• USD 28.2
  • EUR 33.2
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Тарантулові яструби і оксамитові мурахи. Топ-10 найбільш болючих укусів комах

У світі комах є такі, чиї укуси по відчуттях можуть схожі з висвердлюванням дрилем нігтя, який вріс, або пролитої соляної кислоти на поріз від паперу

Деякі види мурашок володіють потужною отрутою. Фото: Shutterstock
Деякі види мурашок володіють потужною отрутою. Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Ентомолог Стівен Хілл склав власний рейтинг укусів комах, які викликають жахливий біль і страждання, опублікований Field&Stream .

Змії — не єдині істоти з отрутою. Щоб використовувати його для захисту або для знерухомлення жертви, еволюціонували і комахи. Але замість іклів як інструменту для ураження отрутою, комахи використовують жала. Жала, спочатку колишні яйцекладом, згодом зі свого роду бурів для проколювання тканин рослини і відкладання яєць трансформувалися в гострі голки, якими вони проколюють плоть і вводять свій токсичний хімічний коктейль. І тому яйцеклади були лише у самок, то тільки у них сьогодні і є жала. Залежно від розміру жала і сили отрути ефект для людини варіюється від «Ну таке» до пекучого болю.

І, можливо, у світі немає нікого, хто краще, ніж Джастін Шмідт, розбирався б в хворобливості укусів. Ентомолог з Південно-Західного біологічного інституту і автор книги «Укус дикої природи» Шмідт відомий розробленою ним шкалою болю від укусів комах — чотирибальною системою, яка оцінює муки, заподіяні укусами більш ніж 80 комах. І які він добровільно переніс. Шмідт також описує, з дещо незвичною специфічністю, схожою з нотатками дегустаторів, особливості кожного укусу. В кінці списку знаходиться Triepeolus, вид бджіл-паразитів, які набрали всього 0,5 бала. ( «Невже мені це лише здалося? — описує Шмідт укус бджоли як укол шпилькою. — Невелика подряпина, по відчуттях як лоскіт»). А нагорі списку — поганці.

Шкала болю Шмідта явно суб'єктивна. За деякими оцінками, в усьому світі існує близько 9 тис. видів мурах, 20 тис. видів бджіл і 800 видів ос, які жалять, і всіх він ще не вивчив... принаймні поки. Але давайте подивимося правді в очі, більшість систем ранжирування в цілому суб'єктивні. Тому потрібно з повагою поставитися до хлопця, який готовий дозволити дводюймові осі, що полює на тарантулів, встромити жало в свою руку — і все в ім'я науки. Не згодні? Загорніть рукави і сформуйте свій власний список.

10. Пенсильванська оса (Western Yellowjacket, Vespula pensylvanica)

Ця хижа оса полює на мух, метеликів, коників, тарганів, цикад, личинок, бджіл, павуків і на своїх родичів. Також відомо, що вони харчуються тканинами з відкритих ран коней. Western Yellowjacket хапають жертву жвалами, щоб напевно встромити жало. А пекучий біль від введеної отрути триває дві хвилини, піотім починає стихати. Залишається запалена червона ранка.

Ареал: Північна Америка

Реклама на dsnews.ua

Рівень болю: 2

«Гостра і пекуча, ніякої поваги, — пише Шмідт. — Уявіть собі У.К. Філдса (американський комік. — «ДС»), який гасить сигару об ваш язик».

Фото: Євген Зеленко
Фото: Євген Зеленко

9. Гігантська борнейська бджола-тесля, Xylocopa sp.

Одна з найбільших бджіл у світі (більше ніж у два рази більша джмеля). Цей лагідний гігант вражає розмірами (як миша) і фіолетовими крилами, які переливаються на світлі. Він використовує свої потужні щелепи, щоб прогризати тунелі в дереві, любить гніздитися у відмерлих гілках дерев. Але іноді його можна знайти і в стінах будинків. Він не надто вже бойовитий, але боляче б'є, коли жалить.

Ареал: Азія

Рівень болю: 2,5

«Як удар струмом, гострий і різкий. Наступного разу краще викличте електрика».

Фото: Daflukes
Фото: Daflukes

8. Флоридська мураха-комбайн, Pogonomyrmex badius

Єдина мураха-збирач, яка живе на схід від Міссісіпі. Цей збирач насіння будує свої гнізда на відкритих піщаних ділянках і формує горбок з дрібної гальки або обпаленого вугілля. Колонії можуть існувати десятиліття, але часто переміщаються, реагуючи на зміни мікроклімату. Їхні укуси більш болючі, ніж у більшості мурах, і біль не припиняється протягом декількох годин, супроводжуючись набряканням і рідкою, липкою рідиною, що сочиться з рани.

Ареал: Північна Америка

Рівень болю: 3

«Сміливий і нещадний. Неначе хтось дрилем висвердлює вам ніготь, який вріс».

