• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Піррова перемога. Як арешт наркобаронів ударить по добропорядних громадянах

Чому звичайна, на перший погляд, хоча і досить масштабна міжнародна операція проти наркоторгівлі така важлива для розуміння нашого майбутнього

Заступник комісара федеральної поліції Австралії Найджел Райан демонструє один з арештів, проведений під час рейдів в рамках глобальної поліцейської операції, на брифінгу в Сіднеї, Австралія, 8 червня 2021 р.
Заступник комісара федеральної поліції Австралії Найджел Райан демонструє один з арештів, проведений під час рейдів в рамках глобальної поліцейської операції, на брифінгу в Сіднеї, Австралія, 8 червня 2021 р.
Реклама на dsnews.ua

Під час глобальної поліцейської операції 16 країн провели 700 рейдів і затримали понад 800 підозрюваних, вилучивши 8 т кокаїну і понад $48 млн готівкою і в криптовалюті. Серед країн — учасниць операції — Австралія, Австрія, Швеція, Данія, Естонія, Литва, Норвегія, Нова Зеландія, Великобританія, Німеччина і США.

Пролом в безпеці

Масштаб і глобальність цієї акції, звичайно, вражають, але ще сильніше вражає її технічна частина. Для проникнення в таємниці злочинних співтовариств був спеціально розроблений супербезпечний телефон зі спеціальним програмним забезпеченням. Але в цій непробивній стіні навмисно була залишена лазівка.

Усе почалося з того, що в 2018 р. ФБР прикрило зашифровану мережу смартфонів Phantom Secure і заарештувало її генерального директора і розробника. Раніше, протягом як мінімум десяти років, Phantom Secure використовували різні ОЗУ. Серед багатьох функцій цих телефонів була можливість віддалено стерти інформацію на них.

Закриття Phantom Secure породило вільну нішу, яку і вирішило заповнити ФБР, використавши таланти і вміння заарештованого розробника. За досить скромну суму плюс можливість скорочення тюремного строку він погодився співпрацювати. Так почалася операція Trojan Shield. Уже в жовтні 2018 р. до дистриб'юторів надійшли перші 50 телефонів типу ANOM.

Надалі ANOM свідомо поставлялися на ринок невеликими партіями, з тим щоб створити їх штучний дефіцит і викликати ажіотаж. Послуга була дуже недешевою: крім вартості самого пристрою, вартість його прив'язки до "безпечної" мережі становила $3,4 тис. на рік. При цьому 100% користувачів ANOM з першої партії використовували їх для участі в злочинній діяльності.

Дані накопичувалися три роки, виявлялися зв'язки і збиралися докази. І ось, нарешті, настав час пересаджати всю компанію. Компанія ж вийшла дуже великоюй: всього ФБР, взаємодіючи з правоохоронцями по всьому світу, впровадило 12 тис. пристроїв у 300 злочинних груп з більш ніж 100 країн.

Реклама на dsnews.ua

Нова епоха

Зрозуміло, що система ANOM при цьому впала, але хтось же повинен зараз зайняти її нішу? Цікаво, хто спробує це зробити і хто з претендентів вийде переможцем? Чи не стане ним одна з ОЗУ, якій вдасться зрівняти рахунок, підсунувши вже державним органам свого троянського коня? А десь збоку, спостерігаючи за цим, будуть тихо сміятися ТНК.

Хоча троянський кінь — старий винахід, його ідея вічна. Настільки ж старі змагання меча/стріли/снаряда і броні, але вони вже мають свою межу, вичерпуючись, коли сама постановка питання в колишній формі втрачає сенс. Так, винахід ядерної зброї і авіаносців перервав лінію броньованих артилерійських кораблів, залишивши деяким збереженим вкрай вузьку нішу можливих завдань.

Те ж саме відбувається зараз і з передачею секретної інформації. Ми підходимо до ситуації, коли все, передане електронними засобами, апріорі потрібно буде вважати розголошенним публічно. Утім, в епоху зростання могутності штучного інтелекту, вже здатного скласти психологічний портрет об'єкта за його ходою і виразом обличчя, спрогнозувавши також і найближчі наміри, таємниця і замовчування взагалі втрачають сенс. На зміну прихованим фактам приходять приховувані системні знання. На зміну таємним операціям — маніпуляції громадською думкою. І якщо накладні витрати, пов'язані з нелегальною торгівлею наркотиками, постійно зростають, то в той момент, коли вони перевищать витрати, необхідні для продавлювання їх легалізації на законодавчому рівні, наркосиндикати вийдуть з тіні, перетворившись в респектабельних лобістів. Будь-яка нелегальна діяльність, якщо вона досить прибуткова, а її заборона не приносить ще більших доходів, вже сьогодні може бути легалізована в будь-якій країні, де система влади зав'язана на загальне виборче право. Залишаються, правда, автократії та диктатури, але й для них є набір не менш ефективних прийомів.

Комп'ютерна безпека, як і безпека ліній зв'язку, йде при цьому в вузькі, малоприбуткові ніші. Звичайна ж людина виявляється абсолютно беззахисною, притому подвійно: як перед збирачами даних, так і перед всемогутньою Big data, підкріпленою ШІ.

Таким чином, сенсаційна операція, здійснена глобальної поліцією на загальносвітовому рівні, навряд чи може стати приводом для радості. Швидше вона дає привід замислитися над тим, де ще в нашому світі залишилися місця, в яких можна зберегти хоча б дещицю приватності і особистої свободи, поставивши бар'єр від нав'язливих контролерів. Ми стрімко мчимо до оруеллівського суспільства, в якому навіть суто приватна думка, не висловлена публічно, може стати кримінально караною.

    Реклама на dsnews.ua