• USD 29.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.7
Спецпроєкти

Варфоломій нагадав, що Київську метрополію віддали Москві під тиском

Лист про передачу Київської митрополії під владу Московського патріархату за правління Константинопольського патріарха Діонісія IV в останній чверті XVII століття було написано під тиском

Вселенський патріарх Варфоломій
Вселенський патріарх Варфоломій / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Про це патріарх Константинопольський Варфоломій розповів в інтерв'ю кіпрській газеті Politis, яке було опубліковано 24 жовтня, передає "ДС".

"Різка реакція Московського Патріархату викликана тим, що через століття Константинопольська мати-церква відновлює справедливість у Києві", — зазначив Варфоломій в бесіді з виданням, приуроченій до 30-річчя його перебування на патріаршому престолі.

Патріарх вважає, що передача Київської митрополії під владу Московського патріархату при правлінні Константинопольського патріарха Діонісія IV в останній чверті XVII століття була здійснена під тиском.

"Мого попередника Діонісія IV змусили підписати цей лист про передачу", — вказав патріарх.

Довідка. Передача Київської митрополії Вселенського патріархату Московським патріархатом — історична подія, тривалий процес російсько-української церковної війни, яка почалася в 1685 році рукоположенням митрополита Київського Гедеона Московським патріархом Іоакимом в Московії і завершився в 1722 році, коли Петро I обрав Варлаама (Вонятовіча) в сані архієпископа, а не митрополита. З цього часу Київська митрополія фактично перетворюється в одну з рядових єпархій Церкви Росії. Основною причиною передачі став акт Вселенського патріархату Константинополя1686 року, який давав право висвячувати Київського митрополита Московському Патріархові. Київський митрополит мав згадувати Вселенського патріарха Константинополя найпершим і цим підтверджувати владу Вселенського патріархату Константинополя над Київською митрополією. Акт був виданий Вселенським патріархом Діонісієм IV (який пізніше отримав анафему) і Священним Синодом Вселенського патріархату, під тиском складних історичних обставин. Церковно-історична і канонічна оцінка цієї події дуже відрізняється у російській та Константинопольській православних церквах.

Російська православна церква стверджує, що це була передача Київської митрополії, а офіційна позиція Константинопольської православної церкви говорить, що був лише "Акт", в якому давали право висвячувати Київського митрополита Московському Патріарху і духовно опікуватися митрополією, при тому ж митрополія залишалася в складі Вселенського патріархату Константинополя. Митрополит Київський повинен був першим згадувати Вселенського патріарха, а потім Московського.

Відповідно до Акту обрання Київського митрополита повинно відбуватися єпископами, кліриками і знаттю Київської митрополії з дозволу і за наказом українського гетьмана; Київський митрополит повинен був зберігати всі привілеї митрополита Київського. Московському патріарху тільки було дозволено, в суворо визначених особливих випадках, висвячувати Митрополита Київського. В акті 1686 року саме це Московське духовенство і просило: "просять з великим благоговінням, і з великим проханням, дати дозвіл Блаженнішому Патріархові Московії висвячувати Київського митрополита, коли буде позбавлена істинного архієрея ця митрополія".

Жодна з цих умов Акту не була дотримана Московським патріархатом: вибори митрополита перейшли в руки Московського Синоду, поминання Вселенського патріарха Константинополя в числі перших припинилися, і привілеї Київського митрополита були скасовані, а в 1722 році навіть сама митрополія перестала існувати як церковна одиниця.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua