• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Майстер-клас від Тіхановської. Коли Юлію Навальну висунуть на Нобелівську премію

Юлія Навальна — це куди гірше для нинішньої команди в Кремлі, ніж навіть її чоловік. З нею взагалі нічого не можна зробити

Юлія і Олексій Навальний
Юлія і Олексій Навальний / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Посадка Навального на реальний термін не мала альтернатив в рамках російських законів. Кремль крок за кроком загоняли в кут, не залишивши йому іншого виходу.

Як Путіна нагодували чижиком

Тим часом садити Навального в Кремлі дуже не хотіли. Спочатку намагалися обмежитися короткостроковими арештами. Потім послідовно вліпили йому два поспіль (два, Карл, поспіль!) умовних вирока — історія, неможлива, яка не має прецедентів і, до речі, абсолютно незаконна. Потім створили ситуацію, в якій він вже точно мав відбути за кордон. Але Навальний все одно від Кремля не відставав.

В результаті ситуація вийшла на розвилку: потрібно було або визнати особливий статус Навального, який стоїть над російськими законами, його сакральність, щонайменше рівну сакральності друзів Путіна, якщо не перевершує її, або посадити Навального вже всерйоз — і надовго. До слова, два роки вісім місяців — це не те щоб дуже надовго. За батон, вкрадений в супермаркеті, в Росії запросто можна отримати більше, і жодна правозахисна... гм, особа, нічого з цього приводу не вякне. А вже за коробок з травою дадуть свідомо більше — і все згідно кивнуть, мовляв, так йому, негідникові, і треба. З урахуванням же шереху, який Навальний навів в Росії і в світі, і розмірів збитку для репутації, який з його допомогою було завдано Кремлю, "два і вісім" — це не термін і навіть не "життєвий урок", і не "пальцем погрозили ", а так, всього лише невдоволено повели бровою. Ну, справді, адже він дістав уже всіх. Скільки можна? У російських імператорів завжди були резиденції в південних губерніях. Їх завжди ретельно охороняли, а підрядники завжди безбожно крали при їх будівництві і норовили все зробити тяп-ляп. Жити в цих величезних спорудах було завжди дуже незручно, оскільки навіть похід по нужді вимагав виклику охорони, кортежу з мигалками і перекриття руху в декількох кілометрах коридорів, більше схожих на проспекти. Але так вже покладено в Росії. Не можна без цієї величі — народ такої скромності не зрозуміє. І ось питається, ну чого ти причепився до цього палацу, як банний лист?

Зрозуміло, Навальний мало що вирішував в цій грі. Його просто використали як наживку. Їм грали і його вели. Яке це — бути наживкою в капкані, поставленому на кремлівського ведмедя, — питання окреме. Але, звичайно, правильна ідеологічна обробка при грамотному індивідуальному підході здатна творити чудеса, і наживка може проявляти навіть деякі ознаки ентузіазму.

В результаті Путіна загнали в сюжет відомої казки: "Ось так скотина! Добрі люди кровопролиття від нього чекали, а він чижика з'їв!". Причому, якщо в минулі рази, скажімо, після посадки виловлених "пусек" з Pussy Riot, Путін міг хоч якось дистанціюватися від ганебного заняття — поїдання дрібних і нерозумних тварюк, зваливши все на ідіотизм системи, то у випадку з Навальним такого шансу йому не залишили. Тому що тут уже логіка подій проста і зрозуміла будь-якому споживачеві контенту: якщо палац його, то, значить, він і з'їв. Не Донбас приєднав, слідом за Кримом, і не оголосив ядерну війну за право Росії приєднати до себе, слідом за Донбасом, ще й Царство Небесне, а посадив правдоруба-юродивого. Хоча, якщо розібратися, посадив не зі зла, а просто бачачи впертість того, кого він не називає по імені, плюнув, та й пустив все на самоплив. Адже Путін, словами Щедріна, "власне кажучи, не злий, а так, скотина".

