• USD 28.1
  • EUR 33.2
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Спартак Суббота: Щодня ми стикаємося в натовпі з вбивцями

Відомий психіатр, психотерапевт і науковий керівник Інституту когнітивного моделювання Спартак Суббота розповів про свій досвід роботи з серійними вбивцями і про поїздку до Криворізького СІЗО

Спартак Суббота — психіатр, психотерапевт і науковий керівник Інституту когнітивного моделювання
Спартак Суббота — психіатр, психотерапевт і науковий керівник Інституту когнітивного моделювання
Реклама на dsnews.ua

Тема серійних убивць і маніяків викликає непідробний інтерес, але люди ставляться до неї більшою мірою як до захоплюючих детективів, мало хто здатний сприймати історії про серійні вбивства серйозно. Хто такі маніяки, чому жінок-убивць зловити в рази складніше і як працює поліція з такими випадками, розповідає науковий керівник Інституту когнітивного моделювання, відомий психіатр Спартак Суббота.

"Більшість серійних убивць на вигляд - харизматичні, веселі, приємні люди"

"ДС" Ви давно вивчаєте девіантну поведінку, в тому числі і серійних убивць. Зовсім недавно повернулися з поїздки до Криворізького СІЗО. З якою метою туди їздили?

С.С . Це була моя особиста ініціатива. Начальник СІЗО люб'язно надав можливість поговорити з будь-яким ув'язненим, з яким би я захотів. Під час першої поїздки я провів сім інтерв'ю, попереду ще один візит. Це дуже цінний досвід, адже доступ до серійних убивць отримати непросто. Поліція Кривого Рогу пішла назустріч — їм важлива психологічна експертиза, адже деякі випадки унікальні. Наприклад, там є вбивця, який не став серійним, однак скоював злочин з такою ненавистю і залишив такі наслідки, що став феноменом у світі вбивств, і його є сенс вивчити. Якби поліція не знайшла його вчасно, це була б ціла низка жорстоких злочинів. Але правоохоронні органи спрацювали дуже чітко, щоб запобігти більш масштабним наслідкам.

"ДС" Які висновки ви зробили після поїздки?

С.С. По-перше, на вигляд ці серійні вбивці — абсолютно звичайні люди. Більшість з них харизматичні, веселі, приємні. Вони добре вміють вибудовувати логічні зв'язки, вони точно недурні, з хорошими навичками. Якщо раніше я думав, що існує можливість визначити серійного вбивцю в обличчя, то тепер прийшов до висновку, що це неможливо.

Другий момент: серійні вбивці дуже якісно брешуть. У них логічні зв'язки чіткі і структурні, і це призводить до того, що будь-які їхні свідчення можна поставити під сумнів, і можна посилатися на ту брехню, яку вони говорять зараз. Один серійний насильник і сексуальний маніяк-вбивця не знав, що я представляю наукову сферу. Слухаючи його, не знаючи бекграунду і не маючи безапеляційного фактажу, ти можеш повірити, що людину посадили ні за що, вчинили з ним нечесно і несправедливо, — настільки майстерно він бреше.

Реклама на dsnews.ua

Третій момент: чим детальніше розповідає чоловік, тим більше ймовірно, що його розповідь — це брехня. Якщо людина дає свідчення узагальнено, без деталей, то це говорить про те, що він не запам'ятовує непотрібну інформацію. А коли злочинець бреше, він вибудовує всі моменти дуже логічно, з дрібними деталями, поясненнями того, як усе відбувалося і для чого.

"ДС" Цей факт можна застосувати не тільки до серійних вбивць?

С.С. Так, це відноситься до всіх, але для серійних вбивць — особливо характерно. Убивці діляться на два типи: організовані несоціальні і дезорганізовані асоціальні. І ось якраз перший тип схильний до таких логічних конструкцій у брехні, які складно порушити. Однак чим більше деталей, тим легше їх зловити.

"ДС" Добре. Що відбувається в той момент, коли ви ловите їх на обмані? Як швидко вони розколюються?

С.С. Найчастіше продовжують говорити, що вони не винні, тиснуть на жалість, використовують увесь арсенал маніпулятивних технік: і загрожують, і просять про пощаду, і кажуть, що все переплутали. І поки таким чином вони виграють час, паралельно придумують історію, яка в'яжеться з новими обставинами.

І ще один важливий момент — Кримінально-процесуальний кодекс прописаний таким чином, щоб поліція не могла виконувати свою роботу. Тому нерідко винного неможливо посадити, а невинні роками судяться, щоб вийти на свободу.

Спартак суботу спілкувався з ув'язненими Криворізького СІЗО
Спартак суботу спілкувався з ув'язненими Криворізького СІЗО

"ДС" Що об'єднує серійних убивць, з якими ви спілкувалися?

С.С. Вони дуже різні люди, але об'єднує їх одне — повна відсутність емоційного контексту щодо вчиненого злочину. Зіткнувшись з ними, тиснути на жалість безглуздо: вони не можуть відчувати це почуття, у них немає емоційної прив'язки до жертви. Не всі вони психопати, але у деяких є психопатичні тенденції, а у більшості — трохи сплющена емоційна сфера. Вони не такі чутливі.

"ДС" Чи всі серійні вбивці — маніяки?

С.С. Не всі. Маніакальність — це нав'язлива ідея з використанням тих чи інших концепцій реалізації маніакальних настроїв і планів. Є й інші вбивці, які скоюють злочини як у фільмах, щоб подражнити поліцію. Яскравим прикладом може бути всім відомий убивця Зодіак (дуже розумна і інтелектуально розвинена людина), який скоював злочини, тому що йому подобалося дражнити поліцію. Його заводив факт невловимості.

"ДС" Яка мотивація у серійних убивць? І чи є вона взагалі?

С.С. Мотивація, звичайно, є. На лекціях і семінарах, які я читаю, ми як раз детально розбираємо типи мотивації. За мотивом серійний вбивця може бути місіонером, страстолюбцем, мисливцем, гнівливим, візіонером і т. п. Мотиви дуже різні. І якби нашу поліцію навчали розрізняти вбивць з мотивів, способом вчинення вбивства, за методом планування, ловити їх було б набагато легше.

"ДС" А хіба поліція не вміє і не знає?

С.С. На жаль, ця інформація у нас не поширюється, і мало хто про це знає. Немає спеціалізованого місця, де можна цьому навчитися. Я намагаюся ці знання передавати: читаю лекції для поліції, скоро поїду в СІЗО, буду читати лекції для співробітників, як відрізняти і як з ким краще взаємодіяти.

"Жіночий варіант убивства — отруєння"

"ДС" Усі люди, з якими ви спілкувалися, — чоловіки. Чи говорить це про те, що жінки менш схильні до серійних убивств?

С.С. Жінок і правда менше, проте незначно. Але їх значно складніше спіймати і довести їх провину дуже важко. По-перше, більшість жінок не роблять серійних убивств за допомогою фізичного впливу, їх варіант — наприклад, отруєння.

"ДС" Чому складніше спіймати? Вони вправніше брешуть?

С.С. Як правило, через спосіб скоєння вбивства. У жінок краще розвинений контроль імпульсу: вони менш агресивні, гнівливі. Це пов'язано зі статевою конституцією. Фізіологія чоловіків така, що порушення контролю імпульсу — поширене явище, їм складніше себе стримувати, а жінкам простіше.

"ДС" Тобто жінки можуть бути вбивцями і сексуальними маніяками?

С.С. Сексуальних маніяків серед жінок не буває, адже жінка не може використовувати статевий акт під час убивства чоловіка, тому що чоловік буде неактивний, і жінка не отримає задоволення. Тому на сексуальному грунті жінки рідше скоюють злочини.

"Зустріч із серійним убивцею — це безвихідь, і ніхто не захищений від цього"

"ДС" Якщо людина зіткнулася з серійним убивцею віч-на-віч, які механізми захисту можуть бути?

С.С. На жаль, ніхто не захищений від цього. Ми не знаємо, хто саме перед нами стоїть, і в переважній більшості випадків людина виявляється в безнадійному становищі. Адже критично мала ймовірність того, що вибрана жертва знає, як себе вести з серійним убивцею, який його мотив, як йому "підіграти", щоб з'явився шанс втекти. Коли руйнується сценарій злочинця, змінюється модель реалізації вбивства. Наприклад, серійний вбивця Теодор Банді був вельми агресивний в момент скоєння злочину і ніколи не стикався з опором. Але одного разу жінка вижила лише тому, що стала надавати гнівний опір, кричати, вириватися — і втекла. Банді був шокований, впав у ступор і не знав, як реагувати. Його сценарій був порушений.

"ДС" Як серійні вбивці вибирають жертву?

С.С. Найчастіше це пов'язано з психотравмуючим досвідом злочинця.

"ДС" Але ми не можемо знати, що схожі на чийсь об'єкт ненависті?

С.С. На жаль. Адже є різні моделі вбивць і різні моделі жертв.

"ДС" Яку пораду в такому випадку можна дати людям?

С.С. Імовірність зустрітися з серійним убивцею мізерно мала. Звичайно, кожен день ми стикаємося з великою кількістю людей і, швидше за все, проходимо повз людину, яка безкарно вбила іншу людину. І ми про це ніколи не дізнаємося. Уникати контакту з людьми через страх попастися на очі вбивці безглуздо.

"Якщо людина з дитинства проявляє жорстокість до тварин — це тривожний дзвіночок"

"ДС" Чи можна у людини виявити схильність до вбивств?

С.С .: Так, якщо він з дитинства проявляє жорстокість до тварин, схильний до підпалів, маніпулятивності, розкраданню і при цьому не відчуває ніякого каяття, то це тривожний дзвіночок про те, що він схильний до насильства по відношенню до людей.

"ДС" Бувають випадки, коли дитина — паїнька, а потім вражає своєю жорстокістю ...

С.С .: Теж буває. Це пов'язано з тим, що батьки не побачили якихось тенденцій. Або дитина була в обставинах, де у нього була травматизація, він пережив психотравмуючий досвід і після цього сформувалася потреба вбивати.

    Реклама на dsnews.ua