• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

В Україні хочуть запровадити класичний суд присяжних: що зміниться

Реклама на dsnews.ua

Уряд підтримав проєкти законів щодо запровадження в Україні класичного суду присяжних. Міністр юстиції Денис Малюська розповів про заплановані новації

Про це йдеться у повідомленні пресслужби Кабінету міністрів, передає "ДС".

Як зазначається, для запровадження в Україні ефективного суду присяжних треба ухвалити низку законодавчих змін. Відповідні проєкти законів були схвалені на засіданні уряду.

"При формуванні списку присяжних територіальне управління Державної судової адміністрації України повідомлятиме особу про те, що її буде включено до такого списку та про вимоги до присяжного. У разі ж наявності умов, за яких особа не може бути включена до списку присяжних, вона зобов’язана упродовж 30 календарних днів з дня отримання повідомлення сповістити про це територіальне управління Державної судової адміністрації України. В іншому випадку її буде включено до списку присяжних", – розповів Малюська.

Також передбачається спрощення порядку формування списків присяжних шляхом виключення місцевих рад з процесу їх формування та покладення такого обов’язку на Державну судову адміністрацію України та її територіальні управління з використанням інформації, що міститься в Державному реєстрі виборців. Адже, за словами міністра юстиції, нині є проблема — надто тривале формування і затвердження списків присяжних, через що не дотримуються розумні строки розгляду судових справ.

Ще однією новацією є зменшення мінімального віку присяжного з 30 до 25 років.

Також запропоновано удосконалити порядок розгляду кримінальних проваджень колегіально судом та судом присяжних щодо злочинів, що передбачають від 10 років увʼязнення, розмежування функцій присяжних і професійних суддів, а також забезпечення розгляду таких справ у розумні строки.

Наразі в Україні у судах першої інстанції розгляд кримінальних проваджень щодо злочинів, за вчинення яких передбачене довічне увʼязнення, може здійснюватися судом присяжних у складі двох професійних суддів і трьох присяжних. І це – лише за клопотанням обвинуваченого.

За словами Дениса Малюськи, такий підхід суттєво обмежує участь народу в кримінальному провадженні.

"На розгляд судом присяжних пропонуємо виносити справи з категорії особливо тяжких злочинів, за вчинення яких передбачено покарання понад 10 років, як такі, що мають найвищий рівень суспільної небезпеки", – зазначив очільник Мінʼюсту.

Також пропонується удосконалити порядок провадження в суді присяжних — зокрема, шляхом анкетування осіб, внесених до списку присяжних, для визначення їх об’єктивності та неупередженості. Право підготувати питання до присяжних матимуть сторони у відповідному провадженні.

Крім того, серед пропонованих змін – покладення на суд присяжних вирішення питань про винуватість чи невинуватість обвинуваченого. Рішення про його винуватість вважається прийнятим, якщо за нього проголосували 5 із 7 присяжних.

Крім того, пропонується запровадити адміністративну відповідальність особи, внесеної до списку присяжних, за неявку без поважних причин на виклик суду, а також кримінальну відповідальність за надання завідомо недостовірних відомостей на запитання головуючого та сторін кримінального провадження.

Як писала "ДС", раніше Денис Малюська розповідав про заплановані зміни у правилах роботи СІЗО.

    Реклама на dsnews.ua