Фото: Боб Пітерсон
Фото: Боб Пітерсон

7. Мураха-комбайн Марікопа, Pogonomyrmex maricopa

Maricopa здебільшого мешкає на західних територіях США і Мексики. Згідно з дослідженням, проведеним в 1996 р Університетом Флориди, його отрута — найтоксичніша в світі серед інших комах; приблизно в 20 разів сильніша, ніж у медоносної бджоли. Як свідчить одна легенда: мексиканські злочинці і американські індіанці катували і вбивали своїх ворогів, змушуючи їх збирати мурашині гнізда. Укус викликає сильний і тривалий біль.

Ареал: Північна Америка

Рівень болю: 3

«Після восьми жахливих годин висвердлювання врослого нігтя на нозі ви раптом розумієте, що свердло застрягло в пальці».

Фото: AntWeb.org
Фото: AntWeb.org

6. Червона паперова оса, Polistes canadensis

Ці вельми соціальні оси будують гнізда з волокон рослин і і полюють в основному на гусениць. У разі небезпеки одна червона паперова оса може впорснути отруту в своє гніздо, що попереджає родичів, які готуються спільно відбити атаку.

Ареал: Центральна і Південна Америка

Рівень болю: 3

«Їдкий і пекучий, з чітко гірким присмаком. Як пролити стакан з соляною кислотою на поріз паперу».

Фото: Hyler
Фото: Hyler

5. Західна медоносна бджола, Apis mellifera

Цей відомий виробник меду зустрічається на всіх континентах, крім Антарктиди, і навіть завдяки NASA літав в космос. Медоносні бджоли можуть вжалити лише одного разу, оскільки при цьому позбавляються жала, а звичайний укус за шкалою Шмідта оцінюється в скромні два бали: «Пекучий, їдкий, але ви переживете». Їх звичка шукати солодкий нектар всюди, де тільки можна (включаючи солодкі напої), дозволяє внести їх у першу десятку рейтингу.

Ареал: весь світ

Рівень болю: 3

«Вона заповзла в твою банку з газованою водою і вжалила тебе в язик. Діє відразу, сильно, кепсько. Перші десять хвилин не хочеться жити».

Фото: Івар Лейдус
Фото: Івар Лейдус

4. Оксамитова мураха, Dasymutilla klugii

Через загальноприйнятої назви цієї комахи і його м'якого червоного хутра може здатися, що вона приємний персонаж з дитячої книги, але його прізвисько — вбивця корів — дає зрозуміти, що це помилка. Оксамитові мурахи — це насправді безкрилі самки ос, і їх грізне жало (найдовше серед комах, які жалють, щодо їх тіла) — лише один з багатьох захисних механізмів. Яд вбивці корів не сильно токсичний для ссавців, але відомий своєю здатністю викликати сильний біль.

Ареал: Північна Америка

Рівень болю: 3

«Вибуховий та тривалий. Ви будете кричати як божевільний. Ніби гаряча олія з фритюрниці розтікається по руці».

Фото: Крейг Пембертон
Фото: Крейг Пембертон

3. Мураха-куля, Paraponera clavata

Найстрашніша комаха в Центральній Америці отримала свою назву завдяки тому, що її укус жертви порівнюють з кульовим пораненням. Корінні бразильські жителі змушують хлопчиків-підлітків випробувати біль від укусів цих мурах як частини обряду посвячення, а Marvel, знаючи про репутацію мурах, зняв фільм «Людина-мураха». Укуси викликають відносно невеликі пошкодження, але муки дуже сильні і можуть накочувати хвилями протягом декількох годин.

Ареал: Центральна і Південна Америка

Рівень болю: 4

«Чистий, сильний, яскравий біль. Як пройтися по палаючим вугіллям з трьохдюймовим цвяхом у п'ятці».

Фото: Грем Уайз
Фото: Грем Уайз

2. Тарантулові яструби, Pepsis spp.

«Вас вкусив тарантуловий яструб? Моя порада: лягайте і кричить», — пише Шмідт. Досить сильна, щоб атакувати, паралізувати і підняти волохатого отруйного тарантула, чия вага в вісім разів перевищує її власний. Рана може не гоїтися цілий тиждень, але біль рідко триває більше п'яти хвилин. Про зустріч з нею будете розповідати онукам.

Ареал: Північна, Південна і Центральна Америка.

Рівень болю: 4

«Засліплює, сильний, як удар струмом. Наче в ванну тільки що упустили фен, який працює».

Фото: Astrobradley
Фото: Astrobradley

1. Оса-воїн, Synoeca septentrionalis

Ця велика паперова оса неймовірно швидка й агресивна, і отримала свою назву через унікальну захисну поведінку. Всякий раз, коли з'являється загроза їх гнізд, оси-воїни приймаються в унісон плескати крилами, створюючи ритм, який лякаюче нагадує марш військ. Їх масивні щелепи, тіло довжиною в дюйм і райдужні крила доповнюють образ. Але реальна загроза — це сильний укус, який викликає гострий стріляючий біль і набрякання. Найчастіше потрібна медична допомога, особливо якщо вас ужалили кілька ос.

Ареал: Центральна і Південна Америка

Рівень болю: 4

«Тортури. Вас прикували ланцюгами в потоці лави з вулкану. Навіщо я взагалі вирішив скласти цей рейтинг?».

    Реклама на dsnews.ua