• USD 39.7
  • EUR 43.1
  • GBP 50.4
Спецпроєкти

Справа майбутнього. Коли за українськими бабусями стануть наглядати в'єтнамки

Кожний новий, уточнений і доповнений, список професій майбутнього залишає нам все менше вибору
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Роботи, нейромережі, штучний інтелект ось-ось відкусять від нашого ринку праці найбільші його шматки, створені індустріалізацією. Що нам залишається? Згідно з останнім прогнозом американського міністерства праці (Bureau of Labor), головним чином те, що роботи ще не вміють, а може, і не будуть вміти ніколи, тому що ми їм не дозволимо.

Гуманізація ринку праці

Крім вельми популярних, хоч і кілька романтичних позицій, пов'язаних з монтажем панелей сонячних батарей і вітрогенераторів, все інше в більшості списків віддано комп'ютерним технологіям і догляду за ближніми, переважно літніх. З комп'ютерами ніби все зрозуміло - мейнстрім, вістрі прогресу. Втім, і тут перше місце не у аналізу великих даних (хоча він також присутній) або машинного навчання, а у розробки додатків, тобто виробництва ширвжитку.

З літніми ніби теж все зрозуміло. Те, що ми перетворюємося в цивілізацію літніх людей, стає загальним місцем. Список професій майбутнього всього лише слідує тенденціям - потреба в працівниках, які будуть наглядати, доглядати, виконувати роль доглядальниць і медсестер або компаньйонів, буде швидко зростати. І тут роботи людей навряд чи замінять. Навіть враховуючи успіхи окремих експериментів з роботами-компаньйонами і додатками для літніх, це підійде далеко не всім.

Але все виглядає гладко тільки на папері, де розростається якась сфера послуг, пов'язана з доглядом і турботою про стан здоров'я старіючого населення, але не розкривається вся принадність роботи в цій сфері. І справа зовсім не в тому, що вона досить важка, а в тому, що праця ця в масі низькокваліфікований, оплата за нього вкрай невисока.

Це вже зараз турбує Захід: затребувані, потрібні суспільству, відповідальні і по-своєму вельми непрості роботи оплачують на рівні прожиткового мінімуму. Ми ввіряємо цим людям наших стареньких батьків, бабусь-дідусів, дітей, ми вимагаємо від них відповідальності, терпіння, невсипущої уваги, високих людських якостей, але при цьому платити їм копійки.

Чому б ні? Їх власний моральний імператив не дозволить їм працювати погано (якщо у них немає такого імперативу, їх не можна допускати до такої роботи), їх робота - це, по суті, допомога ближньому, яку кожен з нас повинен надавати по мірі сил. А їм ще за це і платять. Загалом, це цікава ситуація, в якій капіталізм демонструє не фас, а профіль. Крім того, догляд за дітьми та людьми похилого віку - це специфічна сфера діяльності, яка досі погано усвідомлена і освоєна ринком, тому що традиційно перебувала у віданні сім'ї, а також церкви і благодійних інституцій.

Реклама на dsnews.ua

Цікаво і те, що найдинамічніша ніша на ринку праці не пов'язана з необхідністю в добру освіту. Тут людські якості важать майже все, а знання і диплом - майже нічого. Така гуманізація ринку праці може спричинити за собою падіння рівня освіти і сповільнення технологічного розвитку, який, у свою чергу, життєво необхідний цивілізації літніх людей.

Зрозуміло, що ситуація в розвинених країнах сильно відрізняється від ситуації в країнах третього світу, насамперед в Африці. Залежність відома: чим благополучніше країна, чим краще в ньому медицина і соціальне забезпечення, тим довше в ній живуть, тим вище середній вік, тим швидше вона перетворюється на країну літніх людей. І до тих пір, поки в світі існує нерівність не тільки між окремими соціальними групами, але і між цілими державами, тим спокійніше можуть спати літні люди в країнах золотого мільярда. На їх вік доглядальниць і компаньйонів вистачить. Навіть при досить невисокому рівні оплати праці.

Гірше доведеться тим регіонам, які виступають донорами робочої сили, значну частину якої становлять раз прислуга, доглядальниці і компаньйони. У цих країнах теж середній вік зростає, причому місцями навіть швидше, ніж на Заході. А ось з соціальним захистом і можливістю забезпечити своїм старим гідний догляд справи йдуть значно гірше.

