• USD 27
  • EUR 30.3
  • GBP 36
Спецпроєкти

Вікінги в сонячну бурю. Коли саме скандинави оселилися в Америці

Скандинави прибули до Північної Америки за 471 р. до першої подорожі Христофора Колумба

Скандинави прибули до Північної Америки за 471 р. до першої подорожі Христофора Колумба
Скандинави прибули до Північної Америки за 471 р. до першої подорожі Христофора Колумба / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Журналіст Reuters Уїлл Данхем пише про нове дослідження вчених, які за допомогою нового методу визначили точну дату заснування відомого поселення вікінгів на канадському острові.

Задовго до того, як Колумб перетнув Атлантику, біля торф'яного болота і струмка на півночі канадського острова Ньюфаундленд уже стояли вісім дерев'яних будівель, покритих дерном. Це свідчення того, що вікінги першими досягли Нового Світу.

Але коли саме вікінги прибули і заснували поселення Л'Анс-о-Медоуз, до цього часу було невідомо.

За допомогою нового методу датування, у якому як орієнтир використовувалася сонячна буря, стало відомо, що поселення було засноване у 1021 р. н. е., тобто рівно тисячу років тому і за 471 рік до першої подорожі Колумба. Метод застосували до трьох шматків деревини, які були зрубані для спорудження будівлі, і всі вони вказали на один і той самий рік.

Експедиція вікінгів являє собою безліч віх для історії людства. Поселення — це найраніше з відомих свідоцтв трансатлантичної подорожі. Воно також стало місцем остаточного розселення людей по всій земній кулі, які тисячі років тому перейшли в Північну Америку по сухопутному містку, який колись з'єднував Сибір і Аляску.

"Честь і хвала цим жителям Північної Європи за те, що вони були першими людьми, які перетнули Атлантику", — говорить Майкл Ді з Університету Гронінгена в Нідерландах.

Вікінги подорожували по всій Європі, часом колонізуючи, а іноді торгуючи або роблячи набіги. Вони володіли винятковими навичками побудови кораблів і мореплавання і заснували поселення в Ісландії і Гренландії.

Реклама на dsnews.ua

"На мою думку, було б резонно вважати це подорожжю заради нових відкриттів і джерел сировини, — сказав Ді. — Багато археологів вважають, що основною мотивацією для пошуку нових земель був пошук, зокрема, нових джерел деревини. Прийнято вважати, що вони покинули Гренландію, де деревина, придатна для будівництва, зустрічається вкрай рідко".

Епоху вікінгів зазвичай визначають періодом з 793 по 1066 р. н. е., а це занадто великий проміжок часу для визначення точного часу перетину Атлантики. І звичайне радіовуглецеве датування — визначення віку органічних матеріалів шляхом вимірювання вмісту в них певного радіоактивного ізотопу вуглецю — виявилося занадто неточним, щоб датувати заснування Л'Анс-о-Медоуза, виявленого в 1960 р. Правда, всі схилялися до думки, що все ж це було XI століття.

Новий метод датування заснований на тому факті, що сонячні бурі створюють характерний радіовуглецевий слід у річних кільцях дерев. Ученим було відомо, що в 992 р. н. е. була сильна сонячна буря — викид високоенергетичних космічних променів від Сонця.

За словами Марго Куйтемс, археолога з Університету Гронінгена, у всіх трьох досліджених шматках дерева з трьох різних дерев утворилося 29 річних кілець після того, яке несло в собі свідоцтво сонячної бурі, тобто дерево було зрубане у 1021 р.

І не місцеві корінні жителі, говорить Ді, спиляли дерева, оскільки у них не було металевих пилок, якими користувалися ті, хто зрубав дерева.

Поки що не зрозуміло, скільки часу було заселене Л'Анс-о-Медоуз, але жити там вікінги могли десять років або менше. І, ймовірно, передбачає Ді, за весь час жили там близько 100 норвежців. Їх будівлі схожі на скандинавські споруди в Гренландії та Ісландії.

У ісландських сагах є опис життя вікінгів в Америці. Записані століття по тому, вони оповідають про вождя на ім'я Лейф Еріксон і про поселення під назвою Вінланд, а також про мирні і ні контакти з місцевими племенами, включаючи захоплення їх у рабство.

"Дата 1021 рік приблизно відповідає описам в сагах, але виникає питання, наскільки правдиві інші пригоди вікінгів з саги", — говорить Ді.

    Реклама на dsnews.ua