• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Вакцинний апартеїд. У чому мінус паспортів вакцинації

Паспорти вакцинації, по суті, можуть зробити окремі соціальні групи громадянами другого сорту

Поки вакцину не отримають усі, єдиний гарантований наслідок введення паспортів вакцинації — це нерівність і поділ
Поки вакцину не отримають усі, єдиний гарантований наслідок введення паспортів вакцинації — це нерівність і поділ / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Журналістка The Atlantic Ясмін Серхан у своїй статті пише про те, що без вакцинації всіх без винятку громадян паспорти вакцинації швидше зашкодять, ніж допоможуть побороти пандемію.

Нехай практично весь світ все ще страждає від наслідків пандемії, для Аєлет Барам-Цабарі життя здебільшого повернулася в нормальне русло. Через кілька тижнів після того, як в Ізраїлі була введена система "зелених перепусток", вона знову ходить на роботу, в кіно і навіть планує сімейний відпочинок.

"Це чудово, — сказала вона мені зі свого будинку в Тель-Авіві. — Ти знову можеш дихати на повні груди".

Рік тому Ізраїль запровадив свій перший з трьох локдаунів. А в грудні там стартувала кампанія з масової вакцинації, що викликає заздрість у всього світу. І ось уже понад місяць більшість ізраїльтян можуть відвідувати ресторани, тренажерні зали, готелі та інші громадські місця, просто пред'явивши свою "зелену перепустку" з QR-кодом, який підтверджує те, що вони вакциновані або одужали. Хоча система і не позбавлена недоліків (висловлювалися побоювання з приводу підроблених перепусток), багато країн, проте, вважають її способом, який дозволить швидко повернутися до нормального життя.

Але такий захід обходиться досить дорого, оскільки розділяє суспільство на тих, хто вакцинований, і тих, чия свобода обмежена. Створюється враження, що вакцинація де-факто обов'язкова і що тих, хто відмовляться від вакцини, чекає соціальна ізоляція. Такий поділ, як попереджають експерти з питань охорони здоров'я, може погіршити нерівність і відлякати людей, які не наважуються вакцинуватися, саме в той момент, коли урядам, навпаки, необхідно зміцнити довіру. Можливо, найбільш тривожною обставиною є те, що такий підхід суперечить посилу про консолідоване протистояння пандемії, оскільки створюється система, де добре тим, хто відкритий для вакцинації, за рахунок тих, у кого з цим проблеми.

З усіх країн, що розглядають варіант зі створенням внутрішньої системи паспортів вакцинації, Великобританія, здається, є найбільш розсудливою. Як і в Ізраїлі, в Британії неймовірно швидко проводиться вакцинація. Майже половина населення отримала хоча б одну дозу. Рівень госпіталізації і смертності в країні неухильно знижується. І коли більша частина Європи повертається до режиму ізоляції, Британія поступово знімає обмеження, а вже наступного місяця ресторани, ймовірно, зможуть приймати клієнтів у закритих приміщеннях.

Під час свого звернення в понеділок, 5 квітня, прем'єр-міністр Борис Джонсон підтвердив: уряд розглядає варіант з впровадженням "ковід-сертифікатів", які будуть видавати після вакцинації, негативного тесту на Covid-19 або наявності антитіл. Дані сертифікати насамперед вводяться для участі в масових заходах (фестивалі, відвідування стадіонів і нічних клубів), але, як сказав Джонсон, вони не потрібні будуть для відвідування супермаркету або поїздок у громадському транспорті.

Реклама на dsnews.ua

Привабливість такої системи зрозуміла. Для країн, які вже вакцинували більшу частину свого населення, внутрішні паспорти є найшвидшим і безпечним способом відновити економіку і привести життя людей в норму. Доказ отримання вакцини здається невеликою платою за свободу. Багато країн, до слова, давно вимагають надати довідки про вакцинацію від конкретних хвороб як умову для в'їзду. Та й кому було б некомфортно їхати кудись, знаючи, що оточуючі не є переносниками хвороб?

