• USD 27
  • EUR 31.8
  • GBP 37.2
Спецпроєкти

Вперед, до зірок! Навіщо насправді Тома Круза відправляють знімати кіно в космос

Чутки про те, що Том Круз полетить в космос, щоб знімати там кіно, підтвердили в NASA
Реклама на dsnews.ua

Передбачається, що він стане першим актором на Міжнародній космічній станції. Проект підтримують NASA і компанія Ілона Маска SpaceX.

Фільм Круза стане першим художнім фільмом, який буде знятий в космосі. Жанр фільму - боюся, що не зумію вас здивувати - пригодницький бойовик.

Новина одночасно грандіозна - ви тільки уявіть, скільки буде коштувати одна тільки поїздка на натурні зйомки - і в той же час курйозна. Від неї віє не стільки досягненнями науки і техніки, скільки погано прихованим відчаєм. Як казала героїня одного голлівудського фільму - молода світська левиця, "якщо б ти тільки знала, скільки сил треба прикласти, щоб про тебе згадали на сімнадцятій сторінці "Нью-Йорк Таймс!" А скільки сил і грошей треба витратити, щоб здивувати публіку Томом Крузом у черговим космічному бойовику?

Нотка відчаю прозирає і в твіті голови космічного агентства Джима Бриденстайна, яким він підтверджує чутки про Крузе в космосі: "Потрібно, щоб популярні медіа надихнули нове покоління інженерів і вчених на втілення в життя амбіційних планів NASA".

Плани є, і вони, дійсно, амбітні - наприклад, програма "Артеміда" з повернення американців на Місяць. Але це тільки блискуча верхівка айсберга - NASA переживає не кращі часи. Його витісняють приватні ініціативи, агентство залежно і від них, і навіть від колишніх суперників - радянські ще "Союзи", Boeing і SpaceX оскаржують один у одного майбутню доставку вантажів і людей на МКС, Маск облюбував Марс, Безос подумує про освоєння Місяця, Бренсон ось-ось готовий продавати квитки на космічні круїзи.

Це не кажучи про китай, який днями провів третій успішний запуск ракети-носія Chang Zheng 5, здатної виводити на орбіту великі вантажі і пілотовані кораблі. Плани Китаю не менш амбітні - власна космічна станція, власні місії до Місяця і Марса. Перші запуски автоматичних апаратів до Місяця і Марса передбачається провести вже в цьому році.

Космічна гонка не закінчилась з розпадом СРСР. Вона триває, в неї вступають нові гравці. NASA - переможця попереднього етапу гонки - доведеться постаратися, щоб зберегти жовту майку лідера.

Реклама на dsnews.ua

Але можливостей для цього все менше.

Проблема багатогранна, але її основний корінь - у настроях публіки. З-за чого і піднімається то і справа представниками агентства тема популяризації космосу в медіа. Платники податків, які охоче підтримували програму "зоряних війн" проти СРСР, тепер нарікають на захмарні (в обох сенсах) витрати. Не тільки на космічне агентство - взагалі витрати на науку здаються надмірними. Але космос особливо страждає - він ненажера.

Ідеологія не приходить на допомогу, як було у випадку з СРСР, коли США протистояли імперії зла на суші, на морі, в ефірі і вище хмар. Китай, звичайно, теж комуністичний і тоталітарний, але це зовсім інша справа. Можна сперечатися, чи здатний Китай насправді реалізувати свої амбітні космічні проекти, але важко припустити, що США зможе розчавити космічної гонкою економіку Китаю так як це було зроблено з економікою СРСР. Та й публіка зовсім не зацікавлена у знищенні китайської економіки. Хто ж тоді буде поставляти на ринок дешеві товари?

Ні, Тому Крузу доведеться важче, ніж його колег-попередників, які боролися з антигероями з червоними зірками на шапках-вушанках. Йому доведеться рятувати світ від китайської загрози (це неполіткоректно, для початку). І NASA теж нелегко - їм доводиться придумувати, як переконати людей у тому, що космос коштує великих витрат. Але, що навіть важче, їм доводиться полювати за головами, які все рідше і все менш охоче піднімаються вгору, до зірок. NASA все частіше скаржиться на брак молодої зміни науковців та інженерів, здатних підхопити естафету підкорення космосу.

Підвищенню престижу космічних досліджень - та й узагалі науки - ніщо не сприяє в нинішньому благополучному суспільстві споживання. Ні система освіти, яка програла свою гонку інформаційної революції. Ні демографічні обставини, які не сприяють юних поривів. Та й довгі роки споживчого благополуччя не розташовують до великих авантюр - таким як польоти на Марс або освоєння Місяця. Молоді люди все частіше присвячують життя пошуку себе - і рідко хто здогадується зазирнути у цих пошуках вище стратосфери. Ще рідше цей хтось готовий напружуватися, глибоко вивчаючи математику і фізику. Науково-технічні революції на Заході закінчилася. Або навіть, як це часто буває, змінилася реакцією.

Це добре видно на прикладі президента, якого обрали американці (і не вони одні) з породи клоунів-обскурантистов, підозрюють, що фундаментальна наука - це форма обдурювання. Дуже дорога до того ж. Звичайно, космос - це круто, навіть Трамп це розуміє. Він благословив створення космічних військ. Але і тут не обійшлося без шоу: емблема для нового роду військ - не надто вдала репліка емблеми Космічного флоту Федерації планет з культового серіалу Star Trek.

У NASA розуміють, що треба щось робити, щоб повернути космосу колишню популярність. Але закликати в союзники Голлівуд - жест одночасно передбачуваний і безглуздий. Голлівуд і NASA - представники однієї епохи. Навіть символ цієї епохи - кожен по-своєму. Але ця епоха неухильно котиться до заходу.

Том Круз не допоможе NASA ні на Землі, ні в космосі хоча б тому, що він сам - вчорашній герой. Не тільки з-за того, що типовий білий, чоловік, англо-сакс. У Голлівуду, не менше, ніж у NASA, відчувається брак свіжості - нових ідей, молодої крові, зміни, здатної підхопити естафету підкорення душ. Голлівуд, як і NASA, відчуває, що випадає з тренда і лопається від натуги, красуючись перед глядачем бюджетами фільму, масштабами і якістю спецефектів, кількістю запрошених зірок. Ідеали Голлівуду приблизно такі ж поношені, як і його великі зірки, які грають у свої 50+ тридцятирічних.

Але там цього не можуть то зрозуміти, чи прийняти. "Том Круз у пригодницькому бойовику" віддає нафталіном, де б цей бойовик ні зняли на МКС, на Альфі Центавра, на Багамах або на Червоній площі в Москві. Покоління томів крузо - старе не за віком, а за поглядами на світ - зовсім не збирається йти убік, щоб пропустити на червону доріжку молоду зміну. А молода зміна, у свою чергу, не надто поспішає оскаржувати цю доріжку - їй нецікаві пилові килими.

Голлівуд і NASA потрібні один одному однаково сильно, тому що однаково відчувають, як інтерес публіки до них падає. І якщо Голлівуд не шкода - по-перше, викрутиться, не вперше, по-друге, навіть якщо не викрутиться, святе місце фабрики мрій порожньо не буде. "Нетфликс", НВО, Hulu, Disney+ не залишать нас наодинці з нудьгою і суворими буднями.

А ось у NASA проблеми не кіношні. У нього є всі шанси програти черговий етап своєї перегонів.

    Реклама на dsnews.ua