• USD 40.5
  • EUR 43.4
  • GBP 51.4
Спецпроєкти

У столичному Музеї просто неба відкрили унікальний об’єкт: відреставрований столітній вітряк із Херсонщини

Відкриття приурочили до Міжнародного дня музеїв

Реклама на dsnews.ua

У головному українському скансені – київському Національному музеї архітектури та побуту України 18 травня відкрили відновлений унікальний 100-річний вітряк, свого часу привезений з Херсонської області.

Господарську споруду побудували наприкінці XIX – на початку XX століття у розташованому на березі Дніпровської затоки Чорного моря селі Олександрівка (нині Білозерського району) на Херсонщині. 1973 року вітряк у розібраному стані перевезли до музею "Пирогів", де планували встановити. Однак цим планам судилися втілитися в життя лише цього року.

Протягом 2023-2024 рр. за підтримки благодійного фонду "МХП-Громаді" фахівці реставрували унікальну конструкцію.

За рік дослідили стан частин вітряка, розчистили довколишню територію, із ракушняка збудували охоронну стіну, зміцнили фундамент споруди за створеними 1973 року кресленнями.

Виготовили з дубу і встановили дах вітряка й лопаті, відтворили автентичний робочий механізм завдяки збереженим кресленням одного з творців музею в Пирогові, українського архітектора Леоніда Прибєги. До речі, механізм діє – у цьому могли переконатися вже перші відвідувачі вітряка, які піднялися на другий поверх споруди і власноруч доклалися до процесу перетворення зерна на муку. 

Вітряк має форму й механізми, притаманні саме Херсонщині. Його дах унікальний: має форму перевернутого човна і є родом із морських країв, що відчувається уже при першому погляді на споруду, наголосила на відкритті нового експонату генеральна директорка музею Оксана Повякель.

Виконувач обов’язків міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв зазначив: у час, коли ворог намагається знищити нас як народ, особливо цінними є проєкти відновлення автентичних споруд, підтримка музеїв, дослідження нашої історії. Це формує нас як націю, що бореться за своє.

Відновлення вітряка стало черговим етапом реалізації меморандуму про консолідацію зусиль Мінкультури і компанії МХП довкола відродження Національного музею архітектури та побуту України. Торік, попри обстріли, завершили кардинальне оновлення центрального входу в музей. Другим кроком стала реконструкція вітряка з Херсонщини. Директорка "Пирогова" висловила упевненість у тому, що далі буде – невдовзі на один зі знакових об’єктів музею чекає реставрація за підтримки мецената.

Фото: сайт mcip.gov.ua.

    Реклама на dsnews.ua