Існує розрахунок і на те, що обмеження доступу до таких місць, як паби і ресторани, може переконати тих, хто не наважується вакцинуватися, все-таки зробити щеплення. В Ізраїлі відсутність "зеленої перепустки" вас повністю не виключає з життя: ви все одно зможете пообідати, наприклад, в ресторані, але на відкритому повітрі. "Просто це не так зручно, — пояснила Барам-Цабарі. — Склалася ситуація, коли правильний вибір — це легкий вибір".

Нехай ізраїльська система "зелених перепусток" вважається мотивацією для отримання вакцини, все-таки це не ключова її мета. "Причина, з якої ці правила були введені, полягає не в тому, щоб спонукати людей вакцинуватися, — пояснює глава національної експертної групи по боротьбі з коронавірусом Ран Балісер. — Вони вводяться для того, щоб вакциновані люди могли піти і спокійно повечеряти, насолодитися культурними заходами і не піддаватися ризику".

Однак проблема в тому, що наміри і ставлення до них не завжди збігаються. Пандемія і без того дуже вплинула на людей за ознакою раси, статі та соціально-економічного статусу. Вакцину непропорційно частіше отримують білі британці і жителі багатьох районів. Після повернення окремих груп до нормальної соціальної активності завдяки вакцині, природному імунітету або негативному результату тесту на Covid-19 ця нерівність може ще більше посилитися. І хоча Лондон просуває тести як спосіб захисту для людей, які не вакциновані, вони не так широко доступні в Великобританії. Доти, доки ситуація не зміниться, "ті люди, які піддаються найбільшому ризику, будуть також і тими, кому буде складно здати тест", — сказала доцент кафедри політики глобальної охорони здоров'я Лондонської школи економіки Клер Уенам, говорячи про проблеми, з якими сьогодні стикаються ті, хто не має можливості здати тест: через його вартість, відсутність вільного часу і проблеми з транспортом.

Згідно з нещодавно проведеним опитуванням більшість британців підтримують паспорти вакцинації. Однак молоді люди, етнічні меншини і жителі бідних районів — ті категорії населення, які демонструють найнижчий рівень довіри до вакцини по країні, не поділяють цього ентузіазму.

Незважаючи на те що британський уряд активно працював над тим, щоб знизити страх людей перед вакциною, в тому числі за допомогою цільових кампаній розсилки повідомлень і мобільних центрів вакцинації, ці заходи будуть малоефективні, якщо ті ж соціальні групи, які чекають гарантій від уряду, ставлять перед фактом, що повернутися до нормального життя вони зможуть, лише вакцинувавшись. Такий підхід може не тільки посилити недовіру, а й зміцнити на думці антиваксів, які всіма силами прагнуть поставити під сумнів вакцини і медустанови, що їх просувають.

"Якщо у вас спостерігається вакцинна нерівність за етнічною ознакою, за расовою, а також з соціальної депривації і ви додаєте сюди ще й паспорти вакцинації, то у вас починається вакцинний апартеїд, — зазначає Стівен Райхер, член групи вчених-біхевіористів, які консультують комітет британського уряду щодо реагування на пандемію. — Якщо ви хочете, щоб люди вакцинувалися, головне тут — це залучити їх. І в той момент, коли ви хочете цього домогтися, найгірше, що ви можете зробити, — це [впровадити] міру, яка може відштовхнути ці групи і призвести до того, що вони, найімовірніше, не погодяться вакцинуватися".

З паспортами вакцинації або без них, але Британія вже близька до повернення до нормального життя. Наступного тижня людям дозволять відвідувати тренажерні зали, магазини товарів не першої необхідності, а також паби. Якщо рівень передачі хвороби залишиться низьким, а вакцинація буде просуватися за планом, не за горами буде скасування інших обмежень.

Так, паспорти вакцинації можуть прискорити повернення до нормального життя, але вони також майже напевно можуть залишити на узбіччі іншу частину країни. Доти, доки вакцину не отримають усі і поки не буде вирішена проблема тих, хто сумнівається, єдиний гарантований наслідок введення паспортів вакцинації — це нерівність і поділ.

    Реклама на dsnews.ua