• USD 27.3
  • EUR 30.7
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Торгівля в ДНК. Про що вченим розповіли кістки собак з Арктики

Племена, які жили в Арктиці і досі вважалися ізольованими, насправді торгували навіть з Європою

Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Автор Science News Фріда Крайєр в своїй статті пише про результати нового дослідження ДНК сибірських собак, змінює уявлення про життя місцевих племен.

Стародавні племена, які проживали в Арктиці, торгували з рештою світу ще 7 тис. років тому. Про це може свідчити ДНК з останків сибірських собак.

Згідно з аналізом ДНК арктичні пси тисячі років тому схрещувалися з собаками з Європи і Близького Сходу, незважаючи на те, що вони і їхні власники жили в одному з найвіддаленіших місць на Землі. Як наголошується в публікації журналу Proceedings of the National Academy of Sciences, в сукупності з раніше знайденими археологічними знахідками результати дослідження дають підстави припустити, що сибіряки налагодили велику торговельну мережу, можливо, що простягалася до Середземного і Каспійського морів.

Собаки в Арктиці були дуже цінним товаром останні 9,5 тис. років, і їх використовували в упряжках, для полювання, оленярства, виробництва одягу і їжі. З огляду на віддаленість регіону, на думку вчених, місцеві собаки і їх власники більшу частину часу були повністю ізольовані від решти світу, і ця гіпотеза підтверджується тим фактом, що стародавні сибіряки не обмінюються ДНК з людьми за межами своїх територій, зазначає Тетяна Фейерборн, археолог з Копенгагенського університету.

У той же час раніше виявлені археологічні свідчення, в тому числі скляні намиста та інші товари іноземного походження, захоронені разом з собаками 2 тис. років тому недалеко від півострова Ямал в Росії, можуть говорити про те, що племена торгували з іншими за межами Арктики .

Прочитавши в ЗМІ про ці археологічні знахідки, Фейерборн захотіла з'ясувавши, чи може вона використовувати останки 2000-літніх собак та інших собак зі всього Сибіру, щоб зрозуміти, чи існувала та сама торговельна мережа.

Собаки рідко забрідають далеко від своїх людей, а це означає, що собаки можуть допомогти вченим краще зрозуміти "переміщення людей на кшталт міграції і навіть торгові взаємодії", — говорить Келсі Вітт, генетик з Університету Брауна в Провіденсі (Род-Айленд), яка не брала участі в дослідженні. Наприклад, археологи використовували ДНК стародавніх собак, щоб визначити дату прибуття людей в Америку.

Реклама на dsnews.ua

У новому дослідженні Фейерборн і його колеги проаналізували ДНК останків 49 сибірських собак, від фрагментів кісток віком 11 тис. років до хутряних капюшонів, використовуваних дослідниками Арктики на рубежі XX століття. Вони встановили, що сибірські собаки — на відміну від своїх власників — почали схрещуватися з іншими популяціями з євразійських степів, Близького Сходу і навіть Європи ще 7 тис. років тому.

Тобто, можливо, сибіряки дійсно привозили собак з інших регіонів, каже Фейерборн. Ця торговельна мережа могла б допомогти передачі в Арктику нових ідей і технологій, таких як обробка металів, і, можливо, полегшити перехід сибірського суспільства від збирання до оленеводства в останні 2 тис. років.

"Собаки — частинка нашого минулого, — каже Фейерборн. — Дивлячись на них, ми можемо дещо дізнатися про себе".

    Реклама на dsnews.ua