Чому посміхалася Юлія Навального

Реклама на dsnews.ua

Якщо подивитися відео з залу суду, то самою задоволеною людиною виглядала, безперечно, вона. Навіть маска не могла приховати задоволеної посмішки жінки посадженого. Складалося враження, що Навальний виправданий, а Путіна прямо в залі суду взято під варту. Який, проте... хм, пасаж!

Втім, Юлії було чого посміхатися. Вона отримала, нарешті, свій зоряний квиток: шанс на представницьку кар'єру за межами Росії, за зразком Світлани Тіхановском.

Сценарій явно буде тим же. Жінка, та ще з дітьми, залишившись одна і побоюючись розправи, покине країну і почне боротися за її, країни, свободу в ім'я порятунку чоловіка. Дуже жіночий хід думки, знову таки, зрозумілий середньому споживачеві контенту. Дуже наочна демонстрація того, що старі недобрі часи, коли ще не кожна кухарка могла претендувати на пост глави держави і виразника сподівань і волі народу, вже позаду, і тепер кожна кухарка (це не натяк на сексизм — це він і є, причому аж ніяк не авторський), в яку не ткнути, що в Білорусі, що в Росії, на це здатна. Світ співчутливо кивне, і в черговий раз вимагає дати Росії свободу.

Ідея щодо свободи, треба зауважити, дуже погана. Кожен раз, коли Росії намагалися її дати, це закінчувалося спочатку дорогою ціною, а потім ще більш лютою диктатурою. Ні до якої іншої форми організації життя, крім диктатури і терору, росіяни історично виявлялися культурно і ментально не здатні, і так, очевидно, буде надалі: поведінка учасників протесту "за Навального" продемонструвало це дуже яскраво. Втім, ніхто ніякої свободи Росії, природно, не дасть, і всі, кому належить, прекрасно все розуміють. А то, що "Росія буде вільною", — це так, фігура мови.

Зате Тіхановська і Навальна напевно отримають на двох Нобелівську премію миру. На одну Тіхановском її все ж навряд чи дали б, а на двох — безумовно, повинні виписати.

Юлія Навальний — це куди гірше для нинішньої команди в Кремлі, ніж навіть її чоловік. З нею взагалі нічого не можна зробити. А якщо вона раптом підверне ногу або отруїться чимось несвіжим, весь світ негайно закричить "Новачок, Новачок!". Положення — гірше нікуди, хоч охорону до неї приставляють, а сам іди і в Мавзолей лягай.

А що в цей час робить Путін?

О, це цікаве питання. Аналогія з Білоруссю тут теж працює, але вже не так однозначно.

На тлі Тіхановської Лукашенко в результаті збляк і здувся. І не тому, що Тіхановська так вже хороша, а тому що її, як величезну мильну бульбашку, надувають світові ЗМІ, а сам Лукашенко — нудний маразматик. Залишаючись диктатором Білорусі, він пішов в інформаційну тінь, а політично — сховався в тінь Росії. Зрозуміло, що приблизно ту ж доля готують і Путіну, але в чию тінь заженуть його?

Треба думати, тінь буде колективною і буде послідовно розбавлятися фігурами з тієї кремлівської вежі, яка грає Навальний. Іншими словами, м'який сценарій зміни влади, коли Путін формально ще надовго залишиться президентом, але за фактом виявиться ізольованим, теж цілком можливий. Так, до речі, посунули свого часу Миколу II, зробивши його формальною і зайвої фігурою, з пишними титулами, але без реальної влади. Коронавірусна ізоляція і віртуалізація реальності дуже полегшать це завдання. Путіна після цього можна буде і не скидати і, в принципі, навіть не переобирати. Нехай залишається, нова де-факто влада все погане зможе списувати на нього, а все хороше приписувати собі. Позиція "поганий цар, хороші бояри" теж працює і дає боярам безліч переваг. А там вже і в Мавзолей.

А що Навальний? Чи вийде? Обов'язково. Чижик же вийшов і навіть зробив кар'єру в новій якості, хоча ця деталь і залишилася за межами казки.

    Реклама на dsnews.ua