• USD 27.1
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Вчені назвали демографічні втрати України від Голодомору

Голодомор 1932-33 рр., голоди 1921-1922 і 1946-1947 рр.. завдали Україні непоправних демографічних втрат

Реклама на dsnews.ua

Про це розповіли вчені Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України, передає "ДС" з посиланням на "Укрінформ".

В Інституті зазначили, що загальні демографічні втрати складаються із втрат через надсмертність (різниця між загальною кількістю смертей під час голоду та їхньою очікуваною кількістю, яка могла бути за відсутності голоду) та втрат ненародженими (дефіцит народжень).

Доктор економічних наук, головна наукова співробітниця інституту Наталія Левчук пояснила, що за оцінкою вчених, демографічні втрати внаслідок Голодомору у 1932—1934 роках. становлять в Україні через надсмертність 3,9 мільйона, а дефіцит народжень – близько 600 тисяч.

Як зазначила директор Інституту демографії Елла Лібанова, Інститут у співпраці з американськими дослідниками тривалий час проводить системні дослідження щодо відновлення повної та достовірної картини демографічної динаміки України у 1920—1930-х роках. Для розрахунку втрат використав метод демографічної реконструкції.

За словами Лібанової, Україна є однією з небагатьох країн Європи, про яку відома чисельність та склад населення з 1897 року.

"Ми вважаємо, що втрати від Голодомору — це не тільки ті, хто загинув через голод, хто вмер через недоїдання. Це і ті люди, які були страчені у спробах вирватися з того голодоморного гетто, яке було створено в сільській місцевості Україні. Це ті, хто не народився через те, що або жінки не могли виносити це дитя, або це ті, від народження кого просто відмовилася родина, розуміючи, що вони не зможуть зберегти цих дітей", — підкреслила вона.

За її словами, Голодомор розпочався наприкінці 1932-го, тому його наслідки населення відчувало ще 1934 року.

"Хтось не народився, хтось народився дуже слабким, хтось просто через шкоду здоров'я (зазнану) в 1933-му році помер у 1934-му році. Ми все ж таки вважаємо, що це є жертви Голодомору", — заявила вона.

У результаті 1932—1934 гг. від голоду померло 13% від загальної чисельності населення України, зазначають в інституті.

У той же час, заступник директора Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАНУ Олександр Гладун висловив думку, що зараз є тенденція щодо перебільшення втрат від Голодомору.

Редактор: Марія Чиренко
    Реклама на dsnews.ua