• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

Вбити не можна змиритися. Чому боротьба СБУ з Telegram-каналами приречена на провал

СБУ звернула увагу на Telegram-канали, модеровані з Росії. Однак результативність гучного викриття спецслужб викликає сумніви

СБУ повідомила про викриття агентурної мережі, учасники якої створили і модерували ряд політичних Telegram-каналів
СБУ повідомила про викриття агентурної мережі, учасники якої створили і модерували ряд політичних Telegram-каналів / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Платформа для розвідувально-підривної діяльності

Фахівці СБУ повідомили про викриття агентурної мережі, яка займалася розвідувально-підривною діяльністю на замовлення спецслужб Росії. Учасники мережі створили і модерували ряд політичних Telegram-каналів. Серед них — "Легітимний", "Резидент", "Картель", "Пліткарка", "Чорний квартал" та інші — всього 12 каналів. Мережею керував колишній одесит, який проживає в Придністров'ї, що займався розповсюдженням контенту і отримував за це чималі гроші. Серед адміністраторів каналів були і українці.

Описуючи виконану роботу, фахівці з СБУ представили красиву інфографіку, яка демонструє зв'язок між адміністраторами каналів і співробітниками російської розвідки.

Люди, які не знають контекст цієї історії і не розуміють принципів роботи платформи Telegram, можуть аплодувати фахівцям СБУ і вітати їх з успішною операцією. Журналісти, медійники, фахівці з фейків будуть вельми скептичні в оцінках цього інфоприводу. Їхнє ставлення пов'язано не тільки з тим, що ці Telegram-канали журналісти вельми ретельно вивчили ще влітку 2020 року. А ще й тому, що український медіаринок і політикум самі виростили ці Telegram-канали, зробивши їх важливою частиною не тільки медіапростору і новинного порядку, але і політичного впливу.

Telegram: захищений месенджер або контент-платформа?

Для розуміння суті розслідування СБУ про ворожі канали варто згадати, як створювався Telegram і на що перетворилася ця платформа з часом.

Засновник Telegram — російський підприємець Павло Дуров, який створив всім відомий проект "ВКонтакте". В інтерв'ю The New York Times Павло згадував, що ідея створення захищеного месенджера у нього виникла, коли до нього прийшли російські спецназівці, ще в 2011 році. Дуров ще в 2013 році представив перші напрацювання, пов'язані з Telegram, в 2014 році з'явилися перші мобільні додатки для нового месенджера. Коли ж компанія Mail.ru Group спочатку стала мажоритарним акціонером з часткою понад 50% проекту "ВКонтакте", а потім і одноосібним його власником, Дуров вирішив направити всі сили на новий проект.

Реклама на dsnews.ua

Успіх проекту величезний. На початку січня 2021 року додаток став другим по завантаженню в США (хоча це і пов'язано з масовим відтоком користувачів з WhatsApp з дати отримання повідомлення про нову призначену для користувача угоду). На даний момент аудиторія Telegram обігнала Snapchat, Twitter, Pinterest та багато інших соціальних проектів, що дозволило сервісу стати 11 в світовому топі соціальних платформ.

16 найбільш популярних соціальних платформ в світі
16 найбільш популярних соціальних платформ в світі

Початковий задум Дурова про створення захищеного сервісу для обміну повідомленнями був успішно реалізований, хоча саме функції захищеної комунікації, доступні в Telegram, зробили цю платформу сумнозвісним майданчиком для забороненої торгівлі, зокрема для продажу наркотиків.

Хоча Дуров створював Telegram як інструмент безпечної комунікації, але у сервісу відразу ж з'явилася можливість вести мікроблог. Telegram-канали стали справжнім феноменом на пост-радянському просторі — в Росії, Білорусі, Україні та інших країнах месенджер став більш захищеною версією старого доброго "ВКонтакте", унікальним способом поширення контенту, а в деяких країнах — головним майданчиком для незалежних журналістів та опозиції. Як приклад можна навести відомі білоруські Telegram-проекти NEXTA Live і NEXTA з числом передплатників в 1,5 млн і більше 700 тис. відповідно. Російські політичні Telegram-проекти можуть похвалитися аудиторією, що перевищує 350 тис. передплатників.

