• USD 28.2
  • EUR 34.3
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

Святвечір перед Різдвом: традиції святкування і народні прикмети

Реклама на dsnews.ua

Напередодні Різдва, 6 січня, християни східного обряду святкують Святвечір — одне з найурочистіших християнських свят

Останній день Різдвяного посту ще називають Багата кутя, пише "ДС".

Вважається, що на святковому столі має бути 12 пісних страв, на честь 12 учнів Христа. Вживати скоромне, тобто м’ясо, рибу, молочні продукти, можна з початком Різдва – 7 січня.

Традиції святкування Святвечора в Україні

У регіонах України у традиціях святкування Святвечора були деякі відмінності, але всюди існував обряд, пов’язаний з приготуванням першої куті. Її називали Багатою, оскільки, крім неї, готували ще одинадцять пісних страв, серед яких обов’язково мали бути борщ, риба, гриби, пироги з квасолею й капустою, картопля та узвар.

Кутя вважалася основною обрядовою їжею, тому з нею пов’язано чимало обрядодій. Після її приготування, вийнявши горщик, дивилися: якщо зерна піднялися через вінчик – на добробут, а запали – на лихе передвістя. До звареного збіжжя додавали меду, але пам’ятали відоме прислів’я: "Не передай куті меду". У деяких регіонах заправляли товченим маком, волоськими горіхами та іншими смаковитими приправами.

Щойно на небосхилі з’являлася перша підвечірня зірка, вся родина сідала за святковий стіл. Першим займав місце господар, а за ним інші члени родини. Під час святкової вечері намагалися не виходити з-за столу і розмовляти тихцем. Вставши, голова сімейства пропонував пом’янути покійників і запросити їх на Святвечір. Вважалося, що саме в цей час усі близькі й далекі родичі мають прийти до оселі, відтак звільняли для них місця на лавах і стільчиках, ставили страви й клали ложки.

В Україні продовжується традиція колядування, коли діти ходять по домівках, співають різдвяні пісні-колядки, бажаючи господарям всіляких гараздів.

Народні прикмети на 6 січня

За звичаєм, до Святвечора господині ретельно прибирали в хатах, вибілювали помешкання та піч, застеляли нові або випрані скатерки, рядна й рушники.

Якщо у Святвечір вночі небо зоряне і безхмарне, значить, цього року буде багатий урожай ягід та грибів

Якщо людина народилася в Різдвяний святвечір, то буде щасливою, ніколи не матиме потреби в грошах. Таким людям рекомендується носити оберіг з геліотропом, що, згідно з повірʼями, стане надійним захистом від злих сил

Зоряне небо на Святвечір обіцяє приплід худоби, а якщо земля сильно промерзла — прикмета до того, що буде хороший урожай

На Святвечір не можна займатися шиттям і рукоділлям, оскільки це обіцяє нещастя. Також у цей день не можна виносити сміття з дому. Все, що накопичилося, збирали в одному місці, а потім спалювали.

Не можна 6 січня сідати за різдвяний стіл, одягнувши чорний одяг, оскільки це колір печалі

Не впустити в дім колядників 6 січня — погана прикмета. Вважається, що з будинку піде удача. А ось, гостинність, проявлена до виконавців колядок, навпаки, обіцяє процвітання і достаток.

    Реклама на dsnews.ua