• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Школа на дивані. П'ять лайфхаків для ефективного дистанційного навчання

Уже більше року українські школярі поєднують звичайне навчання з дистанційним. І хоч звикнути до нових реалій непросто, але організувати ефективне навчання під час карантину — реально

Дистанційна освіта може бути ефективною і приємною
Дистанційна освіта може бути ефективною і приємною

Пандемія коронавірусу мала колосальний вплив на навчальний процес. Перехід на дистанційне навчання став справжнім випробуванням для всіх його учасників — і для вчителів, і для школярів, і для батьків. Дітям важко зосередитися біля екрану ноутбука, педагогам — втримати їхню увагу, а батькам часто доводиться самим ставати вчителем та пояснювати своїй дитині пройдений урок по кілька разів. Як же зробити процес дистанційного навчання максимально ефективним і комфортним для всіх його учасників? Адже вміння навчатися, не встаючи зі зручного дивану, відкриває перед учнями величезні можливості. У сьогоднішньому глобалізованому світі ви можете отримати доступ до найбільших бібліотек світу, а потужні західні університети і коледжі пропонують пройти свої курси в режимі онлайн. Дистанційне навчання давно стало нормою у провідних навчальних закладах світу.

Зрештою, це розуміють і в Міністерстві освіти України — минулого року чиновники представили проєкт Положення про дистанційне навчання. Таким чином МОН намагається інтегрувати онлайн-освіту в звичну для нас парадигму очного навчання. Згідно з проєктом, дистанційна освіта здійснюється на базі шкіл — саме школи можуть відкривати класи для дистанційного навчання. Вчителі, що будуть проводити онлайн-заняття, займатимуться цим в робочий час, години дистанційного навчання будуть зараховувати так само, як класні, а школа повинна надати технічну базу для такої роботи.

Також проєкт передбачає, що школа може сама вирішувати — впроваджувати повне дистанційне навчання чи часткове. Також можна спробувати і змішану систему, за якою частина класів навчається з дому, частина — за партами у школі. Завдяки такому підходу освіта буде доступною для всіх охочих, в тому числі тих, у кого вдома немає комп'ютера або планшета.

Дистанційне навчання може застосовуватися для окремих предметів або навіть окремих тем, проведення окремих занять або консультацій, для додаткових занять для діток, що відстають і не встигають опанувати увесь навчальний матеріал, для додаткових психологічних та корекційних занять.

Отже, дистанційна освіта — це уже не майбутнє, а цілком собі сьогодення. Саме тому "ДС" розпитала представників Центру дистанційної освіти  "Європейський колегіум", як організувати онлайн-навчання максимально ефективно: як має бути підготовлений вчитель, яких правил слід дотримуватися під час дистанційного навчання та як зацікавити дітей і спонукати їх вчитися вдома.

Команда школи

Одна з необхідних умов для якісного дистанційного навчання — вчителі зі знанням предмету та внутрішніми компетенціями, орієнтованими на постійний розвиток. Педагоги повинні бути зацікавлені працювати в новому форматі, готові вчитись в процесі, адаптувати свої підходи, бути більш гнучкими. Кожна дитина — унікальна, діти в класі по-різному сприймають інформацію, тож вчитель повинен спостерігати за поведінкою школярів і підбирати різні методики викладання.

Сьогодні вчителі вже мають досвід, тож кожен педагог склав власну модель та комбінування різних видів діяльності, залежно від предмету та поставленої на урок задачі.

Ще один важливий елемент, який допоможе дітям справитися з дистанційним навчанням, — команда супроводу дітей та батьків під час навчання. У таку команду можуть входити освітній психолог, освітній куратор, класний керівник. Кожен має задачі, які допомагають на різних етапах навчання супроводжувати родину на освітньому шляху та вирішувати питання, які виникають в процесі навчання.

Сучасні технології в дистанційному просторі

Кожна школа обирає свою платформу для проведення онлайн-навчання. Для Центру дистанційної освіти "Європейський колегіум" ідеальним варіантом став Е-learning — платформа для самостійного навчання з каталогом розроблених уроків. Вона має простий і зрозумілий інтерфейс, що дозволяє легко звернутися до будь-якого завдання предмету.

