• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Три вакцини від коронавірусу. Чому Україні рано радіти

Світ впритул наблизився до офіційної реєстрації ефективної вакцини від коронавірусу. Однак прогноз для України все ще невтішний

Вакцина від коронавірусу
Вакцина від коронавірусу / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Останні тижні світ активно обговорює хороші новини: одразу кілька компаній заявили про позитивні попередні результати досліджень вакцин від коронавірусу і їх високу статистичну ефективність. Боротьба з хворобою нарешті виходить на фінішну пряму: з'явилася надія, що протягом найближчих років країнам першого світу вдасться провести масову вакцинацію. Зраділи новинам і в Україні: перевантажена медична система і постійна загроза нового локдауну псує настрій не тільки пересічним українцям, а й можновладцям. "ДС" розібралася, коли варто очікувати появи вакцини від коронавірусу в Україні, чи зможе уряд забезпечити масову вакцинацію і у скільки обійдеться закупівля препарату для державного бюджету.

Вакцини від AstraZeneca, Moderna і Pfizer

Всього у світі розробляється трохи більше півтори сотні різноманітних вакцин від коронавірусу, проте більшість з них ще не дісталися до третьої, завершальної фази досліджень. Серед усіх розробників вакцин особливу увагу ЄС і США приділяють трьом — AstraZeneca (Великобританія, Швеція), Moderna і Pfizer (обидва — США). Перша компанія почала третю фазу випробувань раніше за всіх. У фінальному етапі дослідження вакцини беруть участь 50 тис. осіб, а розробники запевняють, що у компанії вистачить потужностей для виготовлення 2 млрд доз препарату до кінця 2021 р. Однак статистична ефективність вакцини ще не досліджена, тому висновки робити зарано.

Водночас інші дві компанії вже розповіли про попередні результати досліджень. Компанія Moderna проводить третю фазу досліджень, у якій беруть участь 30 тис. американців. 16 листопада розробники заявили, що попередні результати показали 94% статистичної ефективності вакцини, а це значно більше, ніж очікувалося на початку розробки. З 30 тис. учасників захворіли коронавірусною хворобою тільки 95, з яких пʼять були вакциновані, інші отримували плацебо. Згідно з дослідженнями для повноцінного захисту організму потрібно буде зробити два щеплення, антитіла виробляються протягом 28 днів з моменту вакцинації. ЄС не підписував з Moderna попередніх договорів про закупівлі, однак в чергу за цією вакциною вже стали США, Канада, Японія і Катар. Компанія обіцяє створювати 1 млрд доз на рік, але попереджає, що почати масове виробництво можна буде не раніше літа 2021 р.

Головний конкурент вакцини від Moderna — спільна розробка Pfizer і BioNTech. Статистична ефективність препарату на третій стадії випробувань становить 90%. У випробуваннях бере участь 44 тис. осіб з США, Туреччини та Німеччини. Сьогодні відомо про 94 випадки зараження. Для отримання антитіл від коронавірусу також доведеться зробити два уколи. Pfizer обіцяє виготовити 30–40 млн доз до кінця 2020 р., ще 1,3 млрд — до кінця 2021 р. Понад 90% обіцяних доз вже закуплено за попередніми контрактами, вакцину хочуть придбати США, Японія, ЄС і Великобританія, переговори також ведуть Бразилія і Швейцарія. Міністр охорони здоров'я Максим Степанов в ефірі одного з ток-шоу заявив, що Україна теж вийшла на фінальну стадію підписання договору з Pfizer, проте офіційних даних про це поки що немає.

Жодна з вакцин ще не зареєстрована офіційно. У звичайних умовах вчені спостерігають за учасниками клінічних випробувань протягом двох років після вакцинації, щоб зафіксувати всі можливі відхилення і побічні ефекти. Однак в умовах пандемії коронавірусу уряди країн і ВООЗ, найімовірніше, приймуть рішення про допуск вакцини на ринок в прискореному режимі.

Скільки коштуватиме вакцина від коронавірусу

Реклама на dsnews.ua

Експерти вважають, що питанням розподілу вакцин повинна була б займатися ВООЗ. Але в реальності все йде набагато складніше.

Компанія AstraZeneca отримала фінансування в рамках партнерства Operation Warp Speed від уряду США, щоб прискорити розробку, тестування і виробництво вакцини. Тому компанія обіцяла продавати вакцину за собівартістю і відмовилася від комерційного прибутку. Завдяки цьому вартість препарату орієнтовно становитиме від $3 до $5, тому вакцина буде доступною і для небагатих країн.

Однак Pfizer грошей ні в кого не брав, ніякими домовленостями не пов'язаний і спирався виключно на свої сили. Свою розробку компанія буде продавати за ринковими цінами. За попередньою інформацією, дві дози вакцини коштують приблизно $37.

Moderna також вирішила заробити на своїй розробці, тому ціни на її препарат далекі від загальнодоступних. Вартість вакцини орієнтовно становитиме $50–60 за дозу.

Україна і вакцина від коронавірусу: де взяти гроші?

