• USD 28.3
  • EUR 34.4
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

Акули не винні. Чому напади на українців в Шарм-ель-Шейху продовжаться

Акула напала на українку і її 12-річного сина. Дитина позбулася руки. Подібні інциденти траплялися й раніше — і будуть траплятися надалі

Попереджувальний знак "Акули на пляжі"
Попереджувальний знак "Акули на пляжі" / Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

У Єгипті 25 жовтня трапилася страшна трагедія — на українську родину напала акула. Як повідомляє Держагентство з розвитку туризму України, постраждали три людини, серед них дитина — 12-річний хлопчик, який втратив руку нижче ліктя і зараз знаходиться в реанімації.

Інцидент стався в Шарм-ель-Шейху під час сноркелінгу. На відміну від дайвінгу цей вид дозвілля не припускав занурення з аквалангом. Відпочиваючі з маскою, трубкою і ластами вивчають красу підводного світу, плаваючи на поверхні, або пірнаючи (за рідкісним винятком) на глибину, що не перевищує трьох метрів.

Дитина пережила одну операцію і його чекає ще одна. Його мати була сильно покусана. Також травми отримав інструктор, який проводив екскурсію.

Витрати на лікування взяв на себе єгипетський уряд. І це хороша новина, оскільки ця екскурсія не передбачалася страховим договором і, відповідно, не покривається. Під екстремальний туризм потрібно брати окремий поліс.

І держагентство, і туроператор JoinUp, послугами якого скористалася українська сім'я, повідомляють, що тур вони купили у третіх осіб — поза готелем.

JoinUp також підкреслив, що українські туристи знали про заборону занурення з усіх видів кораблів неліцензованих компаній, що введена місцевою владою 1 листопада 2019 р. з метою захистити коралові рифи в районі Шарм-еш-Шейха.

Як пояснила в минулому році Палата дайвінгу та морського туризму провінції Південний Синай, заборона діє на всьому східному узбережжі Синайського півострова — від заповідника Рас Мохаммед до Таби (біля кордону з Ізраїлем).

Реклама на dsnews.ua

Такі екскурсії дозволено проводити лише біля готелів, де є дайвінг-центри і які мають дозвіл екологів на туристичні маршрути.

Згідно з повідомленням туроператора українці спершу спробували щастя в готелі, звернувшись до гіда. Але він відмовив, повідомивши про заборону. Тому тур придбали у неназваного провайдера.

100 проти 100 млн

Напади акул на людину в водах Червоного моря траплялися і раніше. За останні десять років таких випадків було сім.

Найгучніший — у 2010 р., коли нападу хижаків піддалися п'ять чоловік.

Так, 1 грудня буквально за кілька годин акули атакували чотирьох відпочиваючих у районі Рас Насрані (Шарм-ель-Шейх) — трьох росіян і одного українця.

48-річна росіянка Ольга Мартиненко позбулася руки, 70-річній Людмилі Столяровій акула відірвала і руку, і ногу, 54-річному Євгену Тришкіну згодом довелося ампутувати травмовану руку. 46-річний українець Віктор Колій, колишній боксер і десантник, від акули зміг відбитися і дав час своїй сім'ї вибратися на берег, отримавши травми ноги.

Влада оперативно закрила пляжі, заборонила дайвінг і водні види спорту. Правда, вже 4 грудня пляжі були відкриті, а на наступний день акула напала на 71-річну німкеню в затоці Наама-Бей, що розташована на північний захід від Рас Насрані. Жінка, 11 років відпочивала в Єгипті, померла від крововтрати протягом декількох хвилин.

Провину поклали на океанічну білоперу акулу, спійману після нападів; а почасти й на людей, які прикормлюють акул заради фото; і на деяких моряків, які скидали мертвих овець; і навіть на МОССАД.

Наступний інцидент стався через п'ять років на узбережжі біля міста Аль-Кусайр, що розташований в 205 км на північний захід від Шарм-ель-Шейха. Тоді загинув 52-річний турист з Німеччини, якому акула відкусила ногу до коліна.

У 2018 р.акула вбила чеського туриста недалеко від міста Марса-Алам (130 км від Аль-Кусайра на південь). Як заявила місцева влада, чоловік заплив за межі коралів, хоча це небезпечно.

Однак подібні випадки — рідкість, виняток із правил. Від того, до речі, а ще через природний страху перед цим стародавнім мешканцем океанів, вони завжди викликають сильний резонанс.

На самій-то справі, на всю планету щорічно фіксуються лише близько 100 випадків нападів акул на людину.

Наприклад, у 2019 р., як повідомляє Флоридський музей природної історії в своїй щорічному зведенні, відбулося всього 105 таких інцидентів. З них трохи більше половини, 64 випадки, — це неспровокована атака, тобто, коли напад відбувався в природному середовищі існування акули і людина, власне, "не давала приводу" для агресії.

У той же час від рук двоногого хижака щорічно гине близько 100 млн акул.

Одна з ключових причин, яка "покриває" приблизно половину вбитих акул — це популярність супу з акулячих плавників у Китаї і В'єтнамі. Половина всіх сушених акулячих плавців у світі надходить у порт Гонконгу. З них третина належала видам, що знаходяться під загрозою зникнення.

Звичайно, після таких жахливих подій у Червоному морі, можна в праведному гніві виправдати або навіть оголосити хрестовий похід проти всіх акул.

Але важливо розуміти, що з трьохсот з гаком видів лише близько дюжини можуть напасти на людину.

"Акули еволюціонували за мільйони років до появи людини, і тому люди не є частиною їх звичайного раціону", — пояснюють у Національному управлінні океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA).

Здебільшого акули харчуються дрібною рибою, безхребетними. Великі види — тюленями, морськими левами і т. п.

А людину акули бояться, підкреслюють у NOAA. Ті ж рідкісні напади, які трапляються, відбуваються з двох причин: або акула налякана, або їй просто цікаво. Побачивши людину, що борсається у воді, вона може наблизитися, щоб зрозуміти, що це власне таке, і часом її "дослідження" може завершитися укусом. Трапляються також і помилки — молоді особини можуть сплутати людину зі своєю звичною їжею на зразок тюленів. Але усвідомивши помилку, зазвичай кидають "несмачну" здобич.

Думати і планувати

Повернемося до української родини, яка постраждала в Шарм-ель-Шейху.

Безумовно, це страшна трагедія. Дитину неймовірно шкода, і хочеться вірити, що він зможе пережити цей кошмар і рухатися далі.

І все ж радикальні заходи тут зайві. Ні оголошувати масовому полюванню на акул, ні відмовлятися від подорожей ні до чого.

Акула — хижак, який рухається інстинктами. Тому завдання убезпечити себе, не завдаючи шкоди тваринам, лежить на людині — як істоті, що володіє розумом (як правило) і кмітливістю.

Щоб навіть такі рідкісні випадки стали ще більшою рідкістю або взагалі більше не повторювалися, безумовно, потрібно вводити більше ефективних заходів безпеки: встановлювати огорожі для тих, що купаються, відстежувати акул за допомогою датчиків і дронів, як це роблять, наприклад, в Австралії і т. д.

Однак у першу чергу все ж необхідно тверезо оцінювати ситуацію і зважувати ризики. Але багато українців воліють шукати халяви, сподіватися на удачу і не думати про наслідки. Причому це стосується не тільки відпочинку: коронавірусна статистика і підсумки виборів — регулярне тому підтвердження.

    Реклама на dsnews.ua