Окрім того, школа уже давно користується електронним щоденником, у якого є версії і для персональних комп'ютерів, і для смартфонів. Завдяки цій платформі батьки можуть бачити успішність своєї дитини і вчасно звернути увагу на предмет, з яким виникають проблеми.

Також школа користується інтерактивним простором MS Teams для відеозвʼязку під час онлайн-зустрічей, персональних консультацій.

Правильний підбір матеріалів

Звичайним базовим текстом у підручнику дітей зацікавити вже складно. Саме тому адаптовані матеріали для самостійного навчання краще сприймаються сучасними учнями. Кожен урок повинен містити не тільки текст, а ще й зображення, додаткові матеріали (відео-презентації, анімовані зображення зі звуком, посилання на додаткові ресурси), що дозволять глибше зрозуміти тему. Окрім того, до кожної теми на онлайн-платформі розміщуються інтерактивні тести або завдання на закріплення матеріалу. Кожен такий блок повинен стимулювати учня глибше замислюватися над завданням та вивченим матеріалом, формувати звичку виявляти сутність завдання та з'ясовувати його, переключатися в режим роботи з потрібними матеріалами.

Освітня спільнота

Школа — це не тільки уроки й заучування правил і формул. Вкрай важливо сформувати середовище, у якому дитина буде почуватися вільно і безпечно. Саме для цього потрібні різноманітні позашкільні активності. У Центрі дистанційної освіти "Європейський колегіум" формується освітня спільнота, де усі факультативи й заходи направлені на розвиток навичок, які будуть затребувані в подальшому житті. Дитина може спробувати різні активності, щоб зрозуміти, що їй більше до душі. Наприклад, школярі можуть спробувати себе в IT, підприємництві, мистецтві, майструванні з різних видів матеріалів, журналістиці або дебатувати в дебатному клубі. Такі активності дають розуміння, навіщо ми навчаємось, та більш усвідомлено ставитись до освіти й вибору професії в майбутньому.

Правила взаємодії та канали комунікації

Дітям потрібна система. Вкрай важливий розпорядок дня. Для того щоб школярі ефективно навчались, потрібен спланований графік навчального дня, розуміння, як буде відбуватися процес навчання. Чіткі правила взаємодії — інструкції, чек-листи, правила поведінки під час онлайн-уроків та зустрічей дуже допомагають налаштувати на спільну роботу. За допомогою таких простих елементів учні зможуть запросто орієнтуватись в процесах та розуміти, на якому етапі вони можуть отримати необхідну інформацію/відповідь на питання, або будь-яку іншу допомогу. Кожен клас має декілька комунікативних каналів спілкування — як між собою, так і з командою школи.

Навчатись дистанційно ефективно можливо і варто пробувати. Такий формат розвиває вкрай важливі навички відповідальності, вміння планувати свій час, обирати проєкти, які цікаві саме зараз. В онлайні можливо змінювати активності на відстані одного кліку. Дуже важлива взаємодія та партнерська робота всіх учасників освітнього процесу. Підтримка батьків та вчителів, зацікавленість дитини в розвитку дає результат, якого ми всі так прагнемо: щасливі та здорові діти, які готуються до успішного дорослого життя. 

Наталя Різник
Наталя Різник
Керівниця Центру дистанційної освіти "Європейський колегіум"

Навчатись дистанційно ефективно можливо і варто пробувати. Такий формат розвиває вкрай важливі навички відповідальності, вміння планувати свій час, обирати проекти які цікаві саме зараз. В онлайні можливо змінювати активності на відстані одного кліку. Дуже важлива взаємодія та партнерська робота всіх учасників освітнього процесу. Підтримка батьків та вчителів, зацікавленість дитини в розвитку дає результат, якого ми всі так прагнемо: щасливі та здорові діти, які готуються до успішного дорослого життя.

    Реклама на dsnews.ua