• USD 39.5
  • EUR 42.2
  • GBP 49.1
Спецпроєкти

"Вагітна у 16". Як реаліті-шоу маскують аб'юз під кохання

Глядачів обурив новий випуск телешоу "Вагітна у 16" про стосунки шкільного вчителя інформатики, тридцятирічного Сергія та дев’ятикласниці Людмили. Творцям шоу закидають нормалізацію педофілії та вимагають судового покарання для героя

Реклама на dsnews.ua

Проте хвиля хейту не оминула і дівчину, яка народила у підлітковому віці від старшого чоловіка. Ми подивилися майже двогодинний випуск телешоу і спробували розібратися, про що ця історія, які ідеї її автори вкладають в голову глядачам і чому нас всіх так обурює ця невдала народна інтерпретація Набоковської Лоліти. 

"Вагітна у 16": що це і для чого?

"Вагітна у 16" — документальне реаліті-шоу, перший випуск якого вийшов у 2009 році на американському каналі MTV. Основна ідея — розказати про вагітних дівчат-підлітків та складнощі, з якими вони зіштовхуються на цьому шляху. 

Протягом вагітності до героїні приїздить знімальна група, а шоу завершується, коли новонародженій дитині виповнюється декілька місяців. 

Більшість героїнь після вагітності продовжують вчитися у старшій школі і поєднувати своє дорослішання з вихованням малої дитини. І хоча дівчата й надалі хочуть жити звичайним підлітковим життям, на них звалюються нові обов’язки з виховання дитини. Вони сваряться з батьками, проходять крізь випробування, а камера показує зворотний бік материнства. Того, про яке не пишуть у соцмережвх.

Це шоу — своєрідна секс-просвіта та антиреклама ранніх пологів, адже телешоу створювали як метод запобігання підліткової вагітності. 

"Вагітна у 16": українська версія

Реклама на dsnews.ua

Українська версія американського формату "16 and Pregnant" вперше вийшла на телеканалі СТБ у серпні 2012 року за підтримки Міністерства охорони здоров’я України. Канал ставив собі за мету ті ж цілі, що і заокеанські колеги – запобігти ранньому материнству, а разом з тим знайти причини цього явища. Проте методи, які він використовує, викликають багато питань — яким чином відбирають героїв? Чи знімають героїв протягом всієї вагітності, чи роблять постановочні кадри з прописаними діалогами? Чому розставляють акценти на найжовтіших елементах історії і чи розповідають історію такою, як вона є насправді? Чи підлаштовують під формат телешоу? І головне — чи дійсно автори програми хочуть допомогти людям, що опинилися у скрутному становищі, чи викликати хвилю хайпу, вдало жонглюючи нашими больовими точками. 

Учитель та учениця: про що історія

І хоча проєкт "Вагітна у 16" давно викликав суспільний резонанс, запалало у глядачів саме від третього випуску програми, який вийшов в ефір 29 березня і за декілька днів отримав понад три мільйони переглядів. Дівчина Люда з селища під Києвом, яку покинула мати, закохалася у свого шкільного вчителя Сергія, мати якого в дитинстві, як каже герой, рубала батька сокирою. Тому, за його словами, він ненавидить жінок і хоче виховати Люду під себе: навчити її чистити зуби, прибирати вдома і бути комфортною для нього, мов розношені капці. 

"Мати Люди не сприймала вибір доньки, а от її тато побачив у Сергієві підходящого чоловіка. Проте в проєкті "Вагітна у 16" Людмила розповість, що інтим із Сергієм стався не з її власного бажання. А тому, що 32-річний чоловік наполіг на цьому. Кохатися з підлітком бажання було, а от брати відповідальність за наслідки – ні. Тож коли Люда завагітніла, Сергій показав своє справжнє обличчя в проєкті "Вагітна у 16" випуск 3", — саме такий опис можна прочитати під відео, а отже автори свідомо йдуть у скандал, поширюючи цю історію. 

Сергій: антигерой, який виходить сухим з води

Всі ми виросли на голівудських сценаріях з гепі-ендами, де є моральний орієнтир — герой — і злодій, який в кінці отримує на горіхи. Але автори телешоу "Вагітна у 16" руйнують цю систему — в цій історії немає позитивних героїв. Автори розповідають нам про чоловіка, якому за тридцять. Він викладає програмування дівчатам і вважає себе філософом та дуже розвиненою особистістю. Сергій не дуже відповідальний — він кинув першу дружину з дитиною і зав’язав роман з підлітком. Він зневажає і принижує Людмилу і ставиться до неї, як до домашньої тварини, коли в них зав’язуються стосунки. 

"В селі, — виправдовується Сергій, — всі дівчата виглядають дорослішими".

"Вона скрізь ходить за мною, навіть у туалет. Мама в селі не навчила її хозяйственності, а прибирати та готувати – це жіночі обов’язки", – додає він. 

