• USD 39.6
  • EUR 42.3
  • GBP 49.4
Спецпроєкти

На згадку про Жванецького. Життя як рояль: клавіша біла, клавіша чорна... кришка

6 листопада не стало відомого радянського письменника-сатирика Михайла Жванецького. "ДС" згадала його кращі цитати і афоризми

Михайло Жванецький, 2018 рік
Михайло Жванецький, 2018 рік / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

6 березня 1934 року в Одесі народився Михайло Жванецький — людина, яка незабаром прославиться на весь СРСР. Він обожнював рідне місто все життя — і хоча багато років жив в Росії, але повертався до Одеси щоліта. Місто біля Чорного моря, де змішалися безліч культур і релігій, стало джерелом його натхнення, саме завдяки фірмовому "одеському гумору" Жванецький і став таким знаменитим.

Жванецький навчався в Одеському інституті інженерів морського флоту, де отримав спеціальність "Інженер-механік підйомно-транспортного устаткування портів". Після випуску він навіть встиг попрацювати в Одеському порту механіком по кранах, проте головною його пристрастю була творчість.

Писати невеликі монологи та мініатюри Жванецький почав ще в юнацтві — він грав у студентському театрі "Парнас-2". У 1963 році в Одесу з гастролями приїхав Ленінградський театр мініатюр, завдяки чому він познайомився з уже відомим на той час артистом Аркадієм Райкіним. Той оцінив талант молодого письменника і взяв кілька його творів до репертуару театру. Через рік Райкін запросив Жванецького до себе працювати — завідувачем літературною частиною.

Крім Райкіна Жванецький писав і для інших відомих радянських артистів — Романа Карцева та Віктора Ільченко. В цілому вони виконали понад 300 мініатюр і монологів авторства Жванецького.

Пізніше в театрі письменникові стало тісно — він почав виступати самостійно — в Одеській філармонії і Московському театрі "Ермітаж". Смішні, іноді сентиментальні, іноді пронизливі, але завжди точні слова сатирика полюбилися публіці, його тексти швидко почали розбирати на цитати.

Не можна сказати, що Жванецький був затятим критиком Путіна і агресивної політики Росії, проте в 2015 році Міністерство культури України включило сатирика в так званий "білий список" артистів, які підтримують територіальну цілісність країни і виступають проти "агресії, окупації і анексії".

В день його смерті "ДС" згадала найяскравіші і мудрі цитати Михайла Жванецького.

Реклама на dsnews.ua
Жванецький про Росію
Жванецький про Росію

У чому наша різниця: замість того, щоб крикнути: — Що ж ви, суки, робите ?! Ми думаємо: "Що ж вони, суки, роблять".

Жванецький про життя
Жванецький про життя

Якщо вам довго не дзвонять родичі або друзі, значить, у них все добре. Позитивні емоції — це емоції, які виникають, якщо на всі покласти. Якщо з'явився хтось, готовий перевернути гори, за ним обов'язково підуть інші, готові згорнути йому шию. Життя як рояль: клавіша біла, клавіша чорна... кришка. Алкоголь в малих дозах нешкідливий в будь-якій кількості. В історію важко увійти, але легко вляпатися. Якщо вам кажуть, що ви багатогранна особистість, — не спокушайтеся. Може бути, мається на увазі, що ви гад, сволота і паразит одночасно. Мудрість не завжди приходить з віком. Буває, що вік приходить один. Життя коротке. І треба вміти. Треба вміти йти з поганого фільму. Кидати погану книгу. Йти від поганої людини. Їх багато. Справи неідущі кидати. Навіть від посередності йти. Їх багато. Час дорожче. Краще поспати. Краще поїсти. Краще подивитися на вогонь, на дитину, на жінку, на воду. Життя коротке. Щось відкриється саме. Для чогось встановиш правила. На решту немає часу. Закон один: йти. Кидати. Бігти. Закривати або не відкривати! Щоб не віддати цьому мить, призначену для іншого.

Жванецький про Одесу
Жванецький про Одесу

Для стороннього вуха — в Одесі безперервно жартують, але це не гумор, це такий стан від спеки і крикливості. Письменників в Одесі багато, тому що нічого не треба вигадувати. Щоб написати розповідь, треба відкрити вікно і записувати. — Сема, йди додому, іди додому, йди додому! — Він узяв в дружини Розу з верандою і гарячою водою ... — Чому у вас насіння по двадцять копійок, а у всіх десять? — Тому що двадцять більше. — Чим ви гладите тонку жіночу білизну? — А ви чим прасуєте тонку жіночу білизну? — Рукою. Вони не підозрюють, що вони жартують, і не треба їм говорити, не те вони стануть цим заробляти. Я все життя пишу тільки про Одесу. Це мої розповіді по всьому світу. Одеса — це перлина України. І все, що мені властиво: мова, гумор, характер, афоризми, всі мої крики, зойки, все, що я створюю і видаю, — з життя Одеси.

    Реклама на dsnews.ua