Після того як в Росії вступив в силу так званий "закон Ярової", згідно з яким телекомунікаційні оператори повинні зберігати ключі для розшифровки листування користувачів і надавати їх ФСБ за запитом, в Росії намагалися заблокувати Telegram. Павло Дуров відмовився виконувати цю вимогу і після низки штрафів і судових засідань російський телеком-регулятор Роскомнадзор почав блокувати IP-адреси, які використовуються Telegram. Це призвело до масового блокування багатьох сторонніх сервісів, але особливо не вплинуло на аудиторію месенджера в Росії. Спроби заборони Telegram як платформи для поширення контенту в Росії тривали не один місяць і зачіпали безліч сторонніх сайтів, в тому числі офіційних структур.

У 2020 році адміністрація Telegram і влади Росії припинили протистояння, а Дуров заявив про вдосконалене модерування забороненого контенту. Про капітуляції перед Telegram-каналами заявляв свого часу і Олександр Лукашенко.

Фейки, маніпуляції і наративи

Telegram-канали, про які згадувала СБУ, займалися поширенням неперевіреної і маніпулятивної інформації. І хоча багато повідомлень були відвертими "вкидами" (за даними журналістів, близько 40% текстів публікувалися з хештегом #плітки або #інсайд, або з посиланням на анонімне джерело), вони все одно викликали бурхливі обговорення в мережі і навіть в ефірах національних телеканалів, а також прямо або побічно впливали на важливі для країни рішення.

Крім того, серед повідомлень часто фігурували підроблені скріншоти листувань з участю депутатів і державних чиновників. Інструментів для створення фейковий скріншотів чатів з різних месенджерів в свободному доступу в Мережі більш ніж достатньо. Навіть не дуже досвідчений користувач за допомогою таких генераторів скріншотів може створити практично будь-яку "переписку" з чиновником і "вкласти" в його уста що завгодно.

Таким чином, всі ці Telegram-канали особливо і не приховували ні своєї політичної спрямованості, ні того, що вони займаються розповсюдженням фейків і маніпуляцій. Проте і їхня аудиторія, і їх вплив виявилися вельми помітними.

Загальна медіаграмотність

Топ найбільш популярних українських політичних Telegram-каналів не залишає сумнівів в тому, що в Україні Telegram як платформа використовується проросійськими силами. Відразу кілька каналів, про які сказано в повідомленні СБУ, входять в список найбільш популярних, поряд з каналами Анатолія Шарія та Андрія Портнова.

Викриття СБУ навряд чи змінять цю ситуацію. Досвід Росії і Білорусі показав, що повністю заблокувати Telegram вельми складно.

Показовим є і той факт, що на канал "Легітимний" за січень 2021 року підписалося 10 тис. нових читачів. Втім, конспирологический контент, так само як і контент маніпуляційний, завжди користувався популярністю в мережі і викликав щирий інтерес аудиторії. Інша справа, коли контент таких інформаційних смітників обговорюється в серйозних медіа.

Історію з проросійськими Telegram-каналами можна назвати українською версією "Cambridge Analytica", компанії, що знатно вплинула на Brexit. Тільки Україна, на відміну від Великобританії, зіткнулася з таким онлайн-впливом пізніше, і, на щастя, в нашому випадку він не настільки масовий. Навіть 160 тис. читачів каналу "Легітимний" і аудиторія Шарія в 230 тис. становлять незначну частину української інтернет-аудиторії.

Заборонами такі Telegram-смітники не подолати. Тільки медіаграмотностʼю і критичним мисленням — як з боку звичайних людей, так і з боку журналістів.

    Реклама на dsnews.ua