Сергій переконаний, що вона сама затягнула його у стосунки. Що секс з неповнолітньою – це нормальна плата за переїзд до його квартири. Що вона не так виховує дитину і не так прибирає вдома. Зі злості Сергій відправляє вагітну Люду назад у село, наче корову, яка не дає молоко. Але потім добродушно повертає додому. 

Сергій нам не подобається, адже він уособлює все те погане, що є у токсичних чоловіках: претензійність, безвідповідальність, навіювання гендерних стереотипів тощо. Їх треба пожаліти і подякувати за те, що вони ходять на роботу. Принаймні, телеканал СТБ транслює саме це. В кінці історії Сергій дарує своїй дівчині прикрасу, грає на гітарі та обіцяє менше критикувати.

Людмила: жертва, з якої роблять інтриганку 

За сценарієм Людмилі 15 років, коли проєкт починається. За словами героїні, більше. Вона полюбляє турецькі серіали, вчиться на вчительку малювання та мешкає у селі з батьком-алкоголіком та незрячою мачухою. 

"Я придумала як його прив’язати! Я завагітнію і Сергій назавжди буде мій! У Сергія у Білій церкві трикімнатна квартира, тому я переїхала ближче до нього", – такі репліки можна почути від Людмили, окреслюючи її як хитру і дорослу жінку. Таким чином глядача підштовхують до висновку, що винен у ситуації не тридцятирічний чоловік, а дівчинка-підліток. 

Навколо Людмили немає нікого, хто б їй пояснив, що стосунки з дорослим чоловіком — це не найкраща ідея. Немає соціального працівника, який міг би допомогти дівчинці, що зростає у складних життєвих обставинах. Немає мами, яка поїхала шукати кращої долі і телефонує тільки, щоб накричати на доньку. Людмила сама розпоряджається своїм життям — так, як вміє. 

Люда не вміє вести господарство, не може подбати про себе і про дитину також. Сергій обіцяє зробити з неї "людину", але дівчина хоче лише проживати своє дитинство — дивитися фільми на планшеті та чути слова підтримки. І хоча в кінці програми ведучі намагаються переконати Люду, що вона доросла і незалежна особистість і має знайти роботу і пізнати себе — цей меседж з’являється на екрані занадто пізно. 

Засудження, якого недостатньо

Однією з основних претензій до шоу є недостатнє засудження Сергія: він вступає у стосунки з неповнолітньою, робить з нею дитину і замість путівки за ґрати отримує консультацію психотерапевта та дві години ефірного часу. 

Проте засудження від журналістів тут достатньо. Те, як вони розповідають цю історію і які слова дають героям. Вони мотивують аудиторію до скандалу. Ми бачимо, як мати Люди погрожує накатати заяву на Сергія, Сергій звинувачує її у тому, що вона не навчила доньку варити борщ, і всі вони сходяться на тому, що проблема у Люді. Всі один одного засуджують, але ніхто не бере відповідальність за ситуацію. Але насправді відповідальність на всіх нас — суспільстві та державі, яка не в змозі покращити життя і захистити від помилок тисяч Люд у тисячах сіл по всій країні.

З іншого боку, засудження і не є основною метою телепрограми, адже самі ведучі програми говорять про неї наступне: "Ми допомагаємо людям, які опинилися у складних обставинах. Наша мета — врятувати сім’ю і ми робимо все, щоб у ваших стосунках зростав здоровий і щасливий хлопчик".

І дійсно, не засуджувати, а допомагати – це кредо соціальних працівників, священників і психотерапевтів. Особливо, коли йдеться про роботу з підлітками із девіантною поведінкою (такою, яка порушує соціальні та моральні норми). Людмила вочевидь зав’язує стосунки з дорослим чоловіком, бреше та хоче маніпуляціями й вагітністю привернути до себе увагу. У методичному посібнику по роботі з дітьми, схильними до девіантної поведінки, важливо з’ясувати її причини — яка травма спричинила такі дії і як допомогти пережити цю ситуацію з минулого. В такому випадку важлива соціальна адаптація підлітка та підтримка оточення. 

Проте, коли йдеться про дорослих з девіантною поведінкою — тут чітких відповідей немає, адже закон не порушено — вік згоди в Україні складає 16 років. 

Тому лишається тільки працювати з реальністю, а вона така, що двоє людей завели дитину. І цій дитині потрібні батьки, отже завдання — покращити життя цієї сім’ї тут і зараз. 

Ми все ще віримо в телешоу і вимагаємо від них справедливості, а отже, не готові сприйняти реальність, яка буває неприємною. Нам не байдуже і ми готові до активних дій — навіть у соцмережах. Проте ми схильні звинувачувати жертву — і як журналісти, і як прості коментатори під відео у YouTube. 

Корисні ресурси для підлітків та їхніх батьків про сексуальну освіту та ранню вагітність

    Реклама на dsnews.ua