• USD 27.1
  • EUR 33
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Сьогодні у світі – День памʼяті та примирення: історія та деталі

Сьогодні, 8 травня в Україні відзначають День памʼяті і примирення, присвячений десяткам мільйонів загиблих у Другій світовій війні

Реклама на dsnews.ua

З 2015 року в нашій країні ця памʼятна дата відзначається нарівні з Європою і США, передає "ДС" з посиланням на РБК-Україна, Укрінформ та УІНП.

Друга світова війна в Україні

Друга світова війна – один із найбільших збройних конфліктів в історії людства, в якому брала участь 61 країна з населенням близько 1,7 млрд осіб. Бойовими діями були охоплені Європа і Східна Азія, Африка і Близький Схід, Атлантика і Тихий океан. Воєнні дії велися на території 40 держав. Друга світова війна розпочалася нападом Німеччини на Польщу 1 вересня 1939 року, підтриманим 17 вересня вступом радянських військ у східні кордони Польщі (нині територія Західної України).

Україна була одним із театрів, де відбувалися найзапекліші бойові дії Другої світової. Війна прийшла на територію України у перший свій день – 1 вересня 1939 року. Загальні демографічні втрати України внаслідок війни 1939–1945 років становили 10,4 млн осіб. Великими були втрати цивільного населення – 5,2 млн осіб, у тому числі близько 1,5 млн вбитих у рамках Голокосту українських євреїв.

Воювати до лав Червоної армії пішло понад 7 мільйонів українців. В арміях Союзників воювали 250 тисяч українців, а в Українській повстанській армії – понад 100 тисяч вояків.

8 травня був підписаний Акт про капітуляцію Німеччини

Як відомо, 7 травня 1945 року був підписаний Акт воєнної капітуляції Німеччини, який набув чинності 8 травня о 23:01. З цієї нагоди цього дня в багатьох містах Європи та США були проведені велелюдні святкування. Однак на вимогу Кремля 8 травня 1945 року о 22:43 за середньоєвропейським часом (о 00:43 9 травня за московським), у передмісті німецької столиці Карлсгорсті був підписаний ще один «Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини». По своїй суті він підтвердив аналогічний документ, підписаний днем раніше у Реймсі, і підтвердив час припинення вогню – 8 травня о 23:01 за середньоєвропейським часом (9 травня о 1:01 за московським).

Починаючи з 1945 року в більшості європейських країн та Сполучених Штатах вшановують героїв Другої світової війни 8 травня. В Європі свято офіційно називається "Victory in Europe Day". Щорічно в цей день о 23:01 у багатьох містах проходить акція "Перша хвилина миру".

У 2004 році Генасамблея ООН прийняла Резолюцію із закликом до світової спільноти відзначати Дні памʼяті всіх жертв Другої світової війни протягом 8-9 травня (в один або обидва ці дні). При цьому кожна країна має право встановлювати національні памʼятні дати на честь перемоги і звільнення від нацистської окупації під час подій 1939-1945 рр.

День памʼяті і примирення в Україні

У 2015 році Верховна рада прийняла закон "Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні". Згідно з документом, священним обовʼязком держави і громадян є шанобливе ставлення до памʼяті про перемогу над нацизмом, про ветеранів війни, українського визвольного руху та жертв нацизму.

Законом були встановлені дві памʼятні дати на честь героїв та жертв Другої світової війни: 8 травня — День памʼяті і примирення9 травня — День перемоги над нацизмом (є офіційним вихідним днем).

Символ Дня памʼяті і примирення

Квітка маку стала символом Дня памʼяті жертв війни 1939-1945 рр. в Україні та світі. Червоний мак символізує кривавий слід від пострілу. Традиційно аплікацію квітки прикріплюють до одягу з лівого боку біля грудей.

Варто відзначити, що т.зв. "георгіївська стрічка", яка була символом Дня перемоги за часів СРСР, але починаючи з 2014 року широко використовується у символіці російських окупантів на сході України та у Криму, в Україні заборонена. У 2017 році був прийнятий закон, що забороняє публічне використання, демонстрацію, носіння, а також поширення стрічки або її зображення.

Заходи 8 травня

З нагоди Дня памʼяті та примирення в містах традиційно проходять меморіальні заходи, покладання квітів до памʼятників жертв Другої світової війни, вшанування ветеранів, тематичні виставки. Цього року урочистості відбудуться в умовах карантинних обмежень.

У Києві 8 травня в парку Вічної Слави заплановано церемонію покладання квітів до могили Невідомого солдата.

У Музеї окупації Києва в День памʼяті і примирення пройде зустріч з ветеранами. У бібліотеці ім. Лесі Українки відбудеться відкриття книжкової виставки "Памʼятати заради майбутнього".

У Національному історико-архітектурному музеї "Київська фортеця" 6-16 травня працює фотовиставка "Мить історії".

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua