• USD 27
  • EUR 32.8
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Український ковід-сертифікат. Чи пустять українців відпочивати за кордон

Міністр охорони здоровʼя Максим Степанов заявив, що МОЗ спільно з Мінцифри планує до 1 липня запустити ковідний сертифікат в Україні. Ізраїль, Греція, Франція, Сербія та багато інших країн вже запровадили або тестують подібні документи

МОЗ спільно з Мінцифри планує до 1 липня запустити ковідний сертифікат в Україні
МОЗ спільно з Мінцифри планує до 1 липня запустити ковідний сертифікат в Україні / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Без сертифіката вакцинації українські мандрівники не можуть потрапити до багатьох туристичних країн і більшості країн Євросоюзу. Концепцію ковід-сертифіката все ще обговорюють як в Україні, так і за кордоном. Спочатку було заявлено, що в документі повинна бути відмітка про вакцинацію, проте згодом деякі країни висунули пропозицію включати в сертифікат не лише інформацію про щеплення, а й про наявність антитіл чи негативного тесту на COVID-19. Таким чином європейські чиновники хочуть уникнути порушення фундаментальних прав людини, адже доступ до вакцини є ще далеко не у всіх країнах.

Степанов заявив, що український ковід-сертифікат треба запускати у максимально стислі терміни й з липня він має запрацювати "на повну". В уряді обіцяють, що згодом документ буде інтегрований з міжнародними сертифікатами країн ЄС, але спочатку він буде виключно внутрішнім. До впровадження сертифікатів повністю вакциновані українці за запитом і за потреби зможуть отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію для перетину державного кордону. У МОЗ стверджують, що таке свідоцтво наразі є чинним. Воно видається у паперовій формі з печаткою та підписом лікаря і предʼявляється при перетині державного кордону.

Дві версії сертифіката

Українські сертифікати вакцинації будуть містити дані про вакцинацію, негативні ПЛР-тести чи наявність антитіл. Усього планують зробити дві версії сертифіката: внутрішній — для користування всередині країни, і зовнішній — для виїзду за кордон. Максим Степанов заявив, що запуск внутрішнього сертифіката буде супроводжуватися "певними перевагами" для його власників. 

Згодом премʼєр Денис Шмигаль уточнив в інтервʼю, що внутрішні ковідні сертифікати даватимуть українцям можливість подорожувати та працювати. "Одна з ідей полягає у тому, щоб цілком провакцинувати населення міст та містечок, зокрема курортних, й створити у них "зелені зони", куди можуть їхати туристи. У невакцинованих туристів будуть обмеження, але місто зможе працювати у звичайному режимі", — пояснив він. Нині уряд готовий затвердити та запровадити будь-яку модель документу: цифрову з QR-кодом чи формалізовану довідку про вакцинацію міжнародного стандарту, яка діє в усьому світі.

Заступник міністра охорони здоровʼя з питань цифрового розвитку Ярослав Кучер заявляв на початку квітня, що МОЗ вже розробляє саме цифрові довідки про вакцинацію, але за потреби їх можна буде роздрукувати. Водночас, перший заступник міністра цифрової трансформації Олексій Вискуб наголосив, що ковідний сертифікат — це цифровий документ, який має стати відображенням медичних записів про людину: чи отримала вона щеплення від коронавірусу, чи перехворіла нещодавно на COVID-19, чи пройшла ПЛР-тестування. За його словами, зовнішній сертифікат буде містити прізвище та імʼя англійською, дату народження, інформацію про дату щеплення, тип вакцини та кількість доз. За попередньою інформацією, сертифікат діятиме 180 днів з моменту створення. Що буде вноситися у внутрішній сертифікат поки невідомо. Сертифікат для людей, які перехворіли на коронавірус, також діятиме 180 днів.

Ще на початку квітня ВООЗ не підтримувала введення паспортів вакцинації від COVID-19, оскільки не мала впевненості, що вакцина перешкоджає передачі коронавірусу. Проте згодом в організації змінили свою думку і створили робочу групу ВООЗ Smart Vaccination Certificate, яка займається розробкою вигляду документа. Саме за її прикладом МОЗ і планує створювати свій документ. Також в роботі будуть враховані вимоги робочої групи Єврокомісії під назвою Digital Green Certificate. Саме вимоги ВООЗ та Єврокомісії вважаються еталонними при створенні такого документу і їх виконання підвищує шанси на визнання українського сертифіката в світі.

Реклама на dsnews.ua

Чи прийматиме ЄС сертифікати України

МОЗ обіцяє, що український варіант буде зроблений за вимогами ЄС, але залишається незрозумілим, чи однаковими будуть внутрішній та закордонний зразок, чи адаптуватиме Мінцифри дизайн та інформацію у цифровому варіанті після оголошення вимог ЄС. Тим часом Євросоюз обіцяє дати модель свого паспорта вакцинації вже у червні.

"Ми знаємо, які потенційно дані будуть вносити в ковідні сертифікати в європейських країнах, навколо чого триває дискусія. Моє бачення — нам треба давати можливість внести всі необхідні дані, робити свій український сертифікат, який потім буде інтегрований з сертифікатами ЄС", — все, що сказав з цього приводу Максим Степанов.

Своєю чергою, премʼєр Шмигаль запевнив, що перемовини з ЄС щодо уніфікації паспорта вакцинації нині стоять у пріоритеті й Кабмін готовий запровадити будь-яку з можливих моделей. "Вести сьогодні переговори з окремими країнами щодо взаємного допуску вважаю недоцільним. Весь світ сьогодні говорить про уніфікацію і про недискримінацію. Неможливо, щоб дві країни домовилися, а всі решта лишилися десь за бортом", — заявив премʼєр.

Однак 13 травня, вже після цієї заяви, Міністерства закордонних справ України та Угорщини домовилися укласти угоду про взаємне визнання "паспортів" вакцинації. Нині вʼїзд до Угорщини з туристичною метою заборонений українцям, однак є надія, що після впровадження українського сертифіката Угорщина пускатиме хоча б вакцинованих мандрівників.

Шмигаль також розповів про "дуже складну дискусію" у ЄС щодо того, чи є дискримінацією ковідний сертифікат. Ймовірно, Шмигаль мав на увазі сумніви щодо того, наскільки законним буде фактично забороняти подорожувати нещепленим людям, адже частина з них можуть бути невакцинованими через стан здоровʼя чи те, що не можуть отримати вакцину, бо вона повільно розповсюджується у Європі та світі. Такі обмеження можуть призвести до судових позовів на національних рівнях та у Європейському суді з прав людини. На думку Шмигаля, саме тому Євросоюз зволікає з оприлюдненням своєї моделі, а український уряд схиляється до того, що сертифікати дискримінацією не є — швидше дозволом на подорожі. 

Тим часом країни Євросоюзу погодили технічні специфікації цифрового зеленого сертифіката вакцинації й вирішили, що він все ж таки має включати QR-код, який забезпечить можливість читання та перевірки у ЄС всіх сертифікатів — цифрових чи паперових.

Чи гарантовано вакциновані отримають сертифікат

Міністерство охорони здоровʼя фіксує інформацію про зроблені щеплення проти COVID-19 у спеціальному реєстрі — електронній системі eHealth. Після щеплення чи хвороби людини на коронавірус у цій системі має зʼявлятися відповідний запис. Саме з неї й планують брати інформацію для сертифікатів у "Дії". Однак жодної гарантії того, що не виникне помилки, немає. На це є три причини: ще не всі вакциновані українці зареєстровані у системі, не всі кабінети щеплень мають компʼютери та користувачі вже неодноразово скаржилися на збої у додатках Мінцифри — "Дії" і "Вдома".

Після появи єдиного уніфікованого паспорта вакцинації, українці зможуть отримати відповідні довідки на основі цих даних. Премʼєр розповів, що технологічно не складно видати всім вакцинованим особам документ, який буде затверджений у будь-якій міжнародній формі.

За словами міністра Степанова, сам сертифікат можна буде отримати у лікаря або згенерувати у додатку чи на порталі "Дія". Олексій Вискуб розповів, що документ підвантажиться у додатку "Дія", тож це фактично буде ще один цифровий документ, якими вже і так користуються українці. Паперову версію згодом можна буде отримати у сімейного лікаря або у Центрі надання адміністративних послуг.

Якими роблять паспорти вакцинації у світі

Більшість країн світу створюють саме цифрові сертифікати без паперових аналогів. Однак в Ізраїлі можна отримати три варіанти документів: зелену перепустку, довідку про вакцинацію і довідку про одужання. Довідка створена на івриті та англійською мовою, її можна використовувати для подорожей. Зелена перепустка означає, що людина отримала дві дози щеплень або нещодавно перехворіла. Документ призначений для внутрішнього використання і може бути збереженим на смартфоні в електронному вигляді або роздрукованим з іншими документами.

Громадяни Сербії також вже можуть завантажити цифровий зелений сертифікат, що підтверджує вакцинацію чи негативний результат тесту на ковід. Управління з інформаційних технологій та електронного уряду Сербії заявило, що сертифікат має кваліфікований електронний друк і його не можна підробити. Сертифікат містить дані про те, чи була людина вакцинована, кількість отриманих доз і дату введення першої й другої дози, а також результати ПЛР, антигенного або серологічного тесту.

На початку травня міністри туризму з країн "Великої двадцятки" підтримали ідею впровадження ковід-паспортів з другої половини червня. Серед країн ЄС першою почала тестувати цифровий сертифікат про щеплення для подорожей Франція. Італія планує впровадити такі документи у другій половині травня. Греція, Іспанія, Мальта, Болгарія, Естонія і Люксембург також будуть першими країнами, де почнуть тестувати паспорти вакцинації. Згодом до них приєднається Кіпр.

Комісар ЄС з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон спрогнозував, що єдиний для Європейського союзу сертифікат вакцинації зʼявиться до 15 червня. Він пообіцяв, що документ не буде обовʼязковим, але його зможуть вимагати авіакомпанії.

Попри дискусії щодо доцільності запровадження ковідного сертифіката, що тривають у світі, багато країн, зокрема туристичних, вже законодавчо вважають його документом, що дає дозвіл на вʼїзд. Серед таких зокрема Грузія, Хорватія, Греція, Болгарія та віднедавна Кіпр. Але для перетину цих кордонів нашим мандрівникам поки що слід робити ПЛР-тести.

    Реклама на dsnews.ua