• USD 27.8
  • EUR 33.6
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Вакцина CoviShield. Що за препарат везе Степанов з Індії і кого не варто ним вакцинувати

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов особисто проконтролював відправку в Україну індійської вакцини AstraZeneca під назвою CoviShield

Максим Степанов (зліва)
Максим Степанов (зліва)
Реклама на dsnews.ua

Зрив вакцинації

Поки у всьому світі вже зроблено більше 204 млн щеплень від коронавірусу, вакцинація в Україні так і не почалася. Міністерство охорони здоров'я кілька разів переносило старт вакцинації: спочатку він був запланований 15 лютого, пізніше з'явилася інформація про початок кампанії 16-17 лютого, а незабаром після цього точну дату і зовсім називати перестали, замінивши її на розпливчате формулювання "до кінця лютого". Причин для постійного перенесення було кілька, проте найважливішими МОЗ визнало технічні складності з логістикою і бюрократичні проблеми.

Згідно з Національним календарем вакцинації від коронавірусу першими щеплення повинні були отримати медики, які працюють з COVID-пацієнтами, а також військові, які несуть службу в ООС. Але ні обіцяна вакцина Pfizer, 117 тис. доз якої Україна повинна отримати за міжнародною програмою COVAX, ні препарат AstraZeneca від індійського виробника в країні так і не з'явилася. Після того, як про зрив вакцинації почали говорити ЗМІ, представники громадянського суспільства і опозиційних партій, а в "Слугах народу" навіть заїкнулися про можливу відставку керівництва МОЗ, Максим Степанов вирішив, що якщо гора не йде до Магомета, то Магомет просто зобов'язаний відправитися до гори — і полетів до Індії, щоб проконтролювати відправку вакцини.

Переговори велися з одним з найбільших виробників вакцин в світі — Serum Institute of India. "Пандемія буде світовою проблемою кількох наступних років. Розуміємо, що контрактувати додаткові обсяги необхідно вже зараз. Тому основне завдання — до вже законтрактованих 12 млн доз досягти прямих домовленостей на поставку додаткових обсягів вакцин Oxford/AstraZeneca і NovaVax в 2021-2022 році безпосередньо з виробником ", — прокоментував Степанов плани МОЗ на майбутнє.

Візит дав свої плоди — 21 лютого першу партію вакцин AstraZeneca (CoviShield) в 500 тис. доз відправили з заводу-виробника в індійському місті Пуне в Мумбаї, звідки вантаж відправиться в Україну, зробивши зупинку в Стамбулі. У МОЗ запевнили, що під час транспортування будуть дотримані всі температурні вимоги, які необхідні для збереження якості вакцин.

Що відомо про вакцину AstraZeneca (CoviShield)

Вакцина AstraZeneca — це спільна розробка вчених Оксфордського університету і компанії AstraZenecа (Британія, Швеція). Вона є однією з найбільш затребуваних вакцин в світі, що продиктовано її низькою ціною і невибагливостю в зберіганні і транспортуванні (купити препарат можна за $ 3-5, а для безпечного зберігання підходять стандартні холодильники, які підтримують температуру від 2° до 8° С). У червні 2020 року AstraZeneca уклала ліцензійну угоду з Serum Institute of India на поставку мільярда доз для країн з низьким і середнім рівнем доходу. Саме у цього виробника і закуповує вакцину Україна.

Реклама на dsnews.ua

У соцмережах і анонімних Telegram-каналах вже почали з'являтися панічні повідомлення про те, що вакцина "не така", що вона небезпечна і взагалі — індійська. Однак Індія дійсно є одним з найбільших виробників вакцин в світі, сьогодні вона поставляє свою продукцію в більш ніж 140 країн світу. Та й для України індійські вакцини далеко не рідкість, наша країна закуповує у Індії препарати від коклюшу, дифтерії та правця.

Препарат AstraZenecа випускається в Індії під назвою CoviShield, він пройшов кваліфікацію ВООЗ і був рекомендований до екстреного використання. Вакцина була виготовлена на основі ослабленої версії аденовірусу шимпанзе. Вчені модифікували вірус, в результаті чого він став більш схожим за своєю структурою на коронавірус, але не міг викликати саму хворобу. Після того як вакцину вводять пацієнту, організм починає виробляти антитіла і в результаті може чинити опір коронавірусній хворобі.

Для того щоб дія препарату було ефективною, щеплення роблять двічі з інтервалом 4-12 тижнів. Ефективність вакцини оцінюють досить високо: при введенні в першій фазі вакцинації половини дози, а в другій фазі — повної дози, ефективність досягає 90%.

Крім того, існують непідтверджені дані про те, що якщо збільшити проміжок між введенням першої і другої дози вакцини, то загальна ефективність помітно підвищиться. Вже після отримання першої дози показники ефективності досягають 70%.

29 січня Європейське агентство лікарських засобів (EMA) дозволило використання вакцини від AstraZeneca на основі даних досліджень третьої фази в Бразилії та Великобританії. Також вакцини від AstraZeneca були схвалені і Всесвітньою організацією охорони здоров'я, CoviShield був рекомендований для активної імунізації осіб 18 років і старше. Відзначимо, через пандемію дозволи на використання всіх вакцин від коронавірусу видають в екстреному порядку. В Індії випробування CoviShield ще тривають.

Що не так з вакциною AstraZeneca (CoviShield)

В ході дослідження вакцини у деяких вчених з'явилися сумніви в ефективності вакцини AstraZeneca (CoviShield) для пацієнтів старших за 65 років. У німецьких ЗМІ з'явилася інформація про те, що ефективність препарату серед літніх людей досягає всього 8%. Через це низка європейських країн не рекомендували використовувати препарат для вакцинації людей, старших за 65 років. З такою заявою виступили Греція, Франція, Німеччина, Бельгія, Данія, Швеція, Нідерланди і Норвегія. Вакцину Astra Zeneca в цих країнах будуть використовувати для щеплень молодим людям, а групі 65+ будуть вводити препарати від Pfizer-BioNTech і Moderna.

"Це (рекомендація не використовувати препарат AstraZeneca для вакцинації людей старше 65 років, -" ДС ") пов'язано не з тим, що вакцина неефективна для літніх людей, а з тим, що зараз недостатньо даних", — пояснила Камілла Столтенберг, керівник норвезького Інституту громадського здоров'я.

У компанії AstraZeneca інформацію про низьку ефективність препарату заперечують, проте визнають, що через поспішність досліджень в клінічних випробуваннях брала участь невелика кількість людей похилого віку. Тому ефективність препарату для цієї групи населення ще належить вивчити більш детально.

Побічні ефекти вакцини AstraZeneca (CoviShield)

У вакцини AstraZeneca (CoviShield) є і свої побічні ефекти. Лікарі попереджають, що після введення препарату у пацієнтів можуть виявлятися біль, почервоніння шкіри, легкий свербіж, набряк місця уколу, невеликі синці в місці ін'єкції. Також пацієнти можуть відчути втому, озноб, головний біль, нудоту, біль в суглобах або м'язах. Також вакцина може викликати утруднення дихання.

Серед менш поширених побічних ефектів також називають блювоту і діарею, зниження апетиту, запаморочення, пітливість, болі в животі і висип.

Також варто враховувати протипоказання до вакцинації препаратом AstraZeneca (CoviShield). Вам не варто робити щеплення, якщо ви алергік і у вас був анафілактичний шок, якщо в день щеплення у вас піднялася температура і почався жар, якщо у вас порушена згортання крові або ви приймаєте антикоагулянти. Крім того, не можна робити щеплення вагітним або жінкам, які планують завагітніти, молодим матерям, які годують груддю. Також не можна вводити вакцину AstraZeneca людям, які вже отримали препарат від коронавирусу від іншого виробника.

    Реклама на dsnews.ua