• USD 39.7
  • EUR 43.1
  • GBP 50.4
Спецпроєкти

Таємниця орнаменту. Короткий путівник по світу українських писанок

Для українців писанка - це не просто розмальоване яйце, це символічний і магічний артефакт, з допомогою якого люди спілкувалися з Богом, природою і потойбічними силами
Реклама на dsnews.ua

Важко уявити український великодній стіл без красивих і яскравих писанок. Різноманітність візерунків заворожує - від них практично неможливо відірвати очей. В писанці поєднуються християнські та дохристиянські вірування, елементи культури та побуту, життя і смерть. Традиція писати візерунки на яйці жива і досі, і отримати писанку до Великодня власного виготовлення зараз може кожен.

Для писанок використовують не тільки курячі яйця - в селах часто беруть качині або гусячі. А деякі майстри використовують навіть величезні страусині яйця - тоді писанки виходять дійсно королівськими. Головне, щоб яйця було з чистою і гладкою шкаралупою, тоді і віск, і фарба буде лягати рівномірно і акуратно. Писати краще на варених яйцях або ж на видутих скорлупах.

Раніше люди використовували в якості барвників натуральні продукти: сажу - для чорного кольору, цибулиння шкаралупу - для коричневого, буряк - для червоного. Також можна використовувати каркаде для красивого блакитного кольору, куркуму - для жовтого, а шпинат зеленого. Якщо ж ви не бажаєте возитися з приготуванням еко-барвників, підійдуть і звичайні анілінові фарби. Під час приготувань не забудь додати кілька ложок оцту, це сприяє кращому розподілу кольору.

Після цього потрібно взяти писачок і покласти в нього невеликий шматочок воску і розігріти лійку над свічкою, поки віск не розтане. Першу краплю варто зняти про лист паперу або серветку, після чого можна приступати до роботи над писанкою. Лінії повинні бути рівними і акуратними - тоді ваше яйця буде більш красивим. Якщо ви вирішили зробити одноколірну писанку, весь малюнок наносите відразу, якщо ж вибрали кілька квітів слід пам'ятати про чіткій послідовності - фарбувати яйця потрібно від самого світлого до самого темного кольору. Час від часу необхідно знову підігрівати писачок, це дозволить підтримувати постійну температуру воску.

Після того, як ви пофарбувати яйце в потрібний колір, не забудьте зняти з шкаралупи залишки воску. Для цього слід трохи нагріти писанку на полум'я свічки і витерти розплавлений віск серветкою. Тримати яйце потрібно не над вогнем, а збоку, щоб шкаралупа не закоптилась.

Символізм писанок

Реклама на dsnews.ua

Окрема тема - це глибокий символізм писанок. Під час роботи над яйцем слід враховувати не тільки вибрані візерунки та орнаменти, але і колір. Наприклад, червоний завжди символізував радість життя, любов, жовтий - зірки, місяць та інші небесні світила, зелений - багатство, чорний з білим відсилають нас до потойбічного світу, передають тугу за спочилими родичами.

Поділ писанки на частини

Перед тим, як почати писати візерунки, яйце ділять на частини, існує кілька можливих варіантів такого поділу. Наприклад, якщо розділити писанку на дві частини, це символізує уявлення про існування двох світів - життєвого і потойбічного. Поділ на чотири частини зазвичай дає відсилання до чотирьох сторонах світу.

Однак існують і більш складні варіанти. Кожна з чотирьох частин писанки ділиться ще на три, і тоді яйце символізує чотири пори року по три місяці кожний.

Мабуть, найскладнішим є поділ писанки на 40 частин-клинів. Кожен з них символізував один з видів діяльності людини. Також такий розподіл може відсилати до 40 днів Великого передпасхального посту.

Узори писанок

Одним з найпоширеніших візерунків, який використовується при написанні писанок, є сонце. Його можна зображати у вигляді кола, ружи (восьмикутної зірки), триноги (зображення трьох променів, що виходять з однієї точки і закручується в одну сторону), свастики або хреста. Згідно з віруваннями давніх українців, сонце є Божим оком, тому воно символізує правду і справедливість, переможця усякого зла. Раніше люди вірили, що сонце є втіленням Бога на землі, справедливості і свободи. Саме тому зображення сонця було практично обов'язковим при написанні писанок.

Ще одним сонячним знаком є хрест. В орнаменті писанок його часто пов'язують з деревом життя. Хрест складається з двох пересічних ліній: лінії часу (горизонтальної) і вічності (вертикальної). Таким чином хрест поєднує в собі одночасно буття і небуття. Також, хрест може ототожнювати собою чотири сторони світу, чотири вітри, чотири пори року.

Давні українці також часто використовували при написанні писанок зображення зірки або ружи. Вони могли бути різними і мати п'ять, шість, сім або вісім граней. Зображення зірки може також включати в себе прямий хрест, косий хрест і ліво - і правобічну свастику. Найчастіше зірки і ружи символізують любов і глибоку романтичну прихильність, в давнину такий подарунок був практично визнанням в любові.

Також в ході розписування писанок використовують флористичні орнаменти. Часто всілякі квіти ототожнюють з людськими душами або ж з невинними дітьми. Раніше українці вірили, що жінка, яка мріє про народження дитини, потрібно розписувати писанки квітами.

Не можна забувати також і про візерунку гілочок сосни. Як і будь-яке зображення дерева, такий орнамент символізує життя, здоров'я, щорічне весняне відродження, зростання, вічну молодість.

Важливим елементом писанок був і змій, якого часто зображували у формі завитка або спіралі. Він часто символізував час, народження і смерть, розвиток та рух. Також цього орнаменту часто приписують мудрість, безсмертя і лікувальну силу.

Ще один важливий символ українських писанок - кривулька, яка ототожнює воду, вічність і плинність часу. Крім того, згідно з стародавніми віруваннями, вода пов'язує світ живих зі світом мертвих. Також вода очищає від тілесної і душевної бруду, що лежить в основі обряду хрещення. На писанках вода зображується прямими чи хвилястими лініями, "безконечником", зигзагами і хвилястими візерунками.

Одним з найважливіших символів для українських писанок є дерево життя. Такий орнамент символізує модель Всесвіту, де кожного є своє місце, він є практично універсальним, так як поєднує в собі поняття простору, часу, життя і смерті. Часто дерево на писанці ділиться на три основні частини: підземний світ (коріння), земний світ (стовбур), небесний світ (крона).

Ще один "водний" орнамент - це гребінці, грабельки або ж трикутники з гребінцями. Він символізує хмари і дощ, живлющу вологу. Такі писанки писали в посуху, вірячи, що так можна викликати небесні води.

    Реклама на dsnews.ua