Для того щоб вакцинація була ефективною, потрібно розрахувати граничне значення колективного імунітету — скільки людей повинні отримати щеплення (або перехворіти), щоб інфекція не могла вільно поширюватися. Для різних хвороб це значення відрізняється, але в середньому потрібно забезпечити щепленнями приблизно 50–60% населення країни. Якщо взяти за основу вакцину від Pfizer, яка поки що найближча до офіційного затвердження, то 20 млн українців мають отримати дві дози препарату з періодом через три тижні. Отже, Україні потрібно закупити як мінімум 40 млн доз вакцин.

Згідно з попереднім контрактом США заплатили компанії Pfizer $2 млрд за 100 млн доз. Таким чином, Україні за свої 40 млн доз доведеться заплатити $800 млн.

Очевидно, що для України це дуже велика сума. 14 вересня під час представлення проєкту держбюджету на 2021 р. міністр фінансів Сергій Марченко анонсував, що в документ закладено 2,6 млрд грн ($92,5 млн) на закупівлю вакцини від коронавірусу. На вакцину від Pfizer не вистачить, навіть якщо Україна дійсно знаходиться на фінальній стадії переговорів про закупівлю. Найімовірніше, українцям доведеться чекати дешевших варіантів, які будуть нам по кишені.

Ще один важливий момент — за бюджетні гроші обіцяють вакцинувати не всіх, а тільки вразливі групи населення — насамперед людей похилого віку, і саме їм буде відкритий доступ до вакцини в першу чергу. Молодим і здоровим українцям доведеться почекати, та й платити за щеплення потрібно буде зі своєї кишені.

Як проводити вакцинацію в Україні

Ще один виклик, з яким доведеться зіткнутися Україні після отримання препарату від коронавірусу, — організація масової вакцинації. Навіть в розвинутих країнах тільки 30% населення готові вакцинуватися одразу і заплатити за процедуру самостійно, ще 40% готові брати участь у вакцинації, тільки якщо буде доведена повна безпека препарату, а держава хоча б частково візьме витрати на себе. В Україні ж ситуація з довірою до щеплень практично катастрофічна. Згідно з дослідженням КМІС, яке проводили в серпні 2020 р., 42% українців не згодні вакцинуватися від коронавірусу навіть безкоштовно, ще 33% вважають загрозу від Covid-19 перебільшеною. Як забезпечити при таких показниках вакцинацію 50% населення, щоб рівень захворювання був нижчий за епідеміологічний поріг, поки незрозуміло.

Крім того, сама організація масової вакцинації — вкрай складний процес. Уряду доведеться провести якісну (!) промокампанію, закупити необхідне обладнання, виділити додаткові приміщення, щоб уникнути великих скупчень людей. Також потрібно буде найняти додатковий персонал (і платити йому зарплати, звичайно ж), провести навчання і тренінги, організувати доставку вакцини в регіони. І вже після того, як людина отримає дозу препарату, потрібно обов'язково моніторити її стан.

Також поки незрозуміло, яку стратегію обере влада. Можливо, МОЗ візьметься централізовано організовувати вакцинацію тільки для вразливих груп населення. Молодих українців можуть закликати захиститися від хвороби за допомогою інформаційної кампанії.

Як зберігати вакцину

Устаткування, яким оснащена більшість українських лікарень, часто досить застаріле. А без якісної сучасної техніки неможливо забезпечити безпечне зберігання вакцин. Наприклад, вакцину від Pfizer можна зберігати протягом півроку, тільки якщо вона знаходитиметься в холодильній камері з температурним режимом -70 °C. І чим вищою буде температура, тим коротший термін використання препарату.

Компанія Pfizer розуміє, що далеко не всі лікарні мають у своєму розпорядженні таке потужне обладнання. Тому розробники продаватимуть спеціальні контейнери для зберігання і перевезення препарату. Вони наповнюються сухим льодом, і вакцина може зберігатися в них до 10 днів. Контейнери будуть представлені в двох розмірах: на 200 або на 1000 флаконів, у кожному з яких може поміститися пʼять доз вакцини. Після того як контейнер відкривають, порушується герметичність, і вакцину, що знаходиться в ньому, потрібно використати протягом пʼяти днів. Відкривати контейнер більш ніж два рази на день теж не можна — тоді температурний режим буде нестабільним, що теж не піде вакцині на користь.

Отримуємо досить непросте завдання. Після відкриття маленького контейнера лікарям доведеться за пʼять днів зробити щеплення тисячі пацієнтам, приймати приблизно 200 осіб на день. У випадку з великим контейнером ця цифра зростає до 5 тис. пацієнтів за пʼять днів.

Водночас вакцина від Moderna менш вибаглива. Її можна зберігати в холодильнику при температурі від +2 °С до +8 °С протягом 30 днів. Для України це більш вигідний і правдоподібний варіант.

У будь-якому разі коронавірусний фонд порожній, і МОЗ має почати шукати гроші на закупівлю препаратів і організацію вакцинації вже сьогодні. Схоже, що вироблення колективного імунітету до коронавірусу в результаті перенесеної хвороби в Україні більш реальне, ніж проведення успішної масової вакцинації. Ось тільки його ціна може виявитися занадто високою, і вимірюватися вона буде не в гривнях, а в людських життях.

    Реклама на dsnews.ua