Питання непусте, тому що він в тому числі про нас. Наша країна охоче і масово поставляє в розвинені країни робочу силу. У тому числі жінок, які працюють на дому в якості доглядальниць і прислуги при літніх людей. Напевно, саме ці жінки стали піонерами української трудової міграції в 1990-х, коли поїхали ще мало розвіданими стежках в Італію і Німеччину в пошуках роботи і можливості прогодувати сім'ї. Чомусь в масі своїй першими були саме жінки, а вже потім підтяглися чоловіки, які тепер забезпечують перші дві графи в переліку найбільш масових професій для українських трудових мігрантів - будівельники (43% заробітчан) та сельхозработники (23%). Робота по дому тепер займає третю позицію в цьому списку.

Трудова міграція з України, як відомо, наростає. За 2018 р. заробітчани переказали в Україну майже $11 млрд. В цьому році очікується ще більше: обсяг валютних переказів за січень-липень 2019 р. виріс на 13,2%, до 106,3 млрд грн, що за офіційним курсом становить $4,2 млрд, згідно інформації МЕРТ з посиланням на НБУ.

У повідомленні міністерства зазначено, що зростання обсягу переказів в Україну є одним з ключових чинників зростання обсягів внутрішньої торгівлі. Причому справа не тільки в зростанні купівельної спроможності громадян, що живуть за рахунок заробітків родичів, але і в "істотне зростання споживчих настроїв", а також "високих темпів споживчого кредитування". Для економіки це виглядає, можливо, цілком святково, але має певні недоліки: у повітових містечках Західної України, наприклад, виросло ціле покоління людей, які не знають ціни грошам, тому що вони їх ніколи не заробляли.

Україна в тренді

І це тільки частина соціальної проблеми - те, що гроші заробітчан працюють в економіці тільки в якості допінгу, але не в якості поживної речовини. По-справжньому ціну грошам заробітчан ми дізнаємося трохи пізніше, коли вони почнуть масово виходити з працездатного віку і повертатися в Україну.

Хто буде доглядати за пристарілими українськими заробітчанами? Хто забезпечить їм ту послугу, яку багато хто з них чинили і чинять зараз своїм клієнтам більш багатих країнах? Вони будуть гостро потребувати таких послугах - навіть гостріше, ніж ті, хто все життя пропрацював у себе на батьківщині. З-за розірваних сімейних і дружніх зв'язків. З-за необхідності адаптуватися до умов життя, які дещо гірше, ніж ті, в яких вони жили довгі роки.

Графа "робота на дому" та "догляд за хворими" особливо чітко вказує становище України в ланцюжку міграцій. Наші жінки в 1990-х поїхали в Італію доглядати за італійськими бабусями, які в 1970-х точно так само їздили доглядати за літніми німкенями. Можна припустити - це було б логічно, - що тепер хтось має приїхати до нас. Міркування на тему "ми тут як-небудь самі" - наївність, яка межує з безвідповідальністю, вона буде дуже дорого коштувати тим людям, які будуть мати потребу в догляді і нагляді. Як би там не було, Україна цілком в мейнстрімі - наш середній вік теж зростає. І хоча йому, звичайно, все ще далеко до європейського, наші літні, на жаль, і старіють швидше, ніж їхні європейські однолітки.

Підказка прямо перед очима: виходом із ситуації могло б стати залучення трудових мігрантів в Україну. Середня і Південно-Східна Азія і Африка, де рівень життя низький, а умови життя стрімко погіршуються через зміни клімату. Поки Україна розглядається мігрантами як перевалочний пункт, затримуються тут не так багато шукачів кращого життя. Але дуже скоро вони опиняться нам потрібні - вони вже нам потрібні, судячи з того, що багато роботодавців, особливо на Західній Україні, скаржаться на нестачу робочих рук.

Нам доведеться багато чого переглянути - починаючи з економіки і закінчуючи ксенофобією. Чи скоріше навпаки, починаючи з ксенофобії і закінчуючи непереборну упевненістю в тому, що "самим не вистачає". Нам доведеться повірити в те, що не вистачає у нас не робочих місць, а бажання працювати на деяких з них - переважно з-за низьких зарплат, але не тільки тому. Так само як і в інших країнах, що приймають трудових мігрантів. Нас може втішити думка про те, що мігранти - це своєрідний знак приналежності до Європи, мейнстрім цивілізованого світу. А також те, що ми не остання ланка в ланцюжку міграцій - від нас їдуть у пошуках кращого життя, але й до нас їдуть у пошуках кращого життя. Той факт, що де-то ще гірше, не тільки беззвітно гріє душу, але й дозволяє дещо поправити свої справи.

    Реклама на dsnews.ua