе фізичну працю, позбавляючи від неї вільних плебеїв на хлібному посібнику, то ШІ готовий позбавити сучасний плебс на універсальному базовому доході і від рутинної інтелектуальної праці.

Очевидних прикладів того вже досить багато: від роботів-цензорів, які приборкують пристрасті натовпів і формують їх сукупну думку і смак на благо власників соцмереж, до віртуальної реальності, що стає все більш досконалою і кидає виклик смутному офлайну. Але є в цьому процесі і несподівані повороти.

Новий комп'ютерний алгоритм, розроблений Хун Цінем з Принстонської лабораторії фізики плазми (PPPL) міністерства енергетики США (DOE), здатний робити точні прогнози, переходячи від набору вступних до набору вихідних даних, минаючи теорію.

Логіка його роботи описана в статті, опублікованій в Scientific Reports, і в принципі доступна для розуміння всім, хто вивчав базовий вузівський курс вищої математики. Алгоритм, точніше, тандем з двох алгоритмів, організовує навчання на досвіді, але узагальнює його не у вигляді теорій, а як набір емпіричних функцій, природно, досить великий і недоступний у зв'язку з цим для прямого використання людиною. Тут яскраво проявляється принципова різниця між штучним і людським інтелектом: ШІ здатний безпосередньо працювати з великими масивами даних, а людина — ні. Для мінімізації числа факторів, які одночасно утримуються в полі зору, люди вдаються до теорій і огрубляючих узагальнень.

Метод Хун Ціня виявився цілком універсальним і вже використовується в астрономічних розрахунках, а також для управління експериментальним термоядерним реактором. Немає підстав думати, що він не підійде для вирішення будь-якої задачі, що піддається серії експериментальних перевірок, достатньої для навчання ШІ. При цьому мова не йде про перебір варіантів. Алгоритм здатний обійтися мінімальною кількістю навчальних кроків.

Ще один чудовий приклад такого ж роду — набір алгоритмів, що отримав назву "Машина Рамануджана", здатний виявляти існуючі взаємозв'язки між числами, які не доведені теоретично. Ця віртуальна машина, описана в Nature і доступна для всіх бажаючих на сайті RamanujanMachine.com, заявлена її розробниками як допоміжний інструмент. Але при високій достовірності прогнозів вона може бути використана для безпосереднього пошуку рішень, які можна застосувати практично, хоча вони і не мають теоретичного обґрунтування.

За межами можливостей людини

Здавалося б, яке відношення має до цього магія? Саме пряме.

Що, по суті, являє собою наукова теорія або попередня науковому пізнанню релігійна доктрина? Це спрощення реальності і гіперболізоване виділення деяких її рис для побудови спрощеної моделі світу, доступної обмеженій уяві людини. Отримані таким чином "закони природи" або "закон Божий" (що, за великим рахунком, одне і те ж) використовуються потім для вироблення успішних стратегій поведінки. Але в дійсності у природи немає ніяких окремих законів. Вона — єдиний складний процес, пов'язаний загальною логікою за принципом блокчейна. Інше питання, що люди в силу своєї обмеженості можуть пізнавати цей процес лише невеликими шматочками. Таким чином, "сферичний кінь у вакуумі" як груба модель, яка лише дуже віддалено відображає реальний стан справ, є основною тягловою силою в будь-якому науковому дослідженні — як, втім, і в теологічному, якщо мова йде про доктринальну релігію.

Магія влаштована принципово інакше. Магія і знахарство — це набір функцій, без завдання зведення його в єдину систему, яка піддається загальному опису в уявних для людини образах.

Спочатку технічний прогрес був тісно пов'язаний з науковим пізнанням. Але в міру збільшення обсягу людських знань і ускладнення теорій цей зв'язок став слабшати. Чи багато користувачів комп'ютерів уявляють собі, хоча б у загальних рисах, як працює дружній людині інтерфейс, який абсолютно не випливає з комп'ютерної архітектури як такої? Проте, навіть стаючи елітарним і вузькоспеціалізованим, технічне знання несло в своїй основі науковий спосіб опису світу.

І ось, схоже, цьому настає кінець. Штучний інтелект принципово змінює правила гри, роблячи можливим інший метод пізнання, заснований на прямому аналізі обсягів даних, навіть віддалено недоступних людині. Природно, що такі алгоритми будуть ставати все більш досконалими. Разом з тим з великою часткою ймовірності можна передбачити, що алгоритми, розроблені ШІ другого покоління, програмуванням і навчанням яких буде займатися перше покоління ШІ, будуть недоступні для розуміння людиною в принципі. У цей момент людство і упреться в магічний "чорний ящик", який виявиться чорним двічі, оскільки принципова непізнаваність людиною законів нового світу посилить позиції адептів антинаукового, антирелігійного, якщо мова йде про доктринальне вивченні релігії і, по суті, антинаціонального культурного бунту, початок якого ми спостерігаємо сьогодні.

Першою такою спробою став 1917 рік у Росії, але вона провалилася, не маючи достатньої технологічної та матеріальної бази. Зате в США, на старті третього десятиліття XXI століття, все необхідне вже є, і нова спроба, ймовірно, буде вдалою. Це означає, що нас чекають високотехнологічні Темні століття, причому воронка культурної деградації неминуче поглине в себе слідом за сучасним плебсом і сучасних патриціїв.

Все це, безумовно, не носить випадкового і стихійного характеру, але не є і наслідком світової змови. Взаємодія технологічного центру з відсталою периферією: капіталізму, який вперся у межі зростання, з архаїчним феодалізмом, який вступив у період ренесансу, коли в результаті серії НТР перед ним відкрилося нове вікно можливостей, породило їх складний синтез, корпоратократію, яка набирає міць на наших очах. Фінансові та технологічні лідери, котрі стали на чолі цього процесу, успішно використовують магічну дераціоналізацію як знаряддя захоплення влади і придушення опору, причому особливості технічного прогресу в даний час сприяють цьому.

Чи буде наступний цикл? Безсумнівно, так. Нові Темні століття із залізною закономірністю породять і високотехнологічне Середньовіччя як епоху пошуку шляхів синтезу людського і штучного інтелектів, що на черговому витку циклу розвитку призведе до відродження доктринального наукового пізнання. Правда, це станеться вже на абсолютно новій базі і на рівні, який люди з мисленням біологічного типу не зможуть собі навіть уявити.

Передова частина людства, яка зуміє першою знайти синтетичну свідомість, об'єднану з ШІ, стане новою елітою, яка запустить посткорпоративний цикл розвитку та забере найкращі місця в новому світовому розкладі. Всі інші вступлять в черговий цикл наздоганяючого розвитку з різним ступенем успішності, а ті, хто в силу різних причин не зможуть подолати біологічні обмеження людського інтелекту, поступово зникнуть, як зникають сьогодні відсталі племена, які не зуміли вийти з кам'яного віку.

    Реклама на dsnews.ua