• USD 27.2
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Справа 1991 року: в Греції затримали ветерана війни на Донбасі за запитом Литви

У Греції був затриманий громадянин України, ветеран війни на Донбасі Олександр Радкевич за запитом Литви, де він був заочно засуджений за участь в протистоянні в Вільнюсі в 1991 році

Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Про це повідомив прессекретар Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко, передає "ДС" з посиланням на "РБК-Україна".

За його словами, українські консули в Салоніках підтримують із затриманим ветераном регулярний зв'язок, а 25 жовтня вони планують його відвідати. Умови утримання українця є прийнятними.

"22 жовтня адвокат планує приїхати до Афін для захисту інтересів нашого громадянина під час розгляду прокуратурою Верховного суду Греції апеляційної скарги на рішення окружного прокурора регіону Фракія. За нашими оцінками, розгляд апеляції може тривати кілька місяців", — розповів Ніколенко.

Зараз українське МЗС задіяло і інші контакти з Грецією, зокрема через правоохоронні органи та офіс уповноваженого з прав людини.

"Ми наполягаємо на об’єктивному і неупередженому розгляді справи із повним дотриманням законних прав українського громадянина", — підкреслив представник міністерства.

У МЗС імені затриманого не назвали. Однак координатор Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова в своєму Facebook повідомила, що в Греції затриманий Олександр Радкевич.

Олександр Радкевич був заочно засуджений у так званій справі 13 січня. Йдеться про події 1991 року, коли радянська влада, ввівши війська до Литви, силою намагалася повернути країну до складу СРСР. Тоді, під час штурму військовими телевежі у Вільнюсі, загинули 15 осіб. У березні 2019 року Вільнюський окружний суд засудив 67 осіб за вчинення військових злочинів. Серед засуджених виявився і громадянин України Олександр Радкевич, який на початку 1991 року служив в 107 мотострілецькій дивізії Збройних сил СРСР, 11 січня 1991 був призначений водієм-механіком танка, який знаходився поруч з Будинком друку у Вільнюсі, за який точилася боротьба. Про вирок Радкевич не знав, хоча добровільно співпрацював зі слідством і був допитаний 2014 року в якості свідка українською прокуратурою в рамках міжнародної правової допомоги. Згодом він зі свідка перетворився в обвинувачуваного. Радкевича обвинувачують в тяжких військових злочинах (вбивство, нелюдське поводження, використання заборонених методів ведення війни) фактично тільки за те, що він був присутній в Вільнюсі в січні 1991 року як військовий радянської армії. Дії Радкевича не призвели до шкоди будь-якій людині, що виходить з вироку.

Редактор: Марія Чиренко
    Реклама на dsnews.ua