• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Водохреще - традиції святкування і народні прикмети

Реклама на dsnews.ua

Сьогодні, 19 січня, християни святкують одне з найважливіших церковних свят — Хрещення Господнє. Віряни згадують подію, описану в Біблії, коли Ісус Христос був хрещений у водах річки Йордан

Під час цього обряду відкрились небеса, і Святий Дух у вигляді голуба зійшов на Сина Божого, а з неба почувся голос: "Цей є Син Мій, в якому Моє благовоління", пише "ДС".

Ця подія стала підтвердженням того, що Ісус дійсно є спасителем, якого всі чекали.

Раніше вірили, що опівночі перед Водохрещам вода в ріках та озерах стає особливою і має цілющі здібності. Віряни зберігали цю воду за образами на випадок поранення або тяжкої хвороби. Ще за тиждень перед Водохрещам колись парубоча громада, а пізніше окремі господарі прорубували на річці ополонку, випилювали з льоду великий хрест, ставили його над ополонкою. Біля хреста будували — теж з льоду — престол.

Вранці у церкві відбувається Богослужіння. Потім народ іде процесією на річку до хреста. Кожен несе з собою пляшку або глечик на воду. Після недовгої відправи священник занурює в ополонку хрест. Коли вже воду освячено, люди підходять до ополонки і набирають у свій посуд води.

Потім в ополонці можна купатися, "змиваючи гріхи" і заряджаючись здоровʼям на рік. Раніше в ополонку стрибали в першу чергу ті, хто брав участь у святочних ворожіннях і вбирався в маскарадні костюми — адже все це, з точки зору християнства, гріх.

У народі вважалося, що в ополонку ("йордан") пірнає і йде назавжди вся нечисть, яка вільно розгулює по землі всі Святки.

Народні прикмети 19 січня:

Сни в Водохресну ніч вважалися віщими.

Великий сніг у цей день віщує хороший врожай. Ясний день, навпаки, обіцяв неврожайний рік і посушливе літо.

Людину, яка охрестилася на Водохреще, супроводжуватиме щастя все життя.

Добрий знак – якщо у цей день обговорюють майбутнє весілля. Взагалі будь-яка домовленість, що закінчується рукостисканням, у цей день обіцяє удачу і підтримку добрих сил.

Якщо цього дня ясна й холодна погода — на посушливе літо, похмура й сніжна — на рясний урожай.

Якщо в цей день зоряна ніч — вродять горіхи і ягоди.

Йде лапатий сніг — на врожай.

Як повідомила ДСНС, 19 січня на водоймах по всій Україні чергуватимуть майже дві тисячі рятувальників та 375 одиниць техніки.

    Реклама